Pandemi sürecinde hepimiz önlem amacıyla evlerimize kapandık. Bu süreçte yaşam tarzımızda değişiklikler olduğu gibi alışveriş alışkanlıklarımız da kökten değişti. Çoğumuz alışverişlerini online alışveriş üzerinden gerçekleştirmeye başladı. Online alışveriş son 7 ayda yüzde 1400 arttı. Bu da internet alışveriş sitesi açma fikrini gündeme getirdi.

Peki işlerini sadece fiziki mağaza ile yöneten işletmeciler ve mağazacılık sektörüne onlinedan giriş yapmak isteyen girişimciler neden e-ticarete geçmekte acele etmeliler? Bu yazımızda online alışveriş mağazasının sağladığı sayısız avantajları kaleme aldık.

Tüketiciler online alışveriş sitesi aracılığıyla günün her saati size ulaşır

Giyimden kozmetiğe, ev tekstilinden gıda alışverişlerine kadar ihtiyaçlarımızın neredeyse tamamını e-ticaretten karşılıyoruz. Bu da tüketicilerin günün her saati online alışveriş yaptığını bize gösteriyor. Tüketiciler için günün erken saatleri gecenin bir yarısı farketmiyor. Ancak fiziki mağazalardan bu mümkün olmuyor. Fiziki mağazaların çalışma saatleri belli aralıklarla sınırlıdır. Müşteriler ise onlara uyan zaman aralıklarında alışveriş yapmak istiyor. Bu da doğal olarak onları online alışveriş sitesine yönlendiriyor.

Tek bir lokasyonla sınırlı kalmayıp her noktaya ulaşabilirsiniz

İnternet alışveriş sitelerinde Türkiye’nin 81 iline ve sayısız ilçe, belde ve köylerine satış yapabilirsiniz. Zamanla markalaşarak da bununla kalmayıp yurtdışına bile satış yapabilirsiniz. Bu nedenle de işinizi büyütmek, markalaşmak ve yurtdışına satış yapabilmek için online mağaza en iyi aracınız olacaktır.

Yurtdışında satış yaparak markanızın dünya çapında bilinir olmasını ve yerel rakiplerinizden çok daha önce kar elde etmenizi sağlayabilirsiniz.

İnternet alışveriş sitesi fiziki mağazaya göre daha düşük maliyetli

Pandemi, dünya çapında ekonomiyi derinden etkiledi ve normalleşme sürecine girilse de etkileri hale devam ediyor. Bu nedenle şirketlerin daha iyi bir bütçe planlaması hazırlaması şart oldu.

İşini sadece fiziki mağazalardan yürüten işletmeciler bütçe planlaması yaparken her ay ödemesi gereken kira, dükkan giderleri, satış personeli maaşları, sigorta masrafları ve faturaları gibi birçok gideri kaleme almak zorundadır. Online mağazada ise bu fiziki gider kalemlerinden hiçbirine ödeme yapmak gerekmez. Çalışan personele bile ihtiyaç duymadan uzaktan iş yürütebilmeye uygun bir sektördür.

İnternet alışveriş sitesi kurma maliyeti için büyük paralara ihtiyaç duyulmaz. Epazarsoft E-ticaret Paketleri’nden işinize en uygun olan e-ticaret paketini tercih ettiğinizde birçok avantaja da beraberinde sahip olursunuz. Domain ve hosting, ücretsiz mobil uyumlu temalar, güvenlik sertifikaları, birçok kargo seçenekleri ve daha fazlası e-ticaret paketleri ile size sunulur.

Online alışveriş sitesini yönetirken personele bile ihtiyaç duymazsınız

E-ticaretin avantajlarından biri de çalışan konusunda işletmeciye esneklik sunmasıdır. Online alışveriş sitelerinin fiziki mağazalara göre daha az personele ihtiyaç vardır. Hatta sitenizin iş yoğunluğuna göre tek başınıza bile yönetebilirsiniz. İş yükünüz artıp büyümeye başladığınızda da çalışma arkadaşları edinebilir ve onlara esnek bir çalışma ortamı sunabilirsiniz.

Daha geniş kitleye hizmet sunabilirsiniz

Fiziki mağazanızda müşteri skalanız sadece oraya gelebilecek müşteriler ile sınırlıdır. Online mağazada ise her zaman bu sınırları aşarak mağazanızda alışveriş yapan 7’den 70’e müşteri kitlesi oluşturabilmeniz mümkündür. Fiziki mağazanızda bir müşteriye tekrar ulaşma olasılığınız oldukça düşük bir ihtimalken online mağazanızdan alışveriş yapan müşteriye defalarca ulaşabilirsiniz.

Sanal mağazacılık ile daha kolay müşteri çekebilirsiniz

Sanal mağazacılık günümüz dijitalleşmesinin bir parçasıdır. Dijital çağın getirdiği yenilikleri bir internet sitesi açtığınızda kullanmanız gerekir. Sosyal mecralarda aktif olarak e-ticaret sitenize olan etkileşim ve geri dönüşümleri arttırabilirsiniz. Bu noktada sosyal medya platformlarında markanızın adıyla eşdeğer hesaplar açmayı ihmal etmemeniz daha doğru bir yaklaşım olacaktır.

Müşterilerin ilgisini çeken görsel içeriklere yer verin

İlgi çekici ürün görselleri, satın almaya teşvik eden içerikler ve müşteriyi cezbedecek tasarımlar oluşturarak sitenizi ilgi çekici bir hale getirebilirsiniz. E-ticaret sitenizde blog alanı oluşturarak burada hedef anahtar kelimelerinizi kullanabilirsiniz. Böylelikle de sitenize organik trafik çekebilirsiniz.