Online Alışverişin Ne Gibi Avantajları Bulunmaktadır?

E-ticaret alanının her geçen gün gelişmesi insanların alışveriş alışkanlıklarının da değişmesine sebep olmaktadır. Artık günümüzde birçok kişi e-ticaret sitelerinden alışveriş yapmayı tercih etmektedir. Online alışveriş yapan kişiler çevrimiçi alışverişin avantajlarından da faydalana bilmeyi istemektedir.

Online Alışveriş Sayesinde Ürünlere Ulaşmak

Alışveriş yapmak isteyen kişiler fiziksel mağazalara giderek alışveriş yapmak istediklerinde ancak belirli ürünleri görüp satın alabildiklerinden, bu durum kişilerin almak istedikleri pek çok ürüne ulaşmalarını zorlaştırabilmektedir. Online alışveriş ise alışveriş yapmak isteyen kimselere istedikleri ürünler hakkında daha çok seçenek imkânı sunan ve ürünlere çok daha basit bir şekilde ulaşabilmelerini sağlamakta olan bir yöntemdir.

Online alışverişi tercih eden kimseler genellikle aynı anda birden fazla e-ticaret sitesini ziyaret ederek değişik ürünleri inceleyebilme olanağı bulabilmektedir. Bu sayede alışveriş yapmak isteyen kimseler milyonlarca sayıdaki ürün seçenekleriyle karşılaştırabilmektedir. Ayrıca Online alışveriş ile müşteriler beğenmiş oldukları ürünlerin eşdeğerlerini e-ticaret ile çok basit şekilde bulabilme imkânına sahiptir.

Bu nedenle Online alışveriş hem markalar hem de ürün seçenekleri açısından tüketiciler için bir çok avantajı da beraberinde getirmektedir.

Online Alışveriş Sayesinde Zaman Kazanmak

Alışveriş yapmak amacıyla fiziksel mağazaları ziyaret etmeyi isteyen kişiler ürünleri inceleyebilmek ve alışveriş yapmak için zaman ayırmaları gerekmektedir. Bu da alışveriş yapan kişiler için bazen zaman kaybı anlamına gelebilmektedir.

Online alışverişin avantajlarından biri de alışverişlerde zaman kazandırmasıdır. İnternet bağlantısı bulunan tablet, telefon veya bilgisayar üzerinden aynı anda istenen tüm markaların e-ticaret sitelerini ziyaret ederek alışveriş yapabilme olanağı sağlamaktadır.

Birçok markanın birbirine benzemekte olan ürünleri hızlı bir şekilde karşılaştırarak Online alışveriş sayesinde zaman kazanılabilmektedir.

 Online Alışveriş Sayesinde Kampanya ve İndirimlerden Faydalanmak

E-ticaret ile internet üzerinden satış yapmakta olan işletmeler tüketicilerinin indirimli olarak alışveriş yapmalarını sağlamak amacıyla özel günlerde ve belirli dönemlerde kampanyalar düzenlemeyi tercih etmektedir. E-ticaret kampanyaları düzenleyen işletmeler ürünlerini olabildiğince uygun fiyatlarla satışa sunmaktadır.

 • Black friday
 • Babalar günü,
 • Sevgililer günü,
 • Anneler günü,
 • Yeni yıl

Benzeri önemli haftalar ve günler e-ticaret işletmelerinin kampanya düzenledikleri günlerdendir. İhtiyaç duyulan hizmet ve ürünleri bu günlerde alarak daha düşük fiyatlarla istenilen ürünlere sahip olunabilinmektedir.

Alışverişlerini fiziksel mağazalardan yapmak isteyen tüketiciler alışveriş sırasında çok fazla zaman harcadıkları için ürün karşılaştırma yapamadan satın aldıkları ürünlerle geri dönmektedir.

Online Alışveriş Sayesinde Ürünleri Karşılaştırabilmek

Online yapılan alışverişlerin tüketicilere sağladığı avantajlardan birisi de ürünleri karşılaştırabilmektir. Günümüzde e-ticaret firmalarının genelinde ürün karşılaştırma seçenekleri bulunmaktadır.  Bu özellik sayesinde tüketiciler beğenmiş oldukları ürünleri karşılaştırarak kendileri için en yararlı ürünleri satın alabilmelerine yardımcı olmaktadır.

Online Alışverişle İstenen Ürünleri Satın Almak

Alışverişlerini fiziksel mağazaları ziyaret ederek yapmayı tercih eden tüketiciler genellikle satış uzmanlarından şikâyetçi olmaktadır. Fiziksel mağazalarda satış uzmanları daha fazla ürün satışı yapmak için müşterilerle ilgilenmektedir. Bazı müşteriler bundan hoşlanırken bazıları da satış uzmanlarının fazla ilgisinden şikâyetçi olduklarını dile getirmektedir.

E-ticarette Online ürün satışı gerçekleştiren firmalardan alışveriş yapmak isteyen kişiler satış uzmanlarının baskısı olmadan alışveriş yaparak istedikleri ürünleri satın alabilme imkânına sahip olmaktadır.

Online Olarak Güvenli Alışveriş Yapmak

E-ticaret alanında faaliyet gösteren bütün firmalar müşterileri ve marka itibarlarını korumak amacıyla e-ticarette güvenliği sağlamaları gerekmektedir. Bu sebeple e-ticaret siteleri içinde;

 • SSL Sertifikaları
 • 3D Secure ile Ödeme Yöntemleri
 • Güven Damgası
 • Sanal Pos Entegrasyonları

Gibi pek çok güvenliği artıracak özellik bulunmaktadır. Bu özellikler Online alışverişin avantajları olarak gösterilebilir.

Online Alışverişte Kolay Ödeme Seçeneklerine Yer Vermek

Online alışverişin avantajlarından bir diğeri de ödeme yöntemleri olarak bilinmektedir. E-ticaret sitelerinde;

 • Kapıda Ödeme,
 • Banka Kartı ve Kredi Kartı,
 • Mobil Cüzdan,
 • EFT,
 • Havale,
 • Dijital Cüzdan tarzında birçok ödeme yöntemi bulunmaktadır.