Online Satın Alma Davranışlarına Etki Eden Faktörler Nelerdir?

Online yani çevrimiçi sitelerden hizmet ve ürün satın almakta olan tüketiciler bazı faktörlere dikkat ederek alışveriş işlemlerini tamamlamaktadır. Tüketicilerin bazıları e-ticaret firmalarına güvenmedikleri için ürün satın almaktan vazgeçerken bazıları da e-ticaret firmalarına güvenerek satın alma kararı vermektedir. Ancak e-ticaret firmaları çevrimiçi satın alma davranışlarına etki etmekte olan unsurları göz önünde bulundurmaya gayret ederek hareket etiklerinde tüketicileri etkilemeyi başararak satışlarını artırabilmektedir.

Online Satın Alma Süreci Ne Şekildedir?

Online satın alma süreci, e-ticaret alanında faaliyetlerini sürdürmekte olan markaların hizmet ve ürünlerini hedef kitlelerinde bulunan tüketicilere ulaştırdıkları ve tüketicilerin de e-ticaret sitelerini ziyaret edip ürün satın aldıkları sürece verilmekte olan isimdir.

Online satın alma süreçlerinde markaların e-ticaret siteleri, hedef kitlelere ulaşma biçimleri, hizmet ve ürünleri ve hedef kitleleri satışlar üzerinde etkili olan unsurlar olarak bilinmektedir. Bu sebeple işletmelerin hedef kitlelere ulaşmalarının ardından e-ticaret satışlarını artırabilmek için tüketici davranışlarını tespit etmeleri ve e-ticaret sitelerini de bu davranışlara uygun olacak şekillerde tasarlamaları gerekmektedir.

Hizmet ve Ürün Fiyatları

Tüketicilerin satın alma ile ilgili karar süreçlerinde en etkili unsur hizmet ve ürün fiyatlarıdır. E-ticaret sitelerinden alışveriş yapmakta olan tüketicilerin bir kısmı hizmet ve ürünlerin fiyatlarını önemsemeden alışveriş yapmaktayken oldukça büyük bir kısmı da fiyatlara önem vererek alışveriş yapmaktadır. Fiyatlara önem vermekte olan tüketiciler genel olarak uygun fiyatlarla ürün satmakta olan sitelerden alışveriş yapmayı tercih etmektedir.

Bu sebeple e-ticaret alanına girerek hizmet ve ürün satacak olan markaların ya da kişilerin ürünlerinin fiyatlarını belirlerken müşteri dostu fiyatlar belirlemeleri gerekmektedir. Markalar;

  • Ürün analizi,
  • Rakip analizi,
  • Hedef kitle analizi,

Gibi analizleri tamamladıktan sonra hedef kitleleri kolaylıkla tanıyabilmekte, ürünlerin fiyatlarını tespit edebilmekte ve rakipleri hakkında da fikir sahibi olabilmektedir. Analizler sonrasında e-ticaret firmaları müşterilerin bütçelerine uygun olabilecek şekilde ürünlere fiyatlar belirleyerek Online satın alma süreçlerinde başarı elde edebilmektedir.

E-ticaret Sitesi Tasarımları

Online tüketici davranışlarının üzerine yapılmış olan araştırmalara göre tüketiciler tasarımları güven vermekte olan e- ticaret sitelerinden alışveriş yapmayı daha çok tercih etmektedir. Genel olarak internet üzerinden ürün satın almakta olan tüketiciler, profesyonel e-ticaret sitesi tasarımı yapmış olan ve kurumsal kimliklerini e-ticaret sitelerine yansıtan işletmeleri tercih ederek alışveriş yapmaktadır.

Bu sebeple tüketicilerin satın alma karar süreçlerini en iyi şekilde yönetebilmek ve satışları artırabilmek amacıyla e-ticaret firmalarının özellikle site tasarımlarına özen göstermeleri gerekmektedir. Site tasarımları yapılırken, site tasarımlarının profesyonel olmasının yanı sıra firmaların kullanıcı deneyimlerini de ön planda tutmaları gerekmektedir.

E-ticaret Sitelerinde Kullanılmakta Olan Renkler

Online satın alma süreçlerinde renklerin etkisi oldukça büyüktür. E-ticaret sitelerinin tasarımlarında önem verilmesi gerekli olan renkler, tüketicilerin satın alma karalarına etki etmektedir. buna göre bazı renklerin duygu simgelemekte olduğu ve kullanım alanları şunlardır:

  • Beyaz renk: Güven vermektedir ve anne ve bebek sitelerinde kullanılmaktadır.
  • Siyah renk: Gücü ve lüksü simgelemektedir ve lüks ürünler satan mağazalar tercih etmektedir.
  • Sarı renk: Cesaret vermektedir ve taksitlerde ve vitrinlerde kullanılmaktadır.
  • Turuncu renk: Acil hissi vermektedir ve e-ticaret sitelerinde yoğun olarak kullanılmaktadır.
  • Mavi renk: Güven vermektedir ve tıp alanında ürünler satan markalarda kullanılmaktadır.
  • Yeşil ve Kahverengi: Doğallığı çağrıştırmaktadır ve doğal ürünler satan firmalar kullanmaktadır.
  • Kırmızı renk: Açlık ve acil hissi uyandırmaktadır ve Fast food ve çevrimiçi market sektörlerinde kullanılmaktadır.

Renklerin online satın alma davranışlarına olan etkilerini ifade etmektedir. Bu sebeple e-ticaret sitelerinin tasarımlarında markalar; alanlarına, hizmet ve ürünlerine göre renklerin tüketicilerin davranışları üzerinde ne gibi etkiler yarattığını anlayarak, bunlara uygun tasarımlar yapmaya özen göstermelidir. Bu etkileri göz önünde bulundurmayı başararak tasarımlarını gerçekleştirebilen işletmeler hizmet ve ürünlerinin satışlarını daha kolay bir şekilde artırabilmektedir.