Otto’da Satış Yapmak İçin Bilmeniz Gerekenler

Birey ve kuruluşların, satışlarında Avrupa ülkelerine açılmak ve markalarını kolay bir şekilde tanıtabilmek istemeleri sonucunda Otto’ya yöneliyor. Diğer evrensel platformların aksine kuruluşunun ve gelişiminin Almanya tarafından yapılması daha çok tercih edilmesine sebebiyet veriyor. Her çevrimiçi ihracat sitelerin de olduğu gibi Otto da pek çok avantajları sunuyor. Fakat unutulmamalı ki bu avantajdan yararlanmak için öncesinde istenilen süreçleri tamamlamak gerek. Aksi halde kendinize ait bir Otto hesabı açabilmek mümkün olmayabilir. Almanya’nın ticaretle ilgilenen çevrimiçi siteleri arasında ikinci olmayı başarmış ve ev-yaşam kategorisinde çığır açarak resmen kendini Almanya’nın devi ilan etmiştir. Sektöre ilk giriş yaptığında yalnızca kredi kartı ile alışverişlerin mümkün olduğu bu site kısa bir zaman içerisinde kendini geliştirebilmeyi başarmıştır.

Otto’nun Sunduğu Avantajlar

Bireylerin ülke olarak Almanya’yı tercih etmelerinde sebep olan Otto, gerek kişilere gerekse de kuruluşlara pek çok avantajlar sunar. Bu avantajlar arasında:

 • Almanya’da yer alan ticaret siteleri arasından ikinci olmayı başarmıştır.
 • Kategoriler içerisinde ev ürünlerinin satışında Otto Almanya’nın dev bir markası olmayı başarmıştır.
 • Otto’da kendi markalarına ait mağaza açabilenler direkt olarak Almanya’da canlı faaliyetler göstereceğinden hedefindeki müşterileri büyütme fırsatı da yakalayacaktır.
 • Çevrimiçi ticaretin sunduğu avantajlardan Otto’nun ticaretle uğraşanları da yararlanabilecektir.
 • Halihazırda müşteri kitlesine sahip olarak başlamanızı sağlar.
 • Otto, müşterilerine güven aşılamayı sorunsuz tamamladığından alışveriş yapanların aklında şüpheci sorular olmadığı gibi güvenilir şekilde tekrarlayan alışverişler bile yapabilirler.

Sizler de Otto’da mağaza sahibi olarak internet üzerinden aynı avantajları yakalayabilirsiniz.

Otto’nun Sunduğu Dezavantajlar

Otto’da satış gerçekleştirmek sizleri ayrıcalıklı yaparak avantajlar sunsa da ne yazık ki dezavantajları da bünyesinde barındırır. Bu dezavantajlar arasında:

 • Alman vergi numarası olmadan markalar Otto’da satış gerçekleştirememektedir.
 • Açılan mağazalarınızda alman nüfusunun fazla olmasını dikkate alarak Almancayı iyi bilen kişileri eksik etmeyiniz. İletişim için son derece gereklidir.
 • Mağazalarda satılan ürünlerin Almanya’nın deposundan çıkması gereken bir kural bulunur. Bu da dezavantajlardan birisidir.
 • Sanıldığının aksine kolay olmayan mağaza açma serüvenini tamamladıktan sonra sizlerden her ay mağaza ücreti ödemeniz istenir.
 • Bilinen ticaret siteleri arasında popülerliğini koruyan Otto’nun yoğun bir kitlesi olması sizleri zorlu rekabetlere sürükleyecektir. Bu konuda dikkatli olmanızda yarar var.

Ticaret siteleri arasından sıyrılıp evrenselliğe ulaşmak isteyenler yukarıda bahsettiğimiz iyi ve kötü yanları kıyaslamalı ve ona göre yolunu çizmelidir.

Otto Platformunda Mağaza Açmak

Otto’da açacak oldukları mağaza ile Avrupa ülkelerine yayılabilmek ve Almanya’da ürün ve hizmetlerini sunmak isteyen birey ve kuruluşlar ilk başta kendilerine satıcı profili oluşturmalıdır. Otto.market sitesi üzerinden oluşturabileceğiniz satıcı profilinde sizlerden başvuru formu doldurmanız istenir. Bu form da adınız, soyadınız, şirketinizin ismi ve vergi numaranız gibi pek çok kişisel bilgilerinizin girilmesini istenir. Doldurduğunuz bilgilerden sonra başvuru onayınız alınmış olur.

Otto’nun Popüler Kategorisi

Otto’da mağaza açmak ve Almanya’da ürün satmak isteyen bireyler ve kuruluşlar için en çok aranan sorulardan biri satış kategorisidir. Böylelikle hangi ürünlerin talep alındığı ve hangilerinin talep görmediği bilinir. Satışında yoğunluk olan ürünleri ön plana çıkararak kişiler, satışlarını arttırma politikası izlerler. İlgi gören kategoriler arasında:

 • Ev ürünleri ve dekorasyon malzemeleri
 • Kıyafetler
 • Teknolojik aletler
 • Mutfak ve küçük ev eşyaları
 • Ev tekstili ürünleri

Otto’da Mağaza Sahibi Olabilmenin Bedeli

Diğer platformların aksine Otto, mağaza açanların aylık 39 Euro gibi bir bedel ödemesini ister. Aksi yaşanan durumlarda satışa izin vermez. Sizler de muhasebe işlemleri sırasında bu bedeli atlamayarak ticaretinizi zararsız şekilde sürdürebilirsiniz.