E-ticaret sektörü son dönemlerde hızla büyüme gösterirken e-ticaret yapmak isteyenlerin de internette en çok satan ürünler hakkında arayışları artıyor. Özellikle pandemi sürecinde tüketicilerin online alışveriş oranlarında yükseliş yaratmaları e-ticarete atılmak isteyenlerin ‘internette ne satabilirim?’ diye düşünmelerinin doğmasına neden oluyor. Biz de sizler için son 7 ay e-ticaret verilerine göre tüketicilerin internet üzerinden en çok satın aldığı ürünleri analiz ettik. Gelin bu ürünlere bir göz atalım.

Giyim Tekstili

Son 7 ay e-ticaret verilerine göre mart ayının başlarında ev kıyafeti, eşofman takımı, pijama takımı, terlik gibi rahat ev giyim ürünlerinde bir artış yaşandığı görülüyor. Artış bu ürünlerde gözükse de giyim alanına olan talep gün geçtikçe artmakta.

Bir diğer dikkatimizi çeken de tesettür giyim oluyor. Mart ayından bu yana tesettür giyim satışlarında olan artış giyim sektörünün önemli bir kısmını oluşturuyor. Bu nedenle tesettür giyim, e-ticarete atılacak işletme ve girişimciler için e-ticaret pazarında önemli bir pay sağladığından dolayı iyi bir fikir olabilir.

Temizlik ve Hijyen Ürünleri

Temizlik ve hijyen ürünlerini evden ofislerimize kadar hayatımızın her yerinde kullanıyor olsak da pandemi süresinde bu kullanım oranları katlanarak arttı. Bu ürünler hayatımızın vazgeçilmesi haline geldi. Sağlık açısından büyük bir önem taşıyan temizlik ve hijyen ürünleri satışı normalleşme sürecinde de artmaya devam ettiği için e-ticaret yapacakların tercihi olabilir.

Ev Tekstili-Mobilya ve Dekorasyon Ürünleri

Pandemi sürecinde şüphesiz ki evde geçirdiğimiz süre de arttı. Evde çalışmanın da getirdiği gereklilikle daha konforlu ve yaşanabilir bir ortam yaratmak için ev tekstili ve mobilya sektöründen yapılan online alışverişler de artış yaşandı. Konfor alanı yaratmakla birlikte yaşam alanımızı güzelleştirmek için dekorasyon ürünlerine de talep arttı. Tüm bunlara göre sipariş sayısını ve satış hacmini arttıran bir sektör olan ev-mobilya sektörü, e-ticaret yapmak isteyen işletmeler için harika bir fikir.

Kitap, Oyunlar ve Hobi Ürünleri

Pandemi süreci, insanların evde kalmasıyla kendine vakit ayırabilmesine neden oldu. Böylelikle evde vakit geçiren insanlar kendilerini eğitmeye, yeni bir şeyler öğrenmeye ve gizli ilgi alanlarını bulmaya yöneldi. Bununla birlikte de kitaplar, hobi ürünleri, müzik aletleri, dijital ve kutu oyunları gibi birçok kategorideki ürünlerin satışlarında artış yaşandı. Bu nedenle işletmeciler ve girişimciler e-ticaret dünyasına bu ürünlerle dahil olabilirler.

Spor Malzemeleri

Evde kalırken bir yandan da hareketsiz kalmamak ve zaman geçirmek adına birçok insan evde spora yöneliyor. Bu da spor malzemeleri online satışlarında artış yaşanmasına neden oluyor.

Kamp-Av-Outdoor Ürünler

Normalleşme süreciyle birlikte insanlar tatillerini geçirmek, ev ortamından uzaklaşmak amacıyla kamp-av-outdoor ürünlerine yöneliyor. Kalabalık ortamlarda fazla bulunmamak adına doğayı tercih eden tüketiciler, bu ürünlerin satışlarında artışa neden oldu.

Elektrik-Elektronik, Beyaz Eşya

İhtiyaç ve isteklerin getirdiği taleple bu sektörde her zaman artış mevcuttu. Ancak pandemi ve normalleşme dönemin de elektrik-elektronik, beyaz eşya, hırdavat ve yapı market ürünlerinde 2 kat artış meydana geliyor.

Gıda Ürünleri

Mart ayından itibaren belki online alışverişi hiç deneyimlememiş kişilerin bile gıda alışverişi yapmak için online alışverişi kullandığı görülüyor. Kalabalığa karışmadan alışveriş yapmak, pandemiyle gelen kısıtlamalardan dolayı gıda stoğu yapmak gibi amaçlarla insanlar gıda alışverişlerini e-ticaret üzerinden gerçekleştiriyor.

Anne-Bebek-Çocuk Ürünleri

Devamlı alınması gereken ihtiyaçlara sahip olan bebek ve çocuklar için bebek-çocuk ürünlerini ebeveynler korona virüs tehlikesi olmadan güvenli bir şekilde internet üzerinden almayı tercih ediyor.

Hedeflediğiniz Sektörü Seçin ve E-ticarete Adımınızı Atın

Hızlı bir büyüme gösteren e-ticaret pazarında en çok satılan ürünler listesi elbette çok daha uzun. Ancak hangi sektörde imzanızı atabileceğinizi genel bir listeyle gösterdik. Bu devleşen sektörün içinde yer almak için bir ya da birkaç sektöre odaklanabilir ve satışına başlayabilirsiniz. Bu noktada tek yapmanız gereken girişimci ruhuyla hareket edip e-ticarete geç kalmadan adım atmaktır.