Pandemi Döneminde E-ticarete Yatırım Yapmak İçin Nasıl Adımlar Atılmalı?

Pandeminin etkisi her geçen gün halen artmaya devam ekmekte ve fiziki mağazalar için hala tehdit oluşturmakta. Geçtiğimiz ilkbahar aylarında sokağa çıkma yasakları ve toplu olarak kullanılan alanların kapatılması nedeniyle fiziki mağazalar ekonomik olarak çok ciddi bir darbe aldı. Bu nedenle bu süreçte fiziki mağazalar için e-ticarete yatırım yapmak önemli bir fikir oldu. Çünkü e-ticaret firmaları bu süreçte internetten satışlarına devam edebildikleri için daha az yara aldılar.

E-ticarete yatırım yapacak firmaların birtakım yapmaları gereken çalışmalar vardır. Bu çalışmalar gözünüzü korkutmasın. Günümüzde işinizi internete taşımak bir hayli kolaylaştığı için, hızlı bir şekilde e-ticaret sitenizi oluşturarak internetten satışlara da başlayabilirsiniz.

İşinizi eticarete taşımak, pandemi sürecinde de satış yapabilmenize olanak sağladığı için uzun vadede şirketinizin ayakta kalabilmesi için çok önemlidir. Pandemi döneminde ve sonrasında e-ticarete yatırım yapmak ve bunun için atılması gereken adımları detaylı bir şekilde ele aldık.

Pandemi Döneminde E-ticarete Yatırım Yapmak için Atılması Gereken Adımlar

Alan adı ve hosting gibi sunucu seçimleri

Web siteniz için kullanacağınız sunucu çok önemlidir. Fiziki mağazanızı web sitenize taşımak için öncelikli olarak alan adınızı almalı ve hosting seçiminizi yapmalısınız. Güvenli ve kapasitesi arttırılabilir bir hosting seçiminde bulunmanız ilk etap için oldukça gereklidir.

Zaman içerisinde bununla kalmayıp sitenizin altyapısını da büyütmeniz gerekebilir. Aynı zamanda internetten satışlarda tüketicilere güven vermeniz de çok önemlidir. Bu yüzden güvenilir bir hosting firması seçiminde bulunmanız bu süreçte sizi ve müşterilerinizi mağdur etmeyecektir.

Güvenilir bir altyapı seçimi

E-ticaret sistemine yatırım yapmak için ilk etapta alan adı ve hosting seçimi yaptıktan sonra sırada güvenilir bir altyapı seçimi yapmak vardır. Firmaya özel geliştirilmiş kodlamalar, ücretsiz e-ticaret yazılımı ve hazır e-ticaret paketleri bu süreçte e-ticaret sitenizin altyapısı için seçim yapılabilir. Her bir altyapının kendine has avantajları ve aynı zamanda dezavantajları da bulunur.

Firmaya özel yapılan kodlamalar, istenilen özelliklere göre ayarlanabilir. Fakat bu biraz zaman almakla birlikte daha fazla maliyet çıkarır. Bunun yanı sıra site bakımı, güncellemesi gibi çalışmalar için de düzenli olarak ek ödemeler yapmanız gerekecektir.

Ücretsiz yazılımlar, başlangıçta ücretsiz olsa da işinizi geliştirecek çalışmalar yaptığınızda üçüncü parti yazılımlarına ihtiyaç duyacaksınız. Bu da ek maliyetler çıkmasına neden olacaktır.

Hazır e-ticaret paketleri ise birçok özelliği içinde barındıran tek bir paket sunmakta. Tasarım bilgisi veya herhangi bir kodlama bilgisi olmadan kısa süre içinde e-ticaret sitenizi açarak hızlı dönüşler sağlayabilirsiniz. Hem bu paketlerde fiyatların sabit olması nedeniyle farklı özellikler için de ek ücretler ödemenize gerek kalmayacaktır. Özel kargo anlaşmaları ve sanal POS çözümleri gibi özel hizmetler aracılığıyla daha avantajlı fiyatlarla e-ticaret sitenizi kurabilirsiniz.

Reklam ve pazarlama stratejileri

Kapsamlı bir dijital pazarlama ve reklam stratejileri geliştirmek bu süreçte oldukça önemlidir. E-ticaret satışlarını arttırabilmek, e-ticaret sitenizi tanıtmak ve tüketicilere ulaşmak açısından reklam ve pazarlama stratejisi yapmak gereklidir.

Pazarlama bütçenizi verimli kullanabilmeniz için strateji önemlidir. Bu nedenle strateji çalışmalarınızı plan dahilinde yapmalısınız.

Depo ve stok kontrolleri

Fiziki mağazadan e ticarete yatırım yapmak için internette sattığınız ürünlerin deponuzda bulunması ve ürün stoğunun site üzerinde de güncel bir şekilde belirtilmesi önemlidir. Stoğu olmayan ürünleri varmış gibi satışa koyarak sattığınızda müşteri tedarik edilme sürecini beklemek durumunda kalacaktır. Bu da müşterinin satışı iptal etmesine ve memnuniyetinin düşmesine sebebiyet verecektir.

E-ticaret belli bir mesai gerektirir

İşinizi internete taşımak ve bir e-ticaret sitesi açmak kolay gibi görünse de web sitesi yönetimi için yatırım yapmak gerekmektedir. Çalışmaların takibinin yapılması belli bir mesai gerektireceği için bu işe ciddi bir zaman ayırarak odaklanmalısınız. İlerleyen zamanlarda dijital pazarlama çalışmaları da olacağı için bu çalışmaları birlikte yönetebileceğiniz personel alımı yaparak birlikte de çalışabilirsiniz.