Pinterest, Evan Sharp , Ben SSilbermann ve Paul Sciarra tarafından 2009 senesinde hayata geçirilmiş olan sosyal medya alanıdır. Bu sosyal medya alanı görselliğe dayalı olup milyonlarca kişi tarafından kullanıldığı bilinmektedir. Pinterest kullanan kişiler genel olarak bir pin üzerinden markalara ait siteleri tercih etmektedir.

Pinterest kullanım araştırmaları bu sosyal medya alanını kullanan kişilerin yaklaşık olarak %87’sinin bu alan üzerinden e-ticaret sitelerini ziyaret ederek alışveriş yaptıklarını göstermektedir. Bu sebeple de Pinterest kullanımının e-ticaret sektöründeki önemi büyüktür. Yani e-ticaret alanındaki satışlarını artırmayı isteyen tüm markaların Pinterest kullanması ve bu alanda etkileşimleri artırabilecek yöntemler geliştirebilmesi gerekmektedir.

Pinterest kullanmakta olan e-ticaret firmalarının bir kısmı sadece bu alanı tercih ederek ürün paylaşımlarını gerçekleştirirken oldukça büyük kısmı da ürün paylaşımlarının yanı sıra satışlarını artırabilmeye yönelik olan tanıtım ve reklam çalışmaları yapmayı tercih etmektedir. tanıtım ve reklam çalışmaları yanı sıra Pinterest etkileşim artırabilmek için firmaların önem vermeleri gereken bazı konular bulunmaktadır. Bunlardan bazıları:

Pinterest Kullanıcı Adı Seçimlerine Önem Vermek

Pinterest, görselliğe dayalı olan sosyal medya alanı olmasından dolayı bu alanda hesap açılırken kullanıcılar kendilerine bir kullanıcı adı seçmelidir. Bu alandaki kullanıcı adı seçimleri en önemli unsurlar arasında bulunmaktadır. Pinterestte doğru bir kullanıcı adı seçebilen işletmeler, Pinterest etkileşimlerini artırırken aynı zamanda kişilere de güven verebilmektedir.

Pinterest kullanıcı adlarını seçerken markaların;

  • E-ticaret sitelerinin isimlerini kullanmaları gerekmektedir.
  • Kullanıcı isimleri seçilirken –işaretinin ve sayıların kullanılmaması gerekmektedir.
  • Akılda kalıcı ve özgün kullanıcı isimleri seçilmesine özen gösterilmesi gerekmektedir.

Bu şekilde e-ticaret işletmeleri güven verebilecek bir Pinterest profili oluşturup bu sayede pazarlama ve tanıtım çalışmalarından gereken verimi alabilir.

Pinterest Profil Resimlerine Önem Vermek

Pinterest pazarlama taktiklerinden önemli olan bir başka unsurda profil resimlerine gereken önemin verilmesi konusudur. Profil resimleriniz markanızın kolay bir şekilde hatırlanmasını sağlarken takipçilerinize güven verebilmenize olanak sağlayacaktır. Bu sebeple e-ticaret alanında faaliyet göstermekte olan işletmelerin Pinterest profil resimlerine logolarını yerleştirmeye özen göstermeleri gerekmektedir. Ayrıca profil resimleri oluşturulacağı zaman Pinterestteki sosyal medya fotoğraflarının boyutlarına uygun olacak şekilde resimler ayarlamaları gerekmektedir.

Kapak Resimlerini Güncellemek

Pinterest pazarlamasını iyileştirebilecek önemli unsurlardan bir başkası da kişi veya işletmelerin kapak resimleridir. Pinterest profilinizi ziyaret etmekte olan kişiler eğer profilinizde bir kapak resmi görürlerse markanıza olan güvenleri daha da artabilmektedir.

Bu sebeple Pinterest profilinizi oluşturma aşamasında kapak fotoğrafı yaratmayı da unutmamanız gerekmektedir. Kapak fotoğrafınızı oluştururken de fotoğrafınızın Pinterest kapak fotoğrafları ölçülerine uygun olmasına özen göstermeniz gerekmektedir.

Biyografiyi Düzenlemek

Pinterest etkileşim artırabilme yöntemleri arasında bulunan bir diğer taktik de biyografi alanında bulunan düzenlemelerdir. Pinterest kullanmakta olan kişiler herhangi bir markanın sayfasını ziyaret ettiklerinde markanın kurumsal web adresi, markanın hangi alanda faaliyet göstermekte olduğu gibi bilgileri arayabilmektedir.

Kullanıcıların bu talepleri markanıza ne kadar güvenip güvenemeyeceklerine karar verebilmelerini sağlayabilmektedir. Bu sebeple Pinterest biyografilerinde, kurumsal internet sitelerine ait bilgileri, kuruluş yılları gibi bilgilere yer veren işletmeler daha kolay etkileşim oranlarını artırırken Pinterest takipçisi de kazanabilmektedir.

Panolar Oluşturmak

Pinterest pazarlama yöntemlerinde önemli olan bir diğer unsur da panolardır. Pinterest panoları ile işletmeler ve kişiler kaydetmiş oldukları pinleri veya göndermiş oldukları gönderileri belli başlıkların altında toplayabilme imkânına sahip olabilmektedir.

Grup Pinleri Oluşturmak

Grup pinleri, genel olarak komün olarak pin paylaşımları yapılabilmesini sağlamakta olan Pinterest özelliklerinden birisidir. Kişiler grup pinlerine katılarak kendi alanlarına özel olarak açılan gruplara paylaşımlar yapabilmektedir.

Grup pinine kaydolmuş olan kişilerin her birinin takipçileri aynı zamanda bu grubu da görebilmektedir. Bu şekilde işletmeler ve kişiler aynı alanda faaliyet göstermekte oldukları markalara ait takipçilerle de etkileşime geçme imkânı elde etmektedir. bu etkileşimler ile satışlarını artırabilme olanağı da sağlamaktadır.