PR Ajansları ile Çalışırken Bilinmesi Gerekenler

PR ajansları ile çalışmak; e-ticaret sitesi ‘ni büyütmek, internetteki görünürlüğünüzü arttırmak, yeni kitlelere ulaşmak ve marka bilinirliğinizi arttırmak için çok önemlidir. Doğru PR ajansı ile çalışmak; doğru tanıtım çalışmaları yapmak, markanızı ön plana çıkarmak ve aynı zamanda ürünlerinize talep yaratmak demektir. Ancak PR ajansları ile çalışırken dikkat edilmesi gereken bazı detayların bilinmesi gerekiyor. Sizin için bu detayları derleyip toparladık.

Bulunduğunuz sektörün içinde ne kadar tecrübelerinin olduğunu öğrenin

PR ajansları, pek çok farklı sektörde birçok farklı firmayla iş birliği yapmaktadır ve bu sektörler üzerinde tecrübe kazanmışlardır. Bu nedenle de PR çalışmalarınızı yönetecek bir firma tercihinde bulunurken sizin de içinde bulunduğunuz sektörde tecrübe sahibi olup olmadıklarını öğrenmeniz gerekir. Böylelikle sıfırdan stratejiler yürütmenize gerek kalmadan PR ajanslarının tecrübelerine dayanarak daha etkili işler çıkarabilirsiniz.

PR ajansları size özel stratejiler oluşturur mu?

PR ajansları kimi zaman jenerik ve standart belli hizmetler sunmaktadır. Her firmanın hedef kitlesi ve hedefleri farklı olduğu için bu standart hizmetler her e-ticaret firması için doğru sonuçları vermemektedir. Bu nedenle de çalışacağınız PR ajanslarının ne gibi hizmetler sunduğunu ve daha da önemlisi size özel bir strateji hazırlayıp hazırlamayacaklarını da sormanız önemlidir. Farklı e-ticaret paketleri ile stratejiler farklı çalışmalara imza atacağı için bu detayı unutmamak gerekir.

PR ajanslarının büyük veya küçük olmasına odaklanmayın

PR ajansları hakkında çoğu kesimin doğru bildiği yanlış bir kanı mevcuttur. Bu kanı, büyük ajansların yüksek bütçelerle yüksek etkileşimli işler yaptıkları; küçük ajansların ise bunun aksine düşük bütçelerle düşük etkileşimli işler yaptıklarıdır. Bu kanı yanlıştır. Büyük ajanslar yüksek bütçeler karşılığında birçok hizmeti verebilirler. Ancak bu ajanslarda junior pozisyonunda yer alan birçok çalışan bulunur ve işlerin bir bölümünü bu çalışanlar gerçekleştirir. Aynı zamanda çalışanların sürekli değişebilme ihtimali daha yüksek olduğu için yeni başlayan çalışanların işlerin düzenini aksatabileceği bilinmelidir. Bunlara ek olarak da büyük ajanslar ile çalışırken yoğunluklarından dolayı iletişim kopukluğu yaşanabilir.

Büyük ajansların birçok dezavantajı bulunsa da avantajları da elbet vardır. Bu ajansların ellerindeki network ve tecrübe size birçok katkı sağlayabilir.

Biraz da küçük ajanslardan bahsedecek olursak; küçük ajanslar ne kadar kapasitesi düşük gibi görünse de çalışanlar aldıkları işlere daha çok odaklanabilir ve daha çok müşteri odaklı çalışabilirler. Hem iletişim kurmanız da daha kolay olabilir. Bu yüzden ajansların büyük veya küçük olmasına bakılmaksızın size ne kadar vakit ayırabileceklerini, tecrübelerini ve size özel ne tür strateji oluşturabileceklerini bilmeniz daha doğru olacaktır.

İletişimde neye dikkat etmelisiniz?

PR çalışmalarınızın takibi için doğru iletişimin kurulması çok önemlidir. bu nedenle PR ajansları ile iş birliği için anlaşma sağlarken sizinle çalışırken ne sıklıkla ve nasıl iletişim kuracaklarını öğrenmeniz gerekir. Hangi kanallar üzerinden, kimlerle iletişime gireceğinizi ve iletişimden kimin sorumlu olacağını netleştirmeniz bu süreçte doğru bir yaklaşım olacaktır.

Raporlamalar hakkında bilgi alın

Yapılan çalışmaların ve alınan sonuçların size düzenli olarak PR ajansları tarafından raporlanması gerekir. Böylelikle yaptığınız harcamaların size ne gibi sonuçlar getirdiğini görebilir ve yatırım getirinizi ölçümleyebilirsiniz. Raporların bir düzen içinde yapılmaması veya yanlış yapılması, yaptığınız çalışmaların sonuçlarını görmemenize neden olacaktır. Bu yüzden raporlama konusuna dikkat etmelisiniz.

Harcayacağınız bütçeyi oluşturun

Bu süreçte sizin de bu çalışmalar için ne kadarlık bir bütçe ayıracağınız oldukça önemlidir. Bu nedenle çalışacağınız ajansların size ne gibi hizmetler vererek ne kadar bütçe karşılığında bunu yapacaklarını iyice öğrenmelisiniz.

PR ajanslarının fikirlerini önemseyin

PR ajansları, farklı firmalarla çalışarak birçok işte tecrübe kazanmışlardır. Bu yüzden sadece kendi fikirlerinize odaklanmadan onların fikirlerine de yer vermeniz, sizin daha önce bakamadığınız açıdan bakabilmenize yardımcı olacaktır. Böylelikle kendinizi geliştirerek yeni çalışmalara kapı açabilirsiniz.