E-ticaret sektöründe satışlarınızı artırmak için, bazı reklamlar veya kampanyalar düzenlemeniz gerekebilir. Ücretsiz ürün veya promosyon ürün gibi kampanyalar düzenleyerek, hedef kitlenize ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda mevcut müşterilerinizin de daha fazla beğenisini kazanarak kendi çevresine firmanızı önermesini sağlayabilirsiniz. Alışveriş sırasında promosyon ürünleri gören tüketiciler, örneğin sepette belirlediğiniz bir ürün veya ücret miktarına ulaşmak ve promosyon ürünü kazanmak için daha fazla ürün almak isteyebilir. Promosyonlu ürünler hazırlamak ve tüketicilere kampanyalı ürünler sunmak, belirlediğiniz miktar ve zamana göre sürdürülebilir olarak kullanabileceğiniz satış tekniklerinden biridir. Bu kampanyalar ile satışlarınızı artırabilir, ve daha fazla hedef kitle ve müşteriye ulaşmanıza imkan sağlanmış olur. Promosyon ürün kadar ücretsiz ürün kampanyaları da yapabilirsiniz. Promosyon ürün kampanyaları yaparken nelere dikkat edilmeli, hangi zaman ve fiyat aralıklarında düzenlenmeli gibi sorularınızı bu rehberimizde sizler için yanıtlıyoruz.

Ayrıca şu yazımıza da göz atabilirsiniz; Ücretsiz Ürün Kampanyaları Yapmak

Promosyon Ürün Kampanyaları Yaparken Uygulanması Gerekenler

Fiyat İndirimleri

Promosyon ürün kampanyaları yaparken; ürünün normal satış fiyatından daha uygun olarak sunulması da promosyon olarak değerlendirilir. Ürünün kendi satış fiyatından daha indirimli olarak satılması veya 2. ürün alımında daha indirimli olması gibi bir çok farklı tekniklerle kampanya düzenleyebilirsiniz. Ürün fiyat etiketinde asıl satış fiyatına ”X” veya ”-” koyarak eski fiyatı görünecek şekilde üstünü çizebilir, daha sonra daha büyük yazı puntosu ile yeni indirimli fiyatını yazabilirsiniz. Eski fiyatına nazaran ne kadar indirim olduğunu gören müşteri, gerçekten iyi bir indirim olduğunu gözlemlediğinde satın alma kararını olumlu yönde etkileyecektir.

Yüzde Oranlı İndirimler

Geleneksel mağaza veya internet mağazalarında en sık kullanılan promosyon ürün kampanyalarından biri, yüzde oranlı olarak yapılan indirim yöntemidir. Firmaların yeni ürün tanıtımı yaptığında tüketicinin ilgisini çekmek ve ürüne talep oranını artırmak için kullandığı, en çok tercih edilen kampanya yöntemlerindendir.

Aynı zamanda firmalar ürünün ilk çıktığı dönemden sonra, artık ürüne talebin azaldığı dönemlere girildiği, satışların azalması ile bir çok zarardan kurtulmak amaçlı ve stoklarda kalan ürünleri de eritmek için de yüzde oranlı indirimlerden yararlanmaktadır. Örneğin sezonluk olan, stokta kalan ürünleri yüzde oranlı olarak kampanyaya dönüştürerek eldeki ürünlerin satışı daha kolay yapılır ve depoda da yeni gelecek ürünlere daha fazla yer açılabilir.

Çoklu Ürün Satışı İndirimleri

”Bir alana bir bedava” ya da “bir alana ikinci ürün %x indirimli” şeklinde de yıllardır uygulanan promosyon ürünler indirimleri de hem tüketiciler tarafından ilgi çekerken hem de firmalara bazı fırsatlar sunar. Özellikle ortalama sepet tutarını artırarak, kullanıcıların daha fazla alışveriş yapmalarını isteyen firmalar, bir alana ikinci ürün %x indirimli şekilde kampanyalar düzenlemektedir.

Özellikle ürün satış adedini artırmak ve ortalama olarak sitede harcanan miktarı artırmak için bu yöntem oldukça uygun promosyon yöntemlerinden biri. Bununla beraber yine stok fazlası ürünlerde stoğu eritmek için de bu yöntemden yararlanılabilir.

Çoklu ürün satışlarında indirimler

Hem aynı kategoride iki farklı ürün çeşidini bir arada satmak, hem de stok fazlası olan ürünleri başka ürünlerin yanında satmak gibi çoklu ürün satışı olarak uygulanabilecek, aynı zamanda ikinci ürüne indirim gibi yapılabilecek bir kampanya yöntemidir. Örnek vermek gerekirse; üç alana bir ürün bedava veya üç ürün alana ikinci ürün %10, üçüncü ürün %20 indirimli gibi iki veya daha fazla ürünü indirime sunmak olabilir. Ancak bu tür kampanyalar her promosyonlu üründe kullanılamayabilir. Özellikle hızlı tüketim ürünleri, çoklu satılmaya uygun ürünler, gıda ve raf ömrü kısa olacak ürünlerde kullanmak daha mantıklıdır. Bu kampanyalar ile hem elde kalan stoğu eritebilmek, hem de normalden daha fazla satış oranına ulaşmak adına bu tip kampanyalar düzenleyebilirsiniz.

Bir Alana İkinci Ürün Bedava veya %… İndirimli Ürün Kampanyaları

Bir alana bir bedava, bir alana ikinci ürün %… indirimli gibi yapılan bazı kampanyalar tüketiciler tarafından ilgi çekici olur ve satıcı firma için olumlu geri dönüşler sağlar. Tüketicilerin daha fazla alışveriş yapmasını hedefleyen firmalar, bir alana ikinci ürün %… indirimli şeklinde kampanyalar düzenleyerek satış oranlarını da artırabilirler.

İlk Siparişe Özel İndirimler

Alışveriş sitenize ilk defa kayıt olan veya ilk defa alışveriş yapacak olan müşterilere, diğer ihtiyaçları için daha sonrasında da sizi tercih etmelerini ilk siparişlerine özel indirim kampanyaları düzenleyerek sağlayabilirsiniz. İlk siparişe özel diğer alışverişler için indirim kuponu vererek veya ilk alışveriş için sepette indirim yaparak yeni müşterilerinizi sevindirebilir, daimi müşteriniz olması adına sitenizi alıştırabilirsiniz.

Limitli Sayıda Ürün Stoğu Kampanyası

Stok limitli ürün kampanyaları yapmanız ve aynı zamanda indirim de tanımlamanız ürüne ekstra bir ilgi çekicilik kılacaktır, aynı zamanda sınırlı olması ürünün hemen alınması gerektiğini müşteriye empoze edecektir.

Zaman Limitli İndirimli Ürünler

Tanımlamış olduğunuz belli bir süre geçerli olacak ürün indirimleri veya promosyon kampanyaları da tüketicinin satın alma kararını olumlu etkileyecek bir yöntemdir. Alışveriş siteniz üzerinde giriş bölümüne veya ürün kategoriler sayfalarında geri sayım sayacı ekleyebilir, böylelikle müşterinin dikkatini sürekli zamana çekerek promosyonun bitmesine ne kadar zaman kaldığını belirtebilirsiniz.

Sezonluk İndirimli Promosyon Ürünler

Ürün kampanyalarınızı yaparken, sezonluk promosyon ürün kampanyaları da yapabilirsiniz. Örneğin; kış sezonu bitmek üzereyken sezonluk bir indirim uygulayabilir, müşterinin kış sezonu başında alamayacağı fiyattaki ürünü kış sezonu biterken almasını sağlayabilirsiniz. Bu kampanyalar ile hem elinizdeki sezon sonunda kalan stok fazlası ürünleri çokça satarsınız, hem de müşterinin bütçesine uygun indirim sağlamış olursunuz.

Özel Günler, Bayram ve Tatil Kampanyaları

Promosyonlu ürün kampanyaları denince akla özel günlere yönelik kampanyalar gelmektedir. Özellikle Anneler Günü, Babalar Günü, Sevgililer Günü gibi özel günler de farklı ürünler çıkartabilir veya mevcut ürünlere kampanyalar, indirimler koyarak o dönemde satışlarınızı oldukça artırabilirsiniz. Bu özel günlerde tüketicilerin daha fazla alışveriş alışkanlıkları artacağından ve hediye arayışlarına girdiklerinden, alışveriş sırasında promosyonlu ürünler daha çok ilgisini çekebilir.

Kampanya dönemlerinde stok yapmak ile ilgili detaylı bilgi almak istiyorsanız eğer; Kampanya döneminde nasıl stok yapılır? yazımıza göz atabilirsiniz.