Reklam çalışmaları hataları; Sosyal medya üzerinden yapılan reklam çalışmaları e-ticaret için oldukça büyük kazançlar sağlamaktadır. Son dönemlerde sosyal platformlarda yapılan reklam çalışmaları sık başvurulan çalışmalar arasındadır. Ama bu reklam çalışmalarının istediğiniz gibi dönüt almasını isterseniz yapmanız gereken bazı noktalar vardır. Hatalı reklam yapımı yarar sağlamayacağı gibi tam tersi zarar verecektir. Bu sebeple bazı görevleri yerine getirmek durumundasınız. Doğru bir reklam sizlere hem maddi hem de manevi olarak yarar sağlayacaktır. Bu yazımız da sizlere hatalı olan reklam çalışmalarını gösterecektir.

Kitle Seçiminde Doğru Hedef Belirleyememe Hatasında Bulunmak

Reklam çalışmaları hataları; Sesleneceğiniz kitleyi belirleyememek, kime nasıl hitap edeceğiniz bilmeden reklam çalışması yapmak istenilen sonucu elde edemeyeceğinizi gösterir. Bir hedef belirlemede rastgele reklam vermek boşa maddi ve manevi zarar anlamına gelir ve sonucu ilgisizlikle sonuçlanır. Her kitlenin farklı reklam modelleri vardır ve her hedef farklı dinamikler içerir. Bu dinamikler doğrultusunda reklam çalışması yapmak gerekir. Bunun için de öncelikle seçeceğiniz en uygun kitleyi belirlemelisiniz.

Belirlenen Hedef Kitleyi Yeteri Kadar İyi Tanımadan Reklam Vermek

Reklam çalışmaları hataları; Az önce de belirttiğimiz gibi e-ticaret sitesi için her hedef kitlenin beklentileri ve dinamikleri farklıdır. Bu sebeple de çalışma yapacağınız kitlenin neler beklediğini, ne gibi sorunlarla başa çıktığını doğru bir şekilde analiz etmeniz gerekmektedir. Çoğu girişimci reklam çalışmalarının istenilen performans göstermemesinin başlıca nedenlerinden biri olarak hitap edilecek kitlenin iyi analiz edilmemesi olduğunu ifade etmektedir. Önemsiz gibi dursa da asıl reklamın performanslarının işe yarayıp yaramadığı buradan belli olur. İstenilen etkiyi yarattı mı, doğru hedeflere gidip doğru etkiyi yarattı mı? Sorularına analiz yapmak bu noktada çok faydalı olacaktır.

Bir Plan Dahilinde Hareket Etmemek

Reklam çalışmalarında bir strateji ve plan uygulamadan hareket etmek boşa kürek çekmeye benzer. Ne yapacağını ve nasıl sonuç edineceğini bilmemeyi gösterir. Bununla birlikte bir sonuca varıp varamadığınızı da gösterir. Reklam çalışmalarınızın performans ölçümleri tamamen izleyeceğiniz plan dahilinde hareket etmekle mümkündür. Hedefinize uygun bir stratejik çalışma ile reklamlarınızı başlatabilirsiniz. Bu planı yapmamak reklam çalışmalarında yapılan en büyük yanlışlardan biridir.

Doğru Kişi Sayısını Belirleyememek

Reklam çalışmaları hataları; Yapacağınız çalışmalarda kitleyi ne çok geniş tutmak doğrudur ne de çok dar bir kitleye hitap etmek doğrudur. Sosyal medyada hedefleme yaparken ürüne en yakın kitle aralığını tercih etmek durumundasınız. Çok geniş bir kitleye hitap etmek sizi boşa masrafa sokacağı gibi gereksiz de zaman kaybına neden olacaktır. Benzer işlem dar bir kitleye seslenmek ile de gerçekleşir. Dar bir kitle ile istenilen etkiyi bulamayacağınız bilinen bir gerçektir. Bu sebeple aralığını olması gerektiği gibi olmalıdır. Sizin ürününüzle ilgilenen ve ürününüze ihtiyaç duyan bir kitleye seslenmelisiniz. Dengeli bir hedefleme gelen maliyet hem de reklam performansı açısından büyük bir yarar sağlayacaktır.

Farklı Mecralara Göre Reklam Çalışması Hazırlamamak

Reklam çalışmaları hataları; Her sosyal platformun hedef kitlesi farklı olup bir reklamı tüm kanallarda kullanmak doğru bir yaklaşım değildir. Farklı mecralara göre de reklam çalışması yapmalısınız. Tek bir reklam tipi ile tüm platformlarda aynı etkiyi beklemek ancak hayal olacaktır. Bu sebeple farklı sosyal ağlara göre de reklam kampanyası hazırlanmalıdır.

Bu durum aynı zamanda tek tip reklam çalışması yapmak yanlışlığı da doğurur. Tek bir reklam ile istenilen kitleye ulaşmak mümkün değildir. Yapılan en büyük hatalardan biri de budur. Birden fazla kampanya ile birden fazla kitleye hitap edilmelidir.

Her kitlenin algısı her yaşın farklı zevkleri olacağından birden fazla kişiye de aynı anda hitap etmeyi düşünmelisiniz.

Eylem Gerçekleştiren Çağrı İfadelerinde Yeterli Olmamak

Reklam çalışmaları hataları; Yapılan hatalardan biri de tüketicinin eylemin gerçekleştirmesi için bir çağrıda bulunmamaktadır. Tüketici ne kadar çok yönlendirirseniz o kadar iyi olacaktır. Tüketici çoğu zaman yönlendirilmek ister ve şüpheleri vardır. Bunun için onu yönlendirmek gerekir.