Reklam Olarak Yararlanılabilecek Ücretsiz Tanıtım Çalışmaları Nelerdir

Büyük, orta veya küçük işletmeler açısından en önemli unsurlardan biri pazarlamadır. Daha fazla müşteri kazanabilmek ve görünürlüğü artırabilmek için işletmelerin ücretsiz şekilde yararlanabileceği birçok araç yer almaktadır. Bu araçlar; sosyal medya pazarlama araçları, grafik tasarım araçları, e-posta pazarlama araçları, içerik pazarlama araçları benzeri farklı alanlarda kullanılabilecek araçlar olup işletmelerin işlerini büyük ölçülerde kolaylaştırabilmektedir.

Ücretsiz E-posta Pazarlama Araçları

E-ticaret alanında, e- posta pazarlaması işletmelerin en fazla başvurmayı tercih ettikleri pazarlama yöntemlerinden biri olarak bilinmektedir. E-posta pazarlama, her büyüklüğe sahip şirket açısından önemli bir kanal olduğundan işletmelerin kendilerine bir e-posta stratejisi n bazı e-posta araçları yer almaktadır. Bunlardan bazıları:

 • HelloBar

E-posta adreslerini toplayabilmek, e-posta listesi oluşturabilmek açısından oldukça önemlidir. Bu liste oluşturma işlemlerini HelloBar toolu sayesinde gerçekleştirebilmektedir. HelloBar, e-posta adreslerinin yakalanabilmesi için web sitelerinin en üst kısmına bir afiş ekleyemeye izin vermekte olan ücretsiz ve basit bir araç olarak bilinmektedir.

 • Sumo

Sumo, e-posta adreslerini yakalayabilmek ve e-posta ile ücretsiz tanıtım yapabilmek için basit ve ideal kullanımı olan bir araçtır. Markanızı yansıtacak bir şekilde formları özelleştirilebilmektedir. Blog gönderilerin alt kısmı, sitelerin kenar çubukları, ekranların üst kısımları gibi gözden kaçırılması mümkün olmayan yerlere formları yerleştirmeye yardımcı olamkatdır.

 • io

Beefree.io, e-postaları kendi görselleri ve marka renkleri ile özelleştirmeye yardımcı olan bir sürükle ve bırak şablon düzenleyicisi ile e-posta tasarlamaya hızla yardımcı olmaktadır.

 • Stripo

Kod konusunda her işletme sahibi bilgi sahibi olmayabilir. Kolay kullanımı sayesinde Stripo, profesyonel görünüme sahip e-posta şablonları tasarlayabilmeyi sağlamaktadır.

 • Sendinblue

Ücretsiz e-posta pazarlama hizmeti sunan Sendinblue, kullanımı oldukça kolay sürükle ve bırak şablonları sayesinde en güzel e-postaları tasarlamaya yardımcı olmaktadır. E-postaların en iyi şekillerde görünmesini sağlarken ayrıca sonuçları izlemeye ve ölçümlemeye de yardımcı olmaktadır. Derin müşteri ilişkileri kurabilmek amacıyla mesajları kişiselleştirebilirken doğru bilgileri doğru kişilerin alması için listeleri bölümlere ayırmaya yardımcı olmaktadır.

Pazarlama Amacıyla Kullanılabilecek Ücretsiz Grafik Tasarım Araçları Nelerdir?

Grafik tasarım, dijital pazarlamanın olmazsa olmazlar arasında yer almaktadır. Profesyonel olarak az bütçe ile iş çıkarmak isteyenler veya yeni başlayanların kullanabileceği bazı grafik tasarım araçları bulunmaktadır.

 • Pikwizard

Pikwizard, ticari olarak kaynak göstermeden kullanılabilecek milyonlarca telifsiz görseller sunabilmektedir. İhtiyaç olan birçok görsele bu havuzdan ulaşabilir ve işletmelerde ücretsiz bir şekilde kullanılabilir.

 • Unsplash

İşletmelerin milyonlarca stok görsellerine erişmesi Unsplash ile sağlanabilmektedir. Unsplashla kaliteye önem verilmektedir ve kolay arama özelliği web siteleri için birkaç saniyede ilgili görselleri bulmaya yardımcı olmaktadır.

 • HotJar

Kullanıcı deneyimleri web sitelerini ziyaret etmekte olan müşterileri ikna etmek için oldukça önemli olmaktadır. HotJar, ziyaretçilerin en fazla zaman geçirmiş oldukları alanları belirleyebilmek için sitelerin ısı haritalarını göstermektedir.

 • Visme

Visme, daha önceden hazırlanmış olan şablonlarda marka renkleri kullanarak farklı görseller, profesyonel görünüme sahip inografikler ve güzel sunumlar oluşturabilmeye yardımcı olmaktadır.

 • Canva

Canva sayesinde kişiler kendi markalı grafiklerini tasarlayabilmektedir. Bireysel veya ticari anlamda birçok farklı amaçla kullanılabilmekte olan Canva, oldukça profesyonel tasarımları ortaya çıkarmada başarılı olmaktadır. Canva’nın kolay oluşturucusu, binlerce çeşit grafik açısından seçim yapmaya, marka renklerini birleştirmeye ve profesyonel görünüme sahip posterler, grafikle, görüntüler oluşturmaya imkân tanımaktadır.

 • Pablo by Buffer

Pablo by Buffer, stok görsellerden oluşmakta olan bir alan olarak bilinmektedir. Sosyal medya alanlarında paylaşılmak için sıkça şablon olarak kullanılabilmektedir.

Sosyal medya pazarlamaları, ticari işletmelerin hedef kitlelerine ulaşabilmeleri ve onlarla etkileşime girebilmeleri için göz ardı edilmemesi gereken bir alan olarak bilinmektedir. Sosyal medya pazarlamalarında değişik yöntemler kullanmak ve başarılı olabilmek için kullanılabilecek ücretsiz sosyal medya araçları yer almaktadır.

 • Hootsuite,
 • ZohoSocial,
 • IFTTT, bilinen bazı ücretsiz sosyal medya araçlarıdır.