Satışları Artırabilecek Olan Ürün Fotoğrafı Nasıl Çekilebilir?

E-ticaret alanında markaların satış artırabilmeleri için pek çok öğeye dikkat etmeleri gerekmektedir. E-ticaret yaparken kampanyalara, e-ticaret site tasarımlarına, ürün açıklamalarına ve ürün fotoğraflarına kadar olan tüm öğeler satışların artmasına etki etmektedir. E-ticarette yer alan bu öğelerden en önemlisi ise ürün fotoğraflarıdır.

E-ticaret siteleri üzerinden alışveriş yapmak isteyen müşteriler satın almayı düşündükleri hizmet ve ürünleri genel olarak ürünlerin fotoğrafları üzerinden tanımaya çalışarak satın almaya karar vermektedir. Bu sebeple e-ticaret sitelerinde yer alan işletmelerin satışlarını artırabilmeleri için ürünlerle ilgili fotoğraf çekimlerini profesyonel bir şekilde yapmaları gerekmektedir. Profesyonel şekilde yapılmış olan ürün fotoğrafı çekimleri hem işletmelerin satışlarının artmasını sağlamakta hem de ürün iade oranlarını azaltmaya yardımcı olmaktadır.

E-ticaret satışlarını artırabilecek ve ürün iade oranlarını azaltabilecek ürün fotoğraflarını çekerken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar yer almaktadır. Bunlardan bazıları şunlardır:

Doğru Ekipman Seçimine Önem Verme

Günümüz şartlarında e-ticaret ile internet üzerinden ürün satışı gerçekleştirmekte olan markaların bir kısmının kendilerine ait olan bir iş yeri bulunurken bir kısmı ürün satışlarını evlerinden gerçekleştirmektedir. Fiziksel mağazalara sahip olan firmalar ürün çekimlerini mağazalarında yapmayı tercih ederken, evden satış yapan kişiler de ürün çekimlerini evlerinde yapmayı tercih etmektedir.

Evde,  mağazada veya stüdyoda ürün fotoğrafı çekimi yapılırken daha iyi sonuçlar elde edebilmek için en önemli unsur, doğru ekipmanların tercih edilmesidir. Bunun nedeni de; ürün fotoğraflarının çekimi yapılırken ne kadar profesyonel ekipmanlar tercih edilirse, o derecede profesyonel çekimler yapılabilecek olmasındandır.  Bu sebeple de ürün çekimi yapılmadan önce doğru ekipmanlara sahip olmak gerekmektedir. bu ekipmanlardan bazıları:

Tripod: Cep telefonu veya fotoğraf makinelerini sabitlemek için kullanılan bir araç olup, çekim sırasında fotoğraflardaki titremeye engel olmaktadır.

Fotoğraf Makinesi: Daha yüksek çözünürlüklere sahip fotoğrafların çekilebilmesi için, profesyonel bir fotoğraf makinesi tercih etmek gerekmektedir. Ancak eğer fotoğrafları evde çekilmek isteniyorsa o zaman da yüksek çözünürlüklerde kameraya sahip olan cep telefonlarının tercih edilmesi gerekmektedir.

Ring Light: Ring Light, kaliteli ürün fotoğrafları çekmek istemekte olan kişilerin, çekim yapmak istedikleri alanlarındaki ışığın dengesinin ayarlanmasına yardımcı olan bir araçtır.

Işık Kutusu: ışık kutuları, genel olarak daha küçük objelerin fotoğraf çekimleri yapılırken kullanılmaktadır. daha iyi fotoğrafların çekilebilmesini sağlamaktadır.

Eğer profesyonel ve kaliteli ürün fotoğrafları çekmek isteniyorsa, fotoğraf çekmeye yardımcı olan bu dört yardımcı ekipmanın temin edilmesine özen gösterilmesi gerekmektedir.

Ürün Fotoğraf Çekimlerinde Işığa Önem Verme

Genel olarak ürün fotoğrafları, ürünlerin incelenebilmesi için çekilmekte olan fotoğraflardır. Çekilmiş olan fotoğrafların kaliteleri ne kadar yüksek çözünürlüklere sahip olursa olsun, kişiler satın almak istedikleri ürünle alakalı fotoğraflar üzerinden istedikleri bilgiyi alamadıklarında o ürünü almaktan vazgeçebilmektedir.

Bu durumda ürün fotoğraflarını kaliteli bir şekilde çekmek istemekte olan işletmelerin ve kişilerin, önem vermeleri gereken unsurlardan biri de fotoğraf çekimlerinde ışığa önem vermeleridir. Ürün fotoğraflarının çekimlerinde ışığın profesyonel şekilde ayarlanabilmesi fotoğraflardan alınacak olan verimi de artırmaktadır.

Ürün Fotoğraflarını Sade Olan Bir Arka Plan ile Çekme

Ürün fotoğraflarını sade olan bir arka plan ile çekmek ürünün daha kolay şekilde incelenmesini sağlamaktadır. Bu durum e-ticaret sitelerini ziyaret eden müşterilerin, satın almayı düşündükleri ürünleri daha kolay şekilde incelemelerini sağlamaktadır.

Detaylara Önem Verme

İşletmeler yada kişiler ne kadar profesyonel şekillerde ürün fotoğrafı çekmiş olsalar da eğer müşteriler çekilmiş olan fotoğraflardan etkilenmezse, ürün fotoğrafı çekimleri anlamını kaybedebilmektedir. Bu nedenle e-ticaret ile uğraşan kişiler veya işletmeler öncelikle kendilerini müşterilerin yerine koyarak, onların nelere önem verdiğini anlamalı ve ürünle alakalı beklentilerinin neler olduğu konusunda varsayımlarda bulunmaları gerekmektedir.

E-ticaret sitelerinden alışveriş yapan müşterilerden bazıları ürünün kendisini beğenirken, oldukça büyük bir kısmı da üründe bulunmakta olan detayları beğenmektedir.  Bu sebeple e-ticaretle uğraşan kişilerin, ürün fotoğrafı çekimleri sırasında müşterilere ürün detaylarını da gösterecek şekillerde çekim yapmaya özen göstermeleri gerekmektedir.