E-ticaret ile internetten ürün ve hizmet satışı yapan firmalar pazarlama yöntemlerinden yararlanarak satışlarını arttırmayı amaçlamaktadır. Pazarlama stratejileri geliştirirken hedef kitlelerinde yer alan kişilere markalarını tanıtarak marka bilinirliklerini de arttırmaktadır. Bu noktada e-ticaret firmaları sosyal medya pazarlaması, influencer marketing ve içerik pazarlaması gibi satış odaklı pazarlama yöntemlerinden yararlanmaktadır. Biz de bu yazımızda satışlarını arttırmak isteyen e-ticaret firmaları için güncel pazarlama modellerinden bahsedeceğiz. Sizler de yazımızdan yararlanabilir ve geliştirdiğiniz pazarlama stratejileriyle satışlarınızı arttırabilirsiniz.

E-mail Pazarlamasına Önem Verin

Satışlarını arttırmak isteyen e-ticaret firmalarının tercih edebileceği güncel pazarlama modellerinden biri e-mail pazarlamasıdır. E-mail pazarlaması; e-ticaret firmalarının ürün, hizmet ve kampanyalarını hedef kitlelerine tanıtmak amaçlı e-mail gönderdiği dijital pazarlama yöntemidir. E-mail pazarlamasında tıklanma oranları ve dönüşümler hızlı bir şekilde gerçekleşmektedir. Bu nedenle satışlarını arttırmak isteyen e-ticaret firmaları genellikle e-mail pazarlamasından yararlanmaktadır. Sizler de e-ticaret firmanızın ürün satışlarını arttırmak istiyorsanız profesyonel e-mail şablonları kullanabilir ve ürün veya hizmetlerinizin tanıtımına yönelik mail gönderimi yapabilirsiniz. Böylelikle e-ticaret sitenize daha fazla trafik çekebilir ve satışlarınızı arttırma fırsatını yakalayabilirsiniz.

Arama Motoru Optimizasyonuyla Üst Sıralarda Yer Alın

SEO olarak da bilinen arama motoru optimizasyonu, e-ticaret firmaları için önemli pazarlama modellerinden biridir. Çünkü SEO sayesinde e-ticaret firmaları Google’da daha fazla görünür olabilmektedir. Aynı zamanda da rakipleri ile daha kolay bir şekilde rekabete girmesine olanak sağlamaktadır. Arama motoru optimizasyonuna yönelik çalışmalar yapmak isteyen e-ticaret firmalarının bazı çalışmaları da yerine getirmesi gereklidir. Bu çalışmalar şunlardır:

 • Hedef kitle analizi
 • Rakip analizi
 • Anahtar kelime analizi
 • Düzenli içerik üretimi ve dağıtımı
 • Görsel optimizasyonu
 • Backlink çalışmaları
 • Meta Description ve meta etiketleri

Günümüzde alışverişlerini e-ticaret ile internetten yapmak isteyen tüketicilerin büyük çoğunluğu ürün ve hizmet arayışlarını arama motorlarında belirli anahtar kelimeleri kullanarak yapmaktadır. Bu nedenle e-ticaret firmalarının SEO çalışmalarına önem vermesi gereklidir. Sizler de e-ticaret firmanız için iyi bir SEO stratejisi geliştirerek arama motorlarında daha fazla görünür olabilirsiniz. Böylelikle daha geniş bir hedef kitleye ulaşabilir ve satışlarınızı arttırabilirsiniz.

Sosyal Medya Pazarlamasının Gücüyle Hedeflerinize Ulaşın

Sosyal medya pazarlaması; e-ticaret firmalarının ürün, hizmet ve kampanyalarını hedef kitlelerine tanıtmak, satışlarını ve mark bilinirliklerini arttırmak için Facebook, Instagram, Twitter ve Youtube gibi sosyal medya platformlarında düzenli olarak iletişim yürüttüğü ve reklam çalışmaları yaptığı dijital pazarlama stratejisidir. Günümüzde e-ticaret firmaları sosyal medya pazarlamasının gücüyle hedeflerine ulaşabilmektedir.

Sosyal medya pazarlamasının gücünden yararlanma isteyen e-ticaret firmalarının bazı unsurları göz önünde bulundurması gereklidir. Bu unsurlar şunlardır:

 • Düzenli iletişim yürütülmesi
 • Profesyonel ve ilgi çeken görsel ve videoların kullanılması
 • Doğru hashtaglere yer verilmesi
 • Gönderi metinlerinin profesyonel bir şekilde hazırlanması
 • Sosyal medya platformlarının story, canlı yayın gibi özelliklerinden yararlanılması
 • Rakip firmaların sosyal medya stratejilerinin incelenmesi

Sizle bu tür unsurları göz önünde bulundurabilir ve başarılı bir sosyal medya pazarlaması gerçekleştirebilirsiniz. Böylelikle satışlarınızı arttırabilir ve hedeflerine kısa süre içerisinde ulaşabilirsiniz.

Influencer Marketing ile Hedef Kitlenize Ulaşın

Satış arttırmak isteyen e-ticaret firmalarının tercih etmesi gereken güncel pazarlama modellerinden bir diğeri de Influencer marketingtir. E-ticaret firmalarının ürün ve hizmetlerini ön plana çıkaracak pazarlama stratejilerinin yanında hedef kitleye ulaşabilecekleri bir strateji de geliştirmesi gereklidir. Influencer marketing de bunun için biçilmiş bir kaftandır.

Influencer marketing sayesinde e-ticaret firmaları pek çok avantaja sahip olmaktadır. Bu avantajlar şunlardır:

 • E-ticaret firmaları hedef kitlelerine kolay bir şekilde ulaşabilmektedir.
 • E-ticaret sitelerine ziyaretçi çekerek site trafiğini arttırabilmektedir.
 • Ürün, hizmet ve kampanyalarını tanıtarak satışlarını arttırabilmektedir.
 • Marka bilinirliklerini büyük ölçüde arttırabilmektedir.

Sizler de bu tür avantajlara sahip olmak istiyorsanız influencer marketing sayesinde mikro veya makro influencerlar ile işbirliği yapabilirsiniz. Böylelikle hedef kitlenize kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz.