Bir e-ticaret sitesi ne sahipseniz sayfa tasarımınızı güçlendirecek bazı adımları yerine getirmeniz gerekmektedir. Çünkü sizin kimliğinizi, profesyonelliğinizi, yaptığınız hizmet ve çalışmaları en iyi yansıtacak olan e-ticaret web sitenizdir. Mevcut olan web site tasarım çalışmasına girişmeden önce kesinlikle nasıl bir site arzuladığınıza karar vermeniz gereklidir. Gözlem yeteneğinizi geliştirip detayları daha net görmenize yardımcı olmak için karar verdiğiniz bu web sayfa tasarımı ile daha geniş bir kitleye ulaşabilmeniz mümkün hale gelmekte.

Planlı ve üstün profesyonellikle hazırlanmış e-ticaret paketleri HTML sayfa tasarımı ile menü yerleşimi, ana sayfa üzerinde kullanılacak logo, slogan ve benzeri görseller ile eksiksiz bir düzen oluşturuluyor. Bu rehberimizde sizin için birçok alternatif sayfadan ilham alarak ve plana bağlı kalarak sayfa tasarımınızı güçlendirecek birkaç adımdan bahsettik. Bu adımları dikkate alıp uygulayarak hedeflediğiniz noktaya kısa sürede varabilirsiniz.

Web Sayfa Tasarımında Doğru Renk Seçimleri Yapın

Hayatımızın her detayında var olan renkler, taşıdıkları anlama ve bıraktıkları etkilere göre kullanılıyorlar. En büyük rolü kişilerin psikolojilerini etkilemede oynuyorlar. Bu nedenle doğru ve uyumu bir renk seçimiyle hitap etmek istediğiniz kitlenin doğrudan sitenize ulaşmasını sağlayabilir ve burada zaman geçirmesini mümkün kılabilirsiniz.

Site Dizaynına ve Kullanılacak Görsellere Önem Verin

Geneli UI ve UX tasarımları baz alınarak şekillenen web siteleri, hem görsel hem de kullanıcıların avantajına bağlı olacak şekilde tasarlanarak ziyaretçilere kapılarını açıyor. Baz alınan UI, kullanıcı arayüzü tasarımı anlamına gelerek çeşitli programlardan yardım alınarak hazırlanıyor. Sayfa tasarımı programları ile kodlama geliştiriliyor ve görsel etkinin arttırılması adına birtakım çalışmalar gerçekleştiriliyor. Diğer bir baz alınan UX tasarımı ise kullanıcıların sitede etkileşim sağlayacağı unsurlar olarak kodlanıyor.

Web sayfa tasarımına ait tüm işlemler HTML ve CSS kodlamasıyla gerçekleştiriliyor. Sayfa dizaynı sonrasında dikkat edilmesi gereken nokta ise görsel tasarım oluyor. Kullanılan görsel boyutları site tasarımını ön plana çıkaran ve siteye pek çok ziyaretçi almada etkili olan bir detay halini alıyor. Bu noktada ana sayfada yer alacak görselin diğer sayfalardaki görsellere oranla daha büyük boyutlarda veya daha minimal boyutlarda kullanılıyor. Böylelikle de sayfa tasarımı daha etkili ve estetik bir hal alıyor.

Etkili Bir Sayfa İçeriği Oluşturun

Kullanılan içerikler, sayfa tasarımı açısından önemi bir yere sahiptir. İster metin halinde ister resim, logo, video veya vektörel çizimler halinde kullanılabiliyor. Bu noktada en önemlisi ise iyi ve etkili bir içerik oluşturmak oluyor. Arama motorlarının üst sıralarında yer almanız iyi ve etkili bir içerik ile mümkün oluyor. Diğer bir yandan da içeriklerinizin daima güncel olması da sayfanızın göz önünde olmasını sağlayabiliyor.

Sayfanızın Hızlı ve Pratik Olmasına Dikkat Edin

Web sayfa tasarımını güçlendirme aşamasında öncelik verilmesi gereken, aynı zamanda da ziyaretçiler için önemli bir kriter web sitenizin hızlı olmasıdır. Ziyaretçiler sıklıkla hızlı açılan siteleri tercih ediyor. Bunun nedeni ise aranılan veriye pratik bir şekilde zaman kaybetmeden ulaşma isteği oluyor.

Ziyaretçilere Kullanım Kolaylığı Sağlayın

Ziyaretçileri doğrudan sayfanıza çekmek için karmaşık olmayan ve sade tasarımları ile kullanım kolaylığı sağlayan bir site oluşturmak oldukça önemlidir. Aynı zamanda web sayfanızı güçlendirmek açısından günümüz şartlarına uygun olacak şekilde Instagram sayfa tasarımı ve profesyonel Facebook sayfa tasarımı yapmanız da site trafiğinizi arttırmakla beraber tasarımlarınızın beğeni almasını da sağlıyor.

Sitenizi Mobil Uyumlu Hale Getirin

Mobil bağlantılar, organik internet trafiğinin %70’ini oluşturuyor. Ticaret sitelerinin %51’i oranındaki trafiği de mobil aramalar ve bağlantılar sonucunda gerçekleşiyor. Mobil bağlantı hakkında da deneyimlerini yine mobil üzerinden aktaran geniş bir kitle bulunuyor. Bu durumda sayfa tasarım yazılımları yapılırken web sitenizin mobil uyumlu olmasına özen göstermek gerekiyor. Yine bu mobil cihazlar üzerinde estetik ve düzenli görünmesini sağlamak sayfa tasarımını güçlendirmek için önemli bir adım oluyor.