14 şubat Sevgililer Günü, anı ölümsüzleştirmek isteyen kişilerin sevdiklerine hediye aldığı özel bir gündür. Bu nedenle Sevgililer Günü, e-ticaret firmalarının önem verdiği günlerden biridir. E-ticaret firmaları Sevgililer Günü’nde çeşitli kampanyalar düzenleyerek hedef kitlelerine ulaşmakta ve ürün satışı yapmaktadır. Bu noktada satışlarını arttırmak isteyen e-ticaret firmalarının Sevgililer Günü’ne yönelik pazarlama stratejileri geliştirmeleri gereklidir. Biz de bu yazımızda Sevgililer Günü’nde satışlarını arttırmak isteyen e-ticaret firmalarının geliştirebileceği pazarlama stratejilerinden bahsedeceğiz. Sizler de yazımızdan yararlanabilir ve Sevgililer Günü’nde başarılı kampanyalar düzenleyebilirsiniz.

E-posta Pazarlamasına Ağırlık Verin

Sevgililer Günü’nde satışlarını arttırmak isteyen e-ticaret firmalarının ağırlık vermesi gereken pazarlama yöntemlerinde biri e-posta pazarlamadır. Çünkü dönüşüm oranları yüksek olan e-posta pazarlama oldukça avantajlı bir pazarlama yöntemidir. Dolayısıyla e-ticaret firmaları ürün, hizmet ve kampanyalarını tanıtırken e-posta pazarlamadan yararlanmaktadır. Fakat Sevgililer Günü’nde bu pazarlama yönteminden yararlanmak isteyen e-ticaret firmalarının göz önünde bulundurması gereken bazı hususlar vardır. Bu hususlar şunlardır:

 • Sevgililer Günü’nde e-posta pazarlama için etkileyici başlıklar tercih edilmelidir. Başlık seçimi yapılırken kullanıcılara kampanyalar hakkında bilgi verilmeli ve onları yönlendirecek başlıklar kullanılmalıdır.
 • Sevgililer Günü’ne özel e-posta şablonları hazırlanmalıdır. Böylelikle tüketicilere gönderilecek e-postalarda Sevgililer Günü ruhunu yansıtabilmek ve onları harekete geçirebilmek mümkündür.
 • Akıcı, ilgi çekici ve bilgilendirici e-posta metinleri oluşturulmalıdır.

Sizler de bu hususları göz önünde bulundurarak e-posta pazarlamasına ağırlık verebilirsiniz. Böylelikle Sevgililer Günü kampanyalarınız ile satışlarınızı arttırabilirsiniz.

İçerik Pazarlamasına Önem Verin

İçerik pazarlaması, e-ticaret firmalarının Sevgililer Günü’nde yararlanması gereken dijital pazarlama yöntemlerinden biridir. Bu dijital pazarlama yönteminde genellikle içerik üretimine ve içerik dağıtımına odaklanılmaktadır. Özellikle Sevgililer Günü gibi özel günlerde firmalar yaptıkları içerik pazarlaması ile hedef kitlelerinde bulunan ve belirli konularda araştırma yapan kişilere daha kolay ulaşabilmektedir. Sevgililer Günü’nde ürün almak ya da önerilere göz atmak isteyen kişiler genellikle;

 • Sevgililer Günü’nde yapılacak şeyler
 • Sevgililer Günü önerileri
 • Sevgili için kombin önerileri
 • Sevgililer Günü hediye önerileri

Sizler de bu tür aramalar yapan kişilere ulaşmak ve satışlarını arttırmak için bu başlıklarda içerik üretebilir ve e-ticaret sitelerinin blog bölümlerinde paylaşabilirsiniz. Böylelikle hedef kitlenize markanızı ve ürünlerinizi tanıtma fırsatını yakalayabilirsiniz.

Sevgililer Günü’ne Özel Ürünler Satmaya Başlayın

Sevgililer Günü’nde pek çok kişi sevdiklerine özel hediyeler almaktadır. Bu özel hediyeler sayesinde kişiler kendilerini özel hissedebilmektedir. Bu nedenle Sevgililer Günü’nde bazı ürünlerin satışlarında artış yaşanmaktadır. Bu nedenle artan bu talebi karşılamak ve Sevgililer Günü’nde satışlarını arttırmak isteyen e-ticaret firmalarının belirli ürünleri tedarik etmeye özen göstermesi gereklidir.

Sevgililer Günü’nde oldukça fazla talep gören ürünler şunlardır:

 • Çiçekler
 • Sevgili kombinleri
 • Sevgililer Günü’ne özel kutular
 • Sevgili çizimleri ve portreleri
 • Kişiselleştirilmiş ürünler
 • Fotoğraf albümü

Sizler de bu ürünleri Sevgililer Günü öncesinde stoklarınıza ve web sitenize ekleyebilirsiniz. Böylelikle satışlarınızı büyük ölçüde arttırabilirsiniz.

Sosyal Medya Yönetimini Önemseyin

Sevdiklerine hediye almak isteyen kişilerin büyük bir çoğunluğu satın alacağı ürünlere karar verirken sosyal medya platformlarının etkisinde kalmaktadır. Genellikle kişiler ürün satın almadan öne sosyal medyada gördükleri ürünleri araştırmaktadır. Dolayısıyla Facebook, Instagram, Twitter ve TikTok gibi sosyal medya platformlarının e-ticaret firmalarının Sevgililer Günü satışlarını arttırabilmesi mümkündür. Bu nedenle her marka Sevgililer Günü’nde sosyal medya yönetimini önemsemelidir. Bu noktada e-ticaret firmalarının göz önünde bulundurması gereken hususlar şunlardır:

 • E-ticaret firmaları hedef kitlelerinde yer alan kişilere ulaşmak için sosyal medya hesaplarından düzenli paylaşımlar yapmalıdır. Paylaşımları yaparken de tek bir içerik türüne bağlı kalmak yerine içerikler çeşitlendirilmelidir.
 • Sevgililer Günü kampanyaları hangi sosyal medya platformları üzerinden duyurulacağına karar verilmelidir.
 • Instagram Reels özelliği ile Sevgililer Günü’nde daha geniş bir kitleye ulaşmak hedeflenmelidir.
 • Sosyal medya gönderilerinde tüketicileri harekete geçirebilecek ifadelere yer verilmelidir.

Sizler de başarılı bir sosyal medya yönetimi yaparak hedef kitlenizde yer alan kişilere daha kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz. Böylelikle satışlarınızı arttırabilirsiniz.