E-ticaret firmaları sonbahar ve kış sezonlarında satışlarda durağanlık ile karşı karşıya kalabilmektedir. Bunun en temel sebeplerinden birisi tüketicilerin sonbahar ve kış sezonlarında masraflarının artmasıdır. Bu durumda durağanlıktan çıkıp satışlarını arttırmak isteyen firmaların sonbahar sezonuna yönelik satış arttırma stratejileri geliştirmesi gereklidir. Biz de bu yazımızda sonbahar sezonunda satışlarını arttırmak isteyen e-ticaret firmaları için önemli tüyolar vereceğiz. Sizler de yazımızda vereceğimiz tüyoları hayata geçirerek hedeflediğiniz satışlara sonbahar sezonunda ulaşabilirsiniz.

Web Sitenizde Sonbahar Ruhunu Yansıtın

Sonbahar sezonunda satışlarını arttırmak isteyen e-ticaret firmalarının öncelikli olarak yapması gerekenlerden biri web sitelerini sonbahar sezonuna hazırlamaktır. Bunun için de sonbahar ruhunu yansıtmaları oldukça önemlidir. Böylelikle tüketicilerin dikkatini çekebilmek mümkündür. Bu noktada e-ticaret firmalarının göz önünde bulundurması gereken bazı hususlar vardır. Bu hususlar şunlardır:

  • Sonbahar sezonuna uygun web site tasarlarken sitenin rengine önem verilmelidir. Yaz sezonunda kullanılan canlı renklerin yerini sonbahar ruhunu yansıtan soluk renkler almalıdır.
  • Sitenin ana sayfasında tüketicilerin ilgisini çekecek sonbahar sezonuna ait ürünler öne çıkarılmalıdır.
  • Sitede çok satanlar, yeni gelenler gibi kategoriler oluşturularak sonbahar sezonunda satılabilecek ürünlere yer verilmelidir.
  • Sitede sonbahar sezonu için tüketicileri harekete geçirecek ifadeler kullanılmalıdır.

Sizler de sonbahar sezonunda satışlarını arttırmak isteyen bir e-ticaret firmasıysanız sıraladığımı hususları göz önünde bulundurmalısınız. Böylelikle web sitenizde sonbahar ruhunu yansıtabilir ve satışlarınızı arttırabilirsiniz.

Yazlık Ürünlere Yönelik İndirimler Yapın

Her sezonun kendine has ürünleri olduğu için e-ticaret firmalarının satış yaptıkları ürünler her sezon değişmektedir. Örneğin, e-ticaret ile giyim ürünleri satan bir firma kışın kışlık ürünleri satarken yazın da yazlık ürünlere yönelmektedir. Fakat yazdan sonbahar sezonuna geçiş yaparken firmaların elinde yazlık ürünler kalabilmektedir. Bu noktada firmaların yapması gereken şey ellerinde kalan yazlık ürünlere yönelik indirim kampanyaları düzenlemektir. Böylelikle e-ticaret firmalarının ellerindeki yazlık ürünlerin stoklarını eritebilmeleri mümkündür. Aynı zamanda da sonbahar ürünlerinden satın alana yazlık ürünlerde indirim vb. kampanya türlerinden yararlanarak da hem sonbahar ürünlerinin hem de yaz ürünlerinin satışlarını arttırılabilmektedir.

Sizler de sonbahar sezonunda satışlarınızı arttırmak istiyorsanız tüketicilere yazlık ürünlere yönelik indirimler sunabilirsiniz.

Sonbahar Ürünlerinizi Öne Çıkaracak Sosyal Medya Paylaşımları Yapın

Sosyal medya kullanımının her geçen gün artmasıyla e-ticaret firmaları da sosyal medya platformlarında yerini almaktadır. Firmalar Facebook, Instagram ve Twitter gibi sosyal medya platformlarında hesap oluşturarak içerik paylaşımları yapmaktadır. Bu noktada sonbahar sezonunda satışlarını arttırmak isteyen firmaların sonbahar ürünlerini öne çıkaracak içerik paylaşımları yapması oldukça önemlidir. Bunun yanı sıra da firmaların sosyal medyada düzenli paylaşımlar yapması gereklidir. Bunun için de bir sosyal medya içerik takvimi oluşturulmasında fayda vardır.

Sizler de hedef kitlenizde yer alan kişilerin en çok kullandığı sosyal medya platformlarını tespit ettikten sonra sonbahar ürünlerinizi öne çıkaracak içerikler paylaşabilirsiniz. Böylelikle hedef kitlenizin ilgisini çekebilir ve satışlarınızı büyük ölçüde arttırma fırsatını yakalayabilirsiniz.

SEO Çalışmalarına Ağırlık Verin

Sonbahar sezonunda SEO çalışmalarına ağırlık veren e-ticaret firmalarının hedef kitlelerine ulaşabilmesi ve satışlarını arttırabilmesi mümkündür. Fakat bu noktada e-ticaret firmalarının yapması gereken bazı hususlar vardır. Bu hususlar şunlardır:

  • SEO çalışması yapmak isteyen e-ticaret firmaları anahtar kelime analizi ile işe başlamalıdır. Bunun için de Semrush, Ahrefs gibi analiz araçlarından yararlanmalıdır.
  • Sonbahar sezonuna yönelik ürün başlıkları, ürün açıklamaları, meta tag ve meta Description gibi alanlar anahtar kelimeler aracılığıyla düzenlenmelidir.
  • Ardından sonbahar ürünleri, sonbahar trendleri, sonbahar indirimleri gibi sayfalar oluşturulmalıdır.
  • Sonbahar ürünlerinin görselleri için optimizasyon çalışmaları yapılmalıdır.

Bu hususları yerine getiren firmalar sonbaharda satışını yaptıkları ürünler için doğru bir SEO çalışması yapabilmektedir. Böylelikle de Google’da organik sıralama elde edebilmektedir. Sizler de sonbahar sezonunda SEO çalışmalarına ağırlık vererek web sitenize gelen ziyaretçi oranlarınızı ve satış oranlarınızı arttırabilirsiniz.