Sosyal medya platformları, evrensel bir iletişim ve etkileşim sağlamak amaçlı kullanılan içeriği kısmen sınırsız ortamlardır. Sosyal medya paylaşımları plan gerektiren , belirli bir sıklıkta ve düzen içerisinde yapıldığı takdirde daha etkilidir ve daha büyük kitlelere ulaşımı sağlamaktadır. Etkisi fazla olduğundan, sosyal medya paylaşımlarını ne sıklıkta yapmanız gerektiğini bilmeniz önemlidir. Sosyal medya platformları artık e-ticaret içinde kullanılmaya başlandığından, bir pazarlama altyapısı niteliği de bulunuyor.

Sosyal medya paylaşımları, e-ticaret firmalarının günlük pazarlama çalışmaları konusunda önemli bir etken olmakla birlikte, sosyal medya paylaşımları tüketiciye uygun halde ve planlı bir şekilde yapıldığında bu çalışmalar e-ticaret firmalarına büyük bir artı olmaktadır. E-ticaret siteleri dışında sosyal ağları düzenli kullanabilmek, tüketiciye ulaşabilmek bilinirlik ve sektörde aktif kalmak açısından önemli yere sahiptir.

E-ticaret sektörüne giriş yapmak ve aynı zamanda sosyal medya platformlarını işiniz için kullanmak istiyorsanız size yardımcı olacak verileri bu gönderide paylaşıyoruz. E-ticaret sektörüne başlarken size yardımcı olması için E-Ticaret Paketleri sayfamızdan paketlerimizi inceleyebilirsiniz.

Peki Ne Sıklıkta Sosyal Medya Paylaşımları Yapılmalı ?

Bu sorunun yanıtı farklı sosyal ağlara göre değişiklik göstermektedir. Her sosyal ağ ve platformun dinamikleri, kullanıcı alışkanlıkları ve popülaritesi farklı olduğundan, farklı mecralar için bambaşka stratejiler izlemeniz gerekebilir. Popüler sosyal içerik platformlarının istatistiklerine göre değerlendirdiğimizde, yapacağımız paylaşımların sıklığı ne olmalıdır konusunda böyle bir değerlendirme yapılabilir;

Sosyal Medya

Facebook İçin Günde 1-2 Sosyal İçerik

Facebook gönderi paylaşımı harici farklı platform ve sayfalar üzerinden hesap açarken de kullandığımız bir sosyal içerik platformudur. Ayrıca Facebook artık bir takım canlı yayınların, e-ticaret sitesi olarak açılan sayfaların ve alışverişlerin de bulunduğu bir sosyal içerik platformu haline gelmiştir, yani çok çeşitli işler yapılabilir. Bunlara dayanarak e-ticaret işi yapmak istiyorsanız Facebook size uygun olabilir. Facebook üzerinde markaların çoğunluğu gün içerisinde 1 ya da sınır olarak 2 paylaşım yapmaktadırlar. Bu sayının üzerinde paylaşım yapıldığında, gönderi başına düşen etkileşim oranının daha da azaldığı görülüyor.
Facebook üzerinden e-ticaret odaklı paylaşımlar yapıyorsanız eğer, paylaşımlarınızda etkileşimi artırmak ve beğeni oranını yükseltmek için uygulamanız gereken ipuçlarını öğrenmek isterseniz E-ticaret İçin Facebook Sayfa Beğenisi Arttırma başlıklı yazımıza bakmanızı öneririz.

Instagram İçin Günde 1-2 Sosyal İçerik

Instagram artık Facebook kadar e-ticaret işinin yapıldığı bir sosyal medya platformudur. Instagram daha çok günlük hikaye paylaşım ağırlıklı bir platform olduğundan hitap ettiğiniz kitle ve işinizin durumuna bağlı olarak günlük hikaye atmakta faydalıdır. Hikaye oranını günde en az 3 veya 4 olarak belirlerseniz kullanıcıların sizi daha sık görmesini ve anımsamasını sağlarsınız. Instagram için gönderi paylaşımlarının sıklığı günde 1 ya da 2 tane olması yeterlidir. Daha çok görsel paylaşım odaklı sosyal medya platformu olduğundan akışta görünürlük durumunu çoğaltmak için paylaşılan gönderilerin çok olmasını önermiyoruz.
Instagram üzerinden e-ticaret odaklı paylaşımlar yapıyorsanız eğer. paylaşımlarınızda etkileşimi artırmak ve organik takipçi oranınızı yükseltmek için uygulamanız gereken ipuçlarını öğrenmek isterseniz E-ticaret Yaparken Instagram’da Takipçi Satın Almak başlıklı yazımıza bakmanızı öneririz.

Instagram

Twitter İçin Günde 5-10 Paylaşım

Twitter diğer sosyal medya ağlarına göre dinamiği yüksek ve daha çok aktif zaman akışı üzerine kurulu olan bir mecradır. Twitter üzerinden etkileşime girmek istediğiniz kişiler için aktif bir şekilde iletişim kurmalı, ve büyük kitlelere hitap ediyorsanız eğer paylaşımlarınızda kullanacağınız dile ve üsluba bir o kadar dikkat ederek insanlar ile gün içinde aktif iletişim kurmanız önerilir. Twitter platformu üzerinde günde 5 ile 10 arasında bir sıklıkla paylaşım yapmak twitter için idealdir. Bu gönderileri kullanıcıların çoğunun en aktif olduğu sabah 8 ile öğleden sonra 4 saatleri arasında yapmaya özen göstermek gerekir.

Twitter

Linkedin İçin Ayda 20 Paylaşım

Sosyal içerik platformlarının bir diğer mecraları arasında yer alan Linkedin, iş arayan ve işveren kişilerin kullandığı ve iş hayatı ile ilgili bilgilerin paylaşıldığı sosyal bir ağdır, özellikle e-ticaret işi yapan B2B (Business to Business) firmaları için etkili bir platformdur. Linkedin daha çok iş arayan ve iş verenlerin ortak noktada buluştuğu platform olduğundan her gün güncel bir paylaşım yapmanız gerekmez, profilinizin güçlü olması etkileşim açısından önemlidir. Linkedin üzerinde ayda toplam 20 paylaşım yapmak, marka görünürlüğü ve etkileşimleri için önem kazanır. Linkedin ‘de bu sayıda paylaşım yapmak, platform üzerindeki %60’lık oranda bir kitleye erişmenizi sağlamaktadır.

Linkedin

Pinterest İçin Günde 5-30 Pin

Pinterest görsel paylaşım ağırlıklı bir sosyal içerik platformudur. Pinterest üzerinde elinizin altında paylaşacak çok fazla içerik bulunmadığı durumlarda günde 5 pin paylaşmak idealdir. Pinterest içeriğiniz fazla olduğunda ise gün içerisinde 30 pin’e kadar paylaşım yapmanız erişimlerinizi ve etkileşimlerinizi önemli ölçüde artırmaktadır. Pinterest Türkiye’de son zamanlarda sıkça kullanılan sosyal içerik platformları arasındadır.

Sosyal Medya Paylaşım Sayısını Nasıl Artırabilirsiniz ?

Etkileşim ve erişim oranını artırmak için günlük olarak sosyal ağlar üzerinde aktif olmak oldukça önemlidir. Bu nedenle paylaşım sıklığını artırabilecek çözümlere odaklanmanız önemli. E-ticaret sektörüne girdiyseniz ve sosyal medyada nasıl yer alacağınızı bilmiyorsanız ipuçlarını öğrenmek için E-Ticaret İçin Sosyal Medya Yönetimi başlıklı içeriğimize göz atabilirsiniz.

Tüm Sosyal Medya İçerik Platformlarında Yer almayın

Tüm sosyal ağlarda hesap oluşturmanız ve her yerde bulunmaya çalışmanız yanlış bir adım olacaktır. Özellikle yeterli bir personeliniz yoksa ve tüm sosyal medya platformları için ayrı içerik üretimi ve paylaşımı yapmanız zor olabilir. Hangi sektörde yer aldığınıza göre size en uygun olacak platformu belirledikten sonra o platform üzerinden e-ticaret yapmanız daha iyi olacaktır. Sosyal medya paylaşımları yaparken, özellikle sizin hedef kitlenizin aktif bir şekilde yer aldığı mecraları tercih etmeniz önemlidir. Bu tür durumlarda 2 ya da en fazla 3 sosyal platform üzerinde çalışmalar yapmanız yeterli olacaktır.

Marka Ve Sektörünüzle İlgili Sosyal Medya Hesaplarını Takip Edin

Sosyal medya paylaşım sayısını artırmanızı sağlayacak yöntemlerden biri de marka sektörünüzle ilgili olan hesapları takip ederek yaptıkları paylaşımları retweet edebilir ya da paylaşabilirsiniz.

Bu hesaplardaki ilgi çekici ve hedef kitlenizin de beğeneceği içerikleri takip etmek sürekli olarak içerik üretmenizin zorluğunu hafifletecektir. Tabii ki bunu alışkanlık haline getirip sürekli başka içerikleri paylaşmamanız, belli aralıklarla kendi içeriklerinizi de paylaşmanız gerekir.

Kullanıcıların Aktif Olduğu Zamanlarda Sosyal Medya Paylaşımı Yapın

Sosyal medya paylaşımları yaparken, kullanıcıların aktif bir şekilde bu mecraları kullandıkları zaman aralıklarını seçmeniz hem erişim hem de etkileşim oranlarını artırmanızı sağlayacaktır.

Web Sitenizde Yer Alan İçerikleri Paylaşın

Web sitenizde mevcut ve takipçilerinizin ilgisini çekecek içerikleri paylaşmanızda yarar vardır. İçeriği betimleyen bir görsel ile beraber paylaşımlarınızın altına link koyarak kullanıcıları web sitenize çekebilirsiniz.