Sosyal Medya Raporlama Nasıl Yapılır ve Nasıl Analiz Edilir?

Sosyal medya çağımızın en çok vakit harcanan ve anlık olarak birçok işimizi halletmemiz dışında bize eğlenceli anlar yaşatan içerik paylaşımlarının yapıldığı alandır. Günümüzde sosyal medya 7’den 70’e herkesin kullandığı bir platform olmuştur. Sosyal medyanın bu denli yaygınlaşması reklam ve pazarlama alanını internete taşımak isteyen firmalar için birebir hale gelmiştir. E-ticaret le uğraşan bu firmalar için sosyal medya raporlama ve analizi oldukça önemlidir. Belirlenen hedefleri tutturabilmek, farklı müşteri kitlelerine ulaşmak ve daha düşük maliyetlerle daha fazla satış yapmak için sosyal medya raporlama ve analize gerek duyulmaktadır. Bunun için pek çok uygulanabilecek yöntemler bulunduğu gibi oldukça basit adımlar da bulunmaktadır. Rehberimizde bahsedeceğimiz bu basit adımları siz de uygulayarak e-ticaret sitesi nin hedeflediğiniz konuma e-ticaret paketleri ile getirebilir ve daha fazla verim alabilirsiniz.

Doğru Hedef Kitle Seçimi

Sosyal medyayı daha aktif bir şekilde kullanmak, müşterilerinizle daha iyi iletişim kurabilmek ve onlara uygun bulduğunuz ürün ve hizmetlere kolaylıkla ulaşabilmelerini sağlamak amacı taşıyan sosyal medya raporlama ve analiz işlemi, doğru hedef kitle seçimi ile başlamaktadır. Bu nedenle müşterilerinizin ilgi alanına uygun olduğunu düşündüğünüz ürün ve hizmetlerinizi sunabilmek adına hedef kitlenizi dikkatli bir şekilde belirlemeniz gerekir. Doğru hedef kitleyi belirlemek ve onların ilgi alanını keşfedebilmek için yapacağınız paylaşımlar sizlere müşterilerinizi daha yakından tanıma olanağı sunacaktır. Bu noktada takipçilerinizin herhangi bir sosyal medya platformundaki gönderilerinize yaptıkları yorum, beğeni ve benzeri geri dönüşümlerini göz önünde bulundurarak yardım alabilirsiniz.

Etkileşim ve Geri Dönüşüm Analizleri

Sosyal medya platformlarındaki takipçilerinizin ve sitenizi ziyaret eden kullanıcıların yaptığınız içerik paylaşımlarındaki etkileşim ve geri dönüşümlerini analiz ederek onlarla olan iletişiminizin doğru olup olmadığını anlayabilirsiniz. Eğer içerik paylaşımlarınız takipçilerinizin hepsine veya daha fazla kişiye organik yöntemlerle gösteriliyorsa bu onlara yönelik paylaşımlar yaptığınız anlamına gelmektedir. Özet bir ifadeyle, müşterilerinizle kuvvetli bir iletişim bağı kurup ürün ve hizmetlerinizi onlara daha etkili yöntemlerle pazarladığınız anlamını taşımaktadır diyebiliriz.

Altyapı Optimizasyonu

Online alışverişlerin e-ticaret platformları ile gerçekleştiğini düşünecek olursak sosyal medya üzerinden web sitenize yönlendirdiğiniz müşterilerinizin sorunsuz bir şekilde alışveriş yapabilmeleri bir hayli önemlidir. Bunun için doğru e-ticaret platformu kullanmaya ek olarak kullanılan altyapının iyi bir şekilde optimize edilmiş ve sorunsuzca çalışması gerekmektedir.

Tercih ettiğiniz e-ticaret platformunun sosyal medya üzerinden gelen organik trafiğinizi göstermesi de analiz aşamasında dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli unsurdur. Bu organik trafiği analiz ederek siz de gerekli ayarlamaları yapabilir ve satın alma, ödeme gibi alışveriş işlemlerinin sorunsuz bir şekilde ilerlediğinden emin olabilirsiniz.

Doğru İletişim Dili

Takipçiler ile kurulan iletişim sosyal medya raporlama ve analiz sürecinde oldukça önemlidir. Ancak bu aşama da doğru iletişim dilini kullanmanız gereklidir. Doğru iletişim diliyle iletişime geçtiğiniz müşterileriniz sosyal medya platformlarındaki reklam ve tanıtımı yaptığınız ürünlere ilgi göstermektedir. Bununla birlikte e-ticaret siteniz aracılığıyla sizinle iletişime geçen müşterileriniz satışını yaptığınız ürünlere ilgili ve alakalı yaklaşmaktadır.

Sosyal medya platformları üzerinden ulaşılabilirlik ve iletişim kurmak günümüzde oldukça kolaydır. Bu kolaylığa alışan müşterileriniz ise aynı kolaylığı e-ticaret sitelerinde de beklemektedir. Bu yüzden kullanılan altyapıya dikkat edilmelidir. Bu noktada müşterilerine zahmetsiz ve masrafsız kolaylıklar sağlayan hazır e-ticaret sitelerini tercih ederek onlarla iletişiminizi daha fazla kuvvetlendirebilirsiniz.

Doğru Altyapı

Günümüzde kullanıcıların dikkat süreleri 2 saniyeye kadar düştüğünü düşünecek olursak hızlı, verimli ve doğru bir şekilde çalışan e-ticaret sitesi bu konuda oldukça kritik bir rol oynamaktadır. Bu noktaya erişebilmek ve müşterilerinize daha iyi bir alışveriş deneyimi yaşatabilmek için doğru bir altyapıya sahip olmalısınız. Siz de sosyal medya raporlama ve analiz yaparken müşterilerinizi yönlendirmek istediğiniz alan olan e-ticaret sitelerinizi daha verimli bir hale getirebilirsiniz. Aynı zamanda siz de bu işten daha fazla verim elde edebilirsiniz.