Sosyal Medyada Kullanabileceğiniz Reklam Modelleri Nelerdir?

Günümüzde sosyal medya kullanımının artmasıyla en etkili pazarlama yöntemi konumuna gelmiştir. Bu konuma ulaşmasının getirdiği kolaylıklarla hedef kitlenize yönelik reklam çalışmaları yapabilirsiniz. Dijital pazarlama çalışmalarınızın önemli bir bölümünü oluşturan sosyal ağlar üzerinde bu çalışmaları yürütmeniz, marka bilinirliğinizi arttırmak için oldukça önemlidir. Aynı zamanda çeşitli sosyal medya reklam türleri ile etkileşimlerinizi ve geri dönüşümlerinizi arttırabilir ve yeni kitlelere ulaşmanızı sağlayabilirsiniz. Bu rehberimizde size yardımcı olacak sosyal medya reklam türlerini ele aldık.

Sosyal medya reklam türleri

Günümüzde giderek popülerleşen, geniş kitlelere ulaşabilen ve markalara reklam kampanyaları imkanı sağlayan sosyal medya platformlarını sıraladık. Bununla birlikte bu platformlar üzerinde hazırlayabileceğiniz reklam modellerinden de bahsettik. İlk olarak sosyal medya platformlarına göz atalım.

 • Instagram
 • Youtube
 • Facebook
 • Twitter
 • TikTok
 • Snapchat
 • Linkedin

Instagram reklamlar modelleri

Sosyal medya reklam türleri denildiği zaman ilk akla gelen Instagram reklamlarıdır. Instagram’ın gün geçtikçe popülerleşen bir platform olması nedeniyle markalar bu platformda reklam kampanyaları oluşturmak isterler. Facebook’un Instagram’ı satın almasının ardından, Facebook reklam modelleri de Instagram üzerinde kullanılmaya başlandı. Bu da demek oluyor ki Facebook Reklam Yönetici üzerinden reklam yönetimi yapılabileceği gibi Instagram uygulaması üzerinden de doğrudan reklam oluşturabilirsiniz. Ayrıca bu reklamlar e-ticaret sitesi kurarken , e-ticaret paketleri bulmak için e-ticaret yapmak için önemlidir.

Youtube reklamlar modelleri

Son dönemlerde video içerik üretiminin artmasıyla birlikte Youtube üzerindeki reklam kampanyalarının da sayısı artmaktadır. Bu nedenle reklam kampanyalarınızda Youtube’tan yararlanmanız doğru bir yaklaşım olacaktır. Youtube video reklamlarını sosyal medya kullanıcılarının izledikleri videoların başında veya video ortasında yayınlayabilirsiniz. Bu noktada kısa ve ilgi çekici videolara yer vermeniz markanız için etkili bir hamle olacaktır.

Facebook reklamlar modelleri

Geçmişten günümüze hala popülerliğini koruyan ve aylık 1 milyarın üzerinde aktif kullanıcıya sahip olan Facebook, dijital pazarlama alanında markalara oldukça etkili fırsatlar sunmaktadır. Yıllardır gelişmeye devam eden Facebook reklam modelleri ile kampanya çalışmaları yapmanız özellikle etkileşim ve geri dönüşüm açısından bir hayli artış sağlayacaktır. Kullanabileceğiniz etkili Facebook reklam modellerini aşağıda sıraladık:

 • Videolu içerik reklamları
 • Video içi yayın reklamları
 • Link tıklama reklamları
 • Slayt gösterim reklamları
 • Görsel reklamları
 • Çoklu görsel reklamları

Yukarıda sıraladığımız reklam modellerini hikayelerde, zaman tünelinde ve çeşitli amaçlarla kullanabilirsiniz. Böylelikle marka tanıtımı, kampanya duyuruları, ürün tanıtımları, etkinlik duyuruları ve mobil uygulama tanıtımları yapmanızı mümkün kılabilirsiniz.

Twitter reklam modelleri

Markalar tarafından reklam amaçlı çok fazla tercih edilmese de yine de geniş kullanıcı kitlesi açısından değerlendirilmesi gereken platformlardan biri de Twitter’dır. Twitter reklam modelleri temel olarak 4 ana kategoriye ayrılıyor:

 • Marka reklamları
 • Videolu içerik reklamları
 • Promosyonlu tweetler
 • Kartlar

Bu sıraladığımız 4 kategori kendi arasında kırılımlara uğrayabiliyor. Kartlar, web site ve mobil uygulama tanıtımları için kullanılabildiği gibi aynı zamanda doğrudan mesajlar ve geri dönüşüm kartları olarak da reklam amacıyla kullanılabiliyor. Promosyonlu tweetler de metin, anket, görsel, Gıf gibi amaçlarla kullanılabiliyor.

TikTok reklam modelleri

TikTok, son dönemlerde popülerleşmeye başlayan ve genç kitleye sahip platformlardan birini oluşturuyor. Şuan bu platformda açılış ekranı reklamları, zaman tüneli reklamları ve Hashtag reklamları bulunuyor. Şuanlık reklam modelleri sınırlı olsa da yakın zamanda bu pazarlama ve reklam konusunda büyük bir ivme kazanacağı bekleniyor.

Snapchat reklam modelleri

Sosyal medya reklam çalışmalarında kullanılabilecek platformlardan biri de Snapchat’tir. Snapchat üzerinde markalara özel geliştirilmiş filtreler, markalara özel kamera lensleri ve ekranın tümünü kaplayan Snap reklamları gibi uygulamaya özgü reklam seçenekleri bulunuyor. Bu reklam modellerinden yararlanarak yaratıcı reklam içerikleri oluşturabilirsiniz.

Linkedin reklam modelleri

Linkedin, reklam konusunda özellikle B2B firmalarının tercih ettiği platformlardan biridir. Diğer platformlarda olduğu gibi burada da yazılı, görsel ve videolu reklam oluşturmanız mümkün. Ek olarak çoklu görsel reklamları ile ürün ve marka tanıtımı yapabilir, form doldurma reklamları ile anketler oluşturabilirsiniz.