Sosyal Ticaret Hakkında Bilmeniz Gerekenler

İlk zamanlarda bu kadar büyüyeceği düşünülemeyen ve gitgide dijitalleşen dünya sayesinde sosyal ticaretlerin büyük artışa geçmesi herkesi hayretlere düşürdü. Sosyal medya araçlarının elektronik ticaret ile buluştuğu kısma sosyal ticaret denmektedir. Bu kavramın ilk kullanılış tarihi 2005 yılı olmakla beraber ilk Yahoo tarafından ortaya atılmıştır. Kısacası sosyal ticaret Facebook ve İnstagram gibi daha pek çok platformların üzerinden yürütülen alışveriş sistemine denmektedir. Ayrıca müşteriler bir başkasının o ürün hakkındaki görüş ve beğenilerini de öğrenme fırsatı buluyor.

E-ticaret ile Sosyal Ticaret’in Bağlantısı

Çevrimiçi alışverişlerin günümüzün dijitalleşen dünyasında sosyal platformlar aracılığıyla müşteriler tarafından yapılması diğer kullanıcıların da dikkatini çekmeyi başarıyor. Hem de bunu diğer markalar ile bağlantı kuraraktan yapıyor. Günümüzde yapılan araştırmalara göre sosyal ticaretin en etkili e-ticaret olduğu ortaya çıktı. Böylelikle markalar sosyal platformlarını yalnızca reklam için kullanmayıp aynı zamanda satış amacıyla da kullanmaya başladı. Türkiye’de yürütülmüş bir anketin sonuçlarına göre tüketicilerin %83’lük dilimi herhangi bir ürünü satın almadan önce sosyal mecralarda o ürünün araştırmasını yapıyor. Tüketicilerin %61’lik oranında satın alımını etkileyen önemli nokta ise o ürün hakkında yapılan yorumlar. Yapılan iyi ya da kötü yorumların alışverişe yön verdiği söyleniyor.

Sosyal Ticaretin Sağladığı Avantajlar

İnsanlar tarafından e-ticaretin bir uzantısıymış gibi gözükse de aslında sosyal ticaret kendi başında bir sistemdir.

 • Sosyal ticaret performansını sosyal mecraların algoritmalarında gerçekleşir. Yani hesaplarda taleplerin yoğun yaşanması diğer hesaplara kıyasla öncelik yaşamasına da yol açar. Böylelikle pazarlama sırasında yaşanacak maliyetlerde de azalma yaşayabilirsiniz.
 • Tümüyle sosyal platformlara odaklı olduğu için müşteriler ile direkt iletişim halinde olmanızda fayda var. Ayrıca müşterilerin sizlere yaptığı geri bildirimler sayesinde de kendinizi geliştirme fırsatı bulabilirsiniz.
 • Sosyal ticaretin elektronik ticaret ile birleştiği noktada sizler müşteri kitlenizin analizini ayrıntılı bir şekilde görebilirsiniz. Özellikle e-ticaret sitesi sahipleri, e-ticaret alanındaki faaliyetlerini geliştirerek müşterileri ile ilgili istatistiksel verileri kolaylıkla elde edebilmekte ve bu bilgi ağını genişletebilmektedir. Böylelikle müşterileriniz ile iyi ilişkiler içerisinde olmuş olursunuz.

Sosyal Ticaretin Yapılış Süreci

Tüketicilere yönelik yapılan bir araştırmada sosyal mecralarda verilen reklamların bir ürünün satın alınımını doğrudan etkilediği gözlemlenmiştir. Rakamsal ifadelere başvurursak %37’lik dilim ilgisini çeken ve net bir şekilde açıklayan görsellerin karar sürecini doğrudan etkilediğini savunurken ek olarak da %32’lik bir dilim daha önceden o ürünü satın alan müşterilerin deneyimlerinin etkilediğini savunmuştur. Genel olarak bakıldığı zaman görselliği odağına almış sosyal mecralarda sosyal ticaret yürütebilmek için:

 • Ürün katalogunuzu oluşturmalısınız.
 • Müşterilerin, ürün hakkındaki soruları sorabileceği bir destek platformu oluşturmalısınız.
 • Ürün tanıtımlarının detaylı olması adına videolara başvurmalısınız.
 • Ürünleriniz hakkında açıklamalarda detaya inmelisiniz.
 • Sosyal mecralarda ödeme gerçekleştirilebilen altyapılardan yararlanmalısınız.

Sosyal medya platformları arasında en çok kitleye ulaşan Facebook’da mağaza açabilmek için:

 • “Ticaret Yönetici” kısmından bir hesap oluşturun.
 • Kendi koleksiyonunuzu yaratın.
 • Mağazanızı yayınlayın.

Önemli platformlardan bir diğeri ise vitrin görevini üstlenen İnstagram’dır. Bu sosyal ağ da sosyal ticaret yapabilmek için ilk adım bir işletme hesabı açmanız. Müşterilere sunacağınız ürünlerde aşağıdaki bilgileri eksiksiz vermelisiniz:

 • Ürüne ait resimler
 • Ürüne ait açıklamalar
 • Ürüne ait fiyatlandırmalar
 • Kullanıcıyı internet sayfasına yönlendirecek bir uzantı

Sosyal Ticarete Verilebilecek Örnekler

Facebook: Hizmet ve ürün satışı fark etmeksizin her açıdan işletmenizi kolayca taşıyabilmenizi sağlar.

İnstagram: Sosyal ticarette en çok kullanılan bir platformdur. Sebebi ise sosyal ticarete her açıdan uygun olmasıdır.

Pinterest: Yalnızca görsellerden oluşan bu sosyal medya ağı Türkiye’de çok aktif olmasa da storyboard özelliğinin oluşturulması ile kolay bir alışveriş deneyimi sağlıyor.

Twitter: Diğer platformlara göre daha sessizdir. Yalnızca kampanyalar ve çeşitli reklamlar için fırsat sunar.