E-ticaretin sürekli güncellenmesi sosyal ağlara doğru kaymasıyla yeni stratejiler meydana geldi. Sosyal medyada güçlü olmak demek artık birçok yönden değer kazanmak demektir. Bunun için de sosyalleşen e-ticareti bilmemiz ve buna uygun çalışmalar yapmamız gerekmektedir. E-ticaret geleneksel yöntemleri çoktan aşarak yeni döneme parlamıştır.

E-ticaret sektörü rakiplerle dolu bir alan haline çok hızlı bir şekilde gelmiştir. Bunun için de farklı bir şeyler bulmak ve üretmek çok önemlidir. Sosyalleşen e-ticaret için de durmadan yapmamız gereken birçok iş olduğu ortadadır. Birçok kişi günümüzde online alışverişlerini sosyal ağlar üzerinden gerçekleştiriyor. Bu alanda yapılan beğeniler, yorumlar da diğer müşterilere referans oluyor. Bunun için çalışılması gereken en etkili yollar sosyal ağlar üzerindedir.

Sosyal Ağların Tümünü Kullanın

Sosyal mecralara bakıldığında en popüler olanları Facebook ve Instagram olarak karşımıza gelmektedir. Ancak müşterinin nereden geleceği ve nereden iletişim kuracağı belli olmaz. Bunun için diğer sosyal ağlar üzerinden de çalışmalar yapılmalıdır. Twitter müşteri yorumlarının çok dikkate alındığı bir ağdır. Bunun yanında Youtube üzerinden de çeşitli paylaşımlar yaparak yeni müşteriler kazanabilirsiniz. Bu ağlarda iyi bir profil oluşturabilirseniz sitenize olan müşteri akışını hızlı bir şekilde arttırabilirsiniz. Profilinizdeki takipçi sayınıza çok dikkat edin. Bu sayıyı arttırmanız için gerekli tüm çalışmaları sürdürün.

Sosyal Ağlarda Aktif Olun

Sosyal ağlar üzerinde açtığınız hesaplar sürekli olarak takip edilmelidir. Müşteri gelmiyorsa eğer sabrederek yeni paylaşımlar yapılmalı ve kaliteli içerikler üretilmelidir. Eğer son paylaşımlarınızın arası açılmışsa ve tarih bir hafta öncesini gösteriyorsa bu emeklerinizi çöpe attınız demektir. Bir süre yaptığınız çalışmalar yeteri kadar sonuç vermeyebilir. Ancak böyle durumlarda yılmamak gerekir. Çünkü binlerce rakip firma sosyal ağlar kullanır ve belli bir marka adı oluşturur. Bunların arasına girmek öyle hemen olmayacaktır. Belli çalışmaları sık aralıklarla sosyal ağlarınızda paylaşmanız ve aktif bir firma olduğunuzu müşterilerinize göstermeniz gerekmektedir.

Canlı Yayınlar Açın

Sosyal medya hesaplarını takip eden müşteriler satıcıya güven duymak ister. Almak istediği ürünün kalitesi ve kargolama şekli merak edilen önemli kısımlardandır. Bunun için görseller oluşturabilirsiniz ancak en fazla güveni canlı göstererek başarabilirsiniz. Çünkü canlı yayınlar anlık olarak açıldığından tüm gerçekliği göstermektedir. Bunun yanında burada hem göze hem kulağa hitap eden bir gerçeklik de vardır. Elbette ki bu durum müşterilere büyük güven vermektedir. Bunun yanında canlı yayınlara katılan müşteriler merak ettiklerini sorabilirler. Buradan onların merak ettiği sorulara yanıtlar verebilirsiniz. Ortalama olarak müşterilerin soruları hemen hemen aynıdır. Bu yüzden ürün kalitenizden, kargolama şeklinizden detayları ile bahsedin. Canlı yayınlarda müşteri yorumlarından ve sizinle alışveriş yapan kişilerden bahsedebilirsiniz.

Kaliteli İçerikler Oluşturun

Sosyal medya hesaplarında sık sık paylaşımlar yapmanız ve ürünlerinizi tanıtmanız satabilmeniz için en önemli detaydır. Ancak bu sırada ürünü ne şekilde sattığınız önemlidir. Aksi takdirde emeklerinizin boşa çıktığını görebilirsiniz. Bunun için de kaliteli içerikler oluşturmanız gerekmektedir. Bunu bir örnekle paylaşmak gerekirse hikaye paylaşacağınızı düşünelim. Bu hikayede ürün görseli kullandınız ve ürünün basit özelliklerini söylediniz. Bu özellikler diğer firmaların da belirttiği özelliklerse eğer bu defa müşteri kıyaslama yapar ve fiyatı düşük olana doğru ilerler. Bunun yanında güvendiği markaya doğru ilerler. Bunun için ürün özelliği yazarken onun ayırt edici yönlerini belirtmelisiniz. Bu belirttiğiniz özellikler diğer firmaların kullanmadığı özellikler olmalıdır. Bu sayede aynı ürünü satan binlerce firmadan bir adım öne geçebilirsiniz. Yani ürün içeriklerini süslemeniz sizi başarıya götürecek küçük bir etkendir.

İçerik e-ticaret şirketleri için önemli bir sorundur. Eğer iyi bir içerik yöneticiniz varsa bu sorun ortadan kalkacaktır. Bunun için gerçekten işin de iyi bir personelle anlaşmanız gerekir. Bu size kısa sürede büyük yol almanız için imkan tanıyacaktır. İçeriklerin zamanında paylaşılmasına da özen gösterilmelidir.