Sponsorlu Ürün Ne Demektir ve Kullanım Alanları Nerelerdir

Sponsorlu Ürün Ne Demektir ve Kullanım Alanları Nerelerdir: Son dönemlerde artış gösteren çevrimiçi alışveriş nedeniyle, pek çok marka e-ticaret sitelerinde öne çıkabilmek için, farklı pazarlama ve reklam yöntemlerini tercih etmektedir. Sponsorlu ürün bu yöntemlerin bir getirisi olarak bilinmektedir. Hepsiburada sponsorlu ürün veya Trendyol sponsorlu ürün çeşitleriyle markalar tüketicilerin karşına çıkmayı ve satışlarını artırmayı amaçlamaktadır.

Sponsorlu Ürün Ne Demektir?

Sponsorlu ürün, e-ticaret siteleri üzerinden alışveriş yapmakta olan kişilere, ürünleri tek tek tanıtmak amacıyla kullanılmakta olan tıklama başına maliyet reklamlarına verilen isimdir. Sponsorlu reklam şekli, perakendecilerin reklamlarda göstermiş oldukları başarıları en doğru şekilde ölçerken, maliyetleri kontrol etmelerine, satışları artırmalarına ve görünürlük kazanmalarına imkân tanımaktadır.

Sponsorlu marka, benzerlik gösteren ürünler için alışveriş yapmakta olan müşteriler arasında marka görünürlüklerini artırmak amacıyla tasarlanmış olan reklamlardır. E-ticaret sitelerinde arama sonuçları içerisinde bu reklamlar görünmekte olup birden çok ürünü, özel bir başlığı ve marka logosunu içermektedir.

Sponsorlu Listeler Niçin Kullanılmaktadır?

Sponsorlu listeler veya ürünler,  uygulamada veya web sitesinde organik bir liste öne çıkarmakta olan reklam türü olarak bilinmektedir. Web sitelerinde ürünlere göz atılması sırasında kullanıcıların önüne çıkmaktadır. Genel olarak sponsorlu ürünler kullanıcıların önüne pazaryeri satış sitelerinde çıkmaktadır. Sponsorlu listelemelere; sponsorlu ürünler, sponsorlu yerleşimler, ürün listeleme reklamları, sponsorlu reklamlar, tanıtılan listelemeler gibi değişik adlar da verilmektedir. Bu adların hepsi aynı reklam çeşidini ifade etmektedir.

Sponsorlu ürünlere niçin ve kimler ihtiyaç duymaktadır denildiğinde; birden çok markanın temsil edildiği çevrimiçi alışveriş veya e- ticaret sitesinde sponsorlu ürün reklamları oldukça sık kullanılmaktadır. n11 sponsorlu ürün, Trendyol sponsorlu ürün ve Hepsiburada sponsorlu ürün bunlara örnek olarak verilebilmektedir.

Yalnızca e-ticaret sitelerinde bu örneklere rastlanmamaktadır. Hizmet vermekte olan birçok çevrimiçi sitede de sponsorlu listelere rastlanmaktadır. Genellikle otel ve rezervasyon sitelerinde sponsorlu listelemelere oldukça sık rastlanmaktadır. Bir web sitesine girildiğinde sponsorlu listeler genel olarak üst sıralarda listelenmektedir.

Trendyol Sponsorlu Ürün Ne Demektir?

Ürünlerini ön plana çıkarmak isteyen kişilere Trendyol, reklam vermeyi mümkün hale getirmektedir. Bu durumu sponsorlu ürünler ile gerçekleştirmektedir. Reklam vermek isteyen kişiler bütçe belirleyerek, istedikleri ürünleri seçerek Trendyol’da reklam verebilmektedir.

Reklam verilmiş olan ürünler tüm Trendyol alanlarında, önerilerde ve ürün listeleme sayfalarında ön plana çıkarılmaktadır. Reklam verilmiş olan ürünler, arama sayfaları içerisinde sponsorlu ürün olarak görüntülenmektedir. Trendyol, yapılmış olan reklamlar ile düşük maliyetle fazla görüntülenme imkânı sunmaktadır.

N11 Sponsorlu Ürün Ne Demektir?

n11.com’da sponsorlu ürünler, kategori sonuç sayfalarındaki öne çıkanlar adı altındaki özel alanlarda sergilenmektedir. Her tür için 5 ürün gösterilmektedir. Sponsorlu ürün reklam modellerine, mağaza yönetim panelinde bulunan reklam yönetimi alanındaki reklam çeşitleri kısmından ulaşılabilmektedir.

Hepsiburada Sponsorlu Ürün Ne Demektir?

Hepsiburada sponsorlu ürünler, ürünlerin Hepsiburada’daki pek çok ürünün arasından öne çıkmasını sağlamaktadır. Hepsiburada sponsorlu ürünler, tıklama başına olan maliyetler ile ürünleri ön sıralara taşıyıp görünürlüğü artırmayı desteklemektedir. Hepsiburada’nın sunmuş olduğu reklam çözümlerinin arasında; Şeffaf raporlama, Segment odaklı hedeflemeler, Dinamik performans, Çizgi üstü reklamlar ve Display reklamları yer almaktadır.

Amazon Sponsorlu Ürün Ne Demektir?

Amazon sponsorlu ürün, reklam taktikleri ile farklı reklam türlerini bir araya getirip güçlü sonuçlar alabilmeyi amaçlamaktadır. Amazon’un reklam çözümlerinin arasında yer alan Sponsored Products sayesinde ürünleri, benzer ürünler arayan müşterilere tanıtma olanağı sağlamaktadır. Ayrıca Sponsored Brands sayesinde de ürünlerin ve markanın daha fazla değerlendirilmesi sağlanabilmektedir. Stores sayesinde ise müşterilerin sadakatleri artırılabilmektedir.

Instagram Sponsorlu Ürün Ne Demektir?

Instagramda sponsorlu ürün, işletmelerin tanınmış Instagram kullanıcılarına takipçilerine sunmaları için belirli ücretler karşılığında yapılan gönderilere denilmektedir.  Normal gönderilere benzemekte olup, gönderiler sponsorlu etiketiyle sunulmaktadır. Aynı zamanda, bağlantılar genel olarak ürün katalogları ve CTA butonları gibi normal olan gönderilerden daha çok özelliğe sahip olacak şekilde hazırlanmaktadır.