Stoksuz e-ticaret Nedir? Bu sorunun cevabı İngilizce ismi ”Dropshipping” olan stoksuz satış’ da gizli. Online ticaret hayali olanların ilk tercihi, düşük bir bütçe ve maliyet ile bir e-ticaret sitesi açıp satış yapmaya başlamaktır. Stoksuz satış son yıllarda popülerleşmeye başlamıştır. Popülerleşmeye başladıktan sonra bir çok kişi tarafından düşük bütçeler ile kurulmuş ve bu bütçelerin aksine iyi sonuçlar vermiştir. Peki stoksuz satışın maliyetsiz ancak sürekli bir çalışma gerektiren noktaları nelerdir?

Dropshipping yani stoksuz satış modeli; bir mağazanın sattığı ürünleri stokta tutmadığı, bir e-ticaret sitesi üzerinden perakende şekilde ürünleri belli bir kâr ile sattığı satış modelidir. Kuracağınız e-ticaret mağazası ile stoksuz satış modelini kullanarak bir ürün satabilir, ürünü üçüncü bir şahıstan satın alarak doğrudan müşteriye göndere bilirsiniz. Sonuç olarak stoksuz satış modeli satıcının ürünü doğrudan ele alması gerektirmediği için çok yaygınlaşmış ve tercih edilmeye başlanmıştır.

Stoksuz Ticaret Neden Daha Avantajlıdır?

Stoksuz e-ticaret nedir? sorusundan daha önemlisi Stoksuz online ticaret’ in avantajlarıdır. Stoksuz satış modelinin diğer satış modellerine oranla daha avantajlı olmasının bir çok sebebi vardır. Bu sebeplerin başında stoksuz satışın daha az sermaye gerektirmesi gelir. Stoksuz satış, satacağınız ürünlere binlerce lira yatırmak zorunda kalmayacağınız bir satış modelidir. Depo, paketleme, muhasebe ücretleri gibi diğer gider oluşturacak ücretleri ödemeden bir e-ticaret sitesi açarak ürünleri satmanızı mümkün kılar.

Stoksuz e-Ticaret’ in diğer önemli avantajlarından biri ise işinizi istediğiniz yerden sadece internet bağlantısı ile yönetebilmenizdir. Diğer ticaret modellerinin aksine stoksuz ticaret sadece e-ticaret sitesi üzerine emek verilerek yapılabilir.

Stoksuz E-ticaret

Geniş Ürün Yelpazesi

Stoksuz e-ticaret modelinde ürün değil müşteri arayacaksınız. Stoksuz e-ticaret yani ”Dropshipping” in en önemli avantajlarından biriside açacağınız veya açmayı düşündüğünüz e-ticaret sitesinin ürün arama derdinin olmamasıdır. Sadece doğru tedarikçileri veya stoksuz e-ticaret yapmanıza izin veren ana sağlayıcıları bulup sitenize ürünleri eklemek yeterli olacaktır. Stoksuz satış modeli ile sitenize onlarca kategoriden yüzlerce ürün ekleyebilir ve ürün çeşitliliğinizi arttırabilirsiniz. Unutulmamalıdır ki sitenizde ne kadar satılacak ürün bulunur ise kazanç sağlama olasılığınız her eklediğiniz üründe artar.

Stoksuz E-ticaret ‘in Dezavantajları nelerdir?

Stoksuz e-ticaret nedir? konusunun avantajları gibi dezavantajları da mevcuttur. Bu dezavantajların başında gelen konu ise sanal pazar yerlerinde satışı engelleyen bazı durumların olmasıdır. Sanal pazar yerleri kuralları sebebi ile müşteri memnuniyetine çok önem verir. Ürün gönderim süreleri, paketleme ve iade koşulları gibi sizin elinizde olmayan sebepler müşteri memnuniyetini azaltabilir. Bundan dolayıdır ki çoğu sanal pazar yeri bu satış modelini kabul etmemektedir.

Dropshipping İçin Pazarlanabilir Ürünleri Seçin

Sizlere dezavantaj oluşturacak diğer etkenlerden biri ise kâr marjları ve pazarlanabilir ürünlerdir. Bir e-ticaret sitesi açıp online ticaret yaparak stoksuz ürünler satacaksınız, iyi hesaplamanız gereken bazı noktalar vardır. Bu noktaların başında stoksuz online ticaret yaptığınız ürünlerin çabuk pazarlanabilir ve kâr marjının yüksek olması gelir. Herhangi bir kâr marjı ve pazarlana bilirlik potansiyelini düşünmeden satışa başlayacağınız ürünler sizler için zaman ve para kaybı anlamına gelebilir.

Stoksuz E-ticaret İçin Hangi Tedarikçiyi Seçmeliyim

Potansiyel olarak pazarlanabilir ürünleri bulduktan sonra yapmanız gereken artık sizlere bu ürünleri sağlayabilecek en uygun tedarikçiyi bulmaktır. Bulduğunuz tedarikçiler hem yurtdışında hem de yurt içinde bulunabilir. Tabi ki tedarikçimize karar vermeden önce oluşacak bütün şartları ele almamız gerekir. Size uygun tedarikçiyi seçerken tedarikçinizin markalaşmış olmasına, teslimat sürelerine ve hizmet potansiyeline bakmanız önemlidir. Bu kriterlere bakmadığınız halde satış yapmaya başladıktan sonraki günlerde müşteri memnuniyetsizlikleri ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Dropshipping için bize ürünlerimizi sağlayacak en uygun adayı bulduktan sonra yapmamız gereken tedarikçi ile iletişime geçmek. Onlar ile iletişime geçmek, sundukları hizmet hakkında soru sormanıza olanak tanır. Hatta size mevcut müşterilerinden bazılarının iletişim bilgilerini verebilirler, böylece onlara taahhütte bulunmadan önce tedarikçiyle ilk elden çalışma deneyimi elde edebilirsiniz. Bunun dışında tedarikçinizden örnek bir ürün sipariş ederek hizmet kalitesini test edebilirsiniz.

Açmayı düşündüğünüz stoksuz online ticaret sitesi için birden fazla tedarikçi ile çalışmanız gerekecektir. Online ticaret’ de ürün yelpazenizin geniş olması ileride müşteri potansiyeliniz arttıkça sizle kazanç olarak geri dönecektir.

Stoksuz E-ticaret ‘te Müşteriye Nasıl Ulaşabilirim

Dropshipping‘ e başladığınız ilk dönemlerde müşteriye ulaşmak için ilk yapmanız gereken sosyal medya yönetimidir. Milyonlarca kişinin bulunduğu ve en kolay haber yayabileceğimiz platformlar sosyal medya platformlarıdır. Sizler için de stoksuz e-ticaretin başında sosyal medya kurtarıcı olabilir. Sosyal medyayı daha aktif ve potansiyel müşteriyi çekecek şekilde kullanmak için bazı deneyimler elde etmeniz gerekir. Bu deneyimleri etki etmeden önce e-ticaret için sosyal medya yönetimi adlı yazımızı da okumanızı tavsiye ediyoruz.

Stoksuz E-ticaret İçin Hangi Altyapıyı Tercih Etmeliyim?

Tüketici güveni ve iyi bir görünümü elde etmek bu süreçte sizler ve hedefleriniz için oldukça önemlidir. Stoksuz e-ticarette tüketiciler güvenilir firmalardan alışveriş yapmayı tercih ettiğinden dolayı güvenli bir altyapı seçmeniz gerekir. Bunun dışında, internet sitenizin kullanıcı deneyimini sağlayan hız ve müşterilerinizin sizi internet üzerinde bulmasını sağlayan SEO ayarlarının da olması gereklidir.

Sizlerde stoksuz e-ticaret yaparak kendi işinizi kurmayı istiyorsanız sizlere göre hazırlanmış Epazarsoft e-ticaret paketlerini online mağazanızı kurabilirsiniz. 15 Günlük deneme için demo talebinde bulunarak da hizmetlerimizi hemen deneyebilirsiniz.