Son zamanlarda e-ticaret yapan işletmeler Facebook, Instagram, Twitter tarzı sosyal medya platformlarına yönelerek pazarlama yapmayı tercih etmektedir. Pek çok işletme bu platformlarda bulunan TV ve canlı yayın özelliklerini kullanarak hizmet ve ürünlerini hızlı bir şekilde tanıtabilmeyi istemektedir.

Genel olarak işletmeler hizmet ve ürünlerini tanıtırlarken en yaygın pazarlama taktikleri arasında yer alan Hikâyeleştirme Yöntemini kullanmaktadır. Storytelling yani Hikâyeleştirme Yöntemi ile markalar ürünlerine bir anlam yükleyerek satışlarını artırabilmektedir.

Storytelling Ne Demektir?

Hikâye anlatıcılığı diğer anlamı ile Storytelling, markalar ait hizmet ve ürünleri tüketicilere sunmaya çalışırken;

 • Markanın dilini
 • Markanın kimliğini
 • Markanın hikâyesini

Göz önünde bulundurmak şartıyla hikâyeler oluşturulmasına verilen addır. Hikaye anlatımı ile işletmeler tüketiciler üzerinde bir marka algısı yaratmakta ve markalarının değerlerini yükseltebilme fırsatı yakalayabilmektedir.

Storytelling’in Avantajları Nelerdir?

Pek çok ünlü marka tarafından kullanılmakta olan Storytelling işletmelerin çeşitli avantajlardan yararlanmalarına yardımcı olmaktadır. Storytelling’in avantajlarından bazıları:

 • Hikâye anlatımı ile markalar hizmet ve ürünlerini etkili bir şekilde pazarlayabilmeyi başarmaktadır.
 • Hikâye anlatımı ile tüketiciler markaları kendilerine daha yakın hissedebilmektedir.
 • Kendilerine sadık olan müşterilerinin artış göstermesine yardımcı olmaktadır.
 • E-ticaret şirketleri hikâye anlatımı ile müşterilerine profesyonel bir marka imajı çizebilmektedir.
 • Tüketicilerin hem duygularını kullanarak hem de mantıkları ile alışveriş yapabilmelerini sağlayabilmektedir.
 • Hikâye anlatımı tüketicilerinin markayı yakından tanıyabilmelerine olanak sağlamaktadır.
 • Tüketiciler eski pazarlama cümlelerinin yanında marka ve ürün hikâyelerine daha çok değer vermektedir.
 • Ürün ve marka hikâyelerini izleyen kişilerin bunları çevrelerinde yer alan kişilerle daha rahat şekilde paylaşabilmelerine olanak sağlamaktadır.

Hikâye anlatımlarının markalara sağlamış olduğu bazı avantajlar bunlardır. Eğer e-ticaret şirketinizin satışlarını artırmak, sadık müşteri sayısını çoğaltmak ve marka bilinirliğinizi artırmayı istiyorsanız pazarlama çalışmalarınızda hikâye anlatımı yani storytelling yönteminden yararlanabilirsiniz.

Storytelling Türleri Nelerdir?

Pazarlama çalışmaları aşamasında çok fazla tercih edilen hikâye anlatımı, kullanım alanlarına ve amacına göre çeşitli isimler ile adlandırılabilmektedir. En çok kullanılmakta olan hikâye anlatımı türleri Visual Storytelling ve Transmedia Storytelling olarak bilinmektedir.

Visual Storytelling:  En fazla tercih edilmekte olan hikâye anlatımı yöntemleri arasında bulunan Visual Storytelling, hikâyeleştirmede görsellerin kullanılabilmesine verilmekte olan addır.  Kısa filmler ve video içerikleri gibi görsel çeşitleri bu hikâye anlatımı yönteminde oldukça fazla kullanılabilmektedir.

 Transmedia Storytelling: Hikâyeleştirmede çoklu kanalların kullanmış olduğu storytelling yöntemine verilen addır. Genel olarak markalar değişik içerik türleriyle sinema, TV, sosyal medya gibi alanlarda hikâye anlatılıcılığı yapabilmektedir. Yani işletmelerin birçoğu çeşitli medya kanalarından yararlanarak storytelling pazarlama çalışmalarını çeşitlendirebilmektedir.

Storytelling Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Hikâye anlatıcılığı yapmak isteyenlerin dikkat etmeleri gereken bazı önemli noktalar bulunmaktadır. Bunlardan bazıları:

 • Yapılacak olan hikâye anlatımının hedef kitle ile uygun olması gerekmektedir. Eğer hedef kitlenize uygun olmayan hikâye anlatımı çalışmaları yaparsanız çalışmalarınız başarısızlığa uğrayabilecektir.
 • Hikâye anlatımlarınızı gerçekleştirirken mutlaka hedef kitlenize hitap edebilmeniz gerekmektedir. Eğer markanızın kimliğine uygun olmayan hikâye anlatımı çalışmaları yaparsanız bu durum kurumsal itibarınızın zedelenmesine yol açacaktır.
 • Her markanın kendine ait bir marka dili olması gerektiğinden hikâye anlatımı çalışmaları yapmaya karar veren şirketlerin marka dillerine uygun olabilecek hikâye anlatımları seçmeye özen göstermeleri gerekmektedir.
 • Markanıza ait hikâyenizin hikâye anlatımı çalışmaları sırasında kullanılabilmesi müşterilerinizdeki marka algınızı artırarak sadık müşterilere sahip olabilmenize imkân sağlayacaktır. Bu sebeple hikâye anlatımı çalışmalarınızın içerisine marka hikâyenizi de dâhil etmeniz çok doğru bir karar olacaktır.
 • Hikâye anlatımı çalışmaları sırasında müşterilerinize vermiş olduğunuz sözlere dikkat etmeniz gerekmektedir. Çünkü yerine getiremeyecek olduğunuz sözler vermeniz markanızın kurumsal kimliğini zedeleyecektir.

Eğer bir e-ticaret sitesine sahipseniz müşteri kazanmak ve satışlarınızı artırabilmek için hikaye anlatıcılığı sırasında yapmanız gerekenleri göz önünde bulundurup hikaye anlatıcılığı çalışmalarını en doğru şekilde gerçekleştirerek bu amacınıza ulaşabilirsiniz.