Sunucu kiralama ve hosting firmaları; İnternetten ticaret yapmak kolay ve kazançlı olduğu kadar belli bir emek gerektiren iştir. Aynı zamanda bünyesinde birden fazla risk barındırdığı bilinen bir gerçektir. Yapacağınız ticarette gereken önemi ve araştırmayı göstermediğiniz takdirde zaman ve para yönünden zararlı çıkmanız büyük olasılıktır. Risk ve önem taşıyan diğer kollardan biri de sunucu kiralama noktasındaki vurgunun istenildiği kadar ciddiye alınmadığı konusudur.  Sunucu kiralama bazı durumlarda girişimciyi zarara uğratabilir. Yanlış ve hatalı sunucu seçmek tüm sitenizi ve işlerinizi sekteye uğratacaktır. Bu yüzden zamanında iş teslimi olamayacağı gibi tüketici gözünde hem değeriniz hem de güveniniz olmayacaktır. Ticaretin bel kemiği olan güven duygusu kaybolduğu ya da zarara uğradığı vakit markalaşmanız neredeyse imkansız hale gelmektedir. İşte bir yanlış sunucu hostingi seçmek bu kadar ciddiyet isteyen bir husustur. Bu konudaki eğiliminize yardımcı olacak olan bu yazımız, hosting hakkında bilmeniz gerekenleri ve sunucu kiralamanın ne denli önemli olduğu konusunda yardımcı olacaktır.

Hosting Seçerken Bilinmesi Gereken Önemli Detaylar

Ücret Bilgisi Hakkında Detaylar

Sunucu kiralama ve hosting firmaları; İlk olarak bilinmesi ve araştırılması gereken durumların başında muhakkak ki ücret bilgisi gelmektedir. Sunucu kiralama gibi ciddi bir iş evresinde karşı tarafın ücretlendirme bilgisi, ücret kapsamları merak edilen konuların başında gelmektedir. Seçmiş olduğunuz hostingin yapacağı plana dahil her ayrıntıyı sormalı ve bulanık alanları en başta çözmelisiniz. Diğer taraftan ücretlendirme politikası hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Örneğin bazı şirketler ücretlendirmeyi aylık yaparken bazı şirketlerin de prosedürün de ücretlendirmesi yıllık olarak belirtilmektedir. Bunun yanında da kapsamış olduğu özelliklerin ücrete dahil olup olmadığını da işin en başında mutlaka sonuca kavuşturmalısınız.

 Müşteri Destek Politikasının Olup Olmadığını Öğrenin

Sunucu kiralama ve hosting firmaları; E-ticaret sitesi olmazsa olmaz olan sunucu işlemleri arasında müşteri desteği oldukça ciddi bir yer tutmaktadır. Buradaki asıl amaç zaman ve saat beklemeden sorun yaşayan tüketiciye anında cevap vermek, destek olmak ve şirketin yanında olduğunu belirtmektir. Tüketicinin sorunları karşısında ilgisiz kalan ya da sorunlara geç eğilen bir kurum veya kuruluş müşteri memnuniyeti sağlama yolunda eksilere düşmektedir. Diğer bir taraftan sahip olduğunuz e-ticaret sitesi 7/ 24 açık olduğundan müşteri destek politikasına oldukça ciddi ihtiyacınız söz konusudur. Aynı zamanda sunucu kalitesinin müşteriye hangi hızla geri döndükleri bilgisi de işin işleyişi açısından oldukça büyük önem arz etmektedir.

Sunucudan E-posta Desteği

Sunucu kiralama ve hosting firmaları; E-ticaret sitenizde ürün satışı, kontrolü siparişi derken birçok e-posta adresiniz olacaktır. Bunların zaman içerisinde takibi ve yönetilmesi oldukça ciddi bir yük haline gelecektir. Bu sebep ile işleyişin başında ve sunucu seçerken e- posta desteğinin olup olmadığını mutlaka teyit ettirin. Diğer bir taraftan e-posta sunucuları ayrı bir firma ve ücretlendirme ile bulunmaktadır ama bunu kendi kiralayacağınız sunucu ile yapmanız hem maliyet hem de kontrol açısından daha sağlıklı olacaktır. Bu bağlamda e-posta sunucu olan hostingleri de iyice araştırıp güvenlik sorgusu hakkında ayrıntı öğrenip, kaç e-posta açma gibi bazı detayların incelenmesi gerekmektedir.

 Sunucunun Yedekleme Hizmeti Hakkında Bilgi Edinme

Sunucu kiralama ve hosting firmaları; Sunucu kiralarken bazı kiralama firmaları bazı ihtimallere karşı yedekleme sistemi kullanmaktadır. Sitenize yapılacak olan herhangi bir saldırı ya da eski bilgilere dönme ihtiyacı da yaşayabilirsiniz ve bu gibi durumlarda yedekleme oldukça önemli olan bir ihtiyaç olarak karşınıza çıkacaktır. Sunucu firmasının buradaki misyonu ise yedekleme yapıp yapmadığı ya da bu yedeklemeyi ücrete dahil edip etmediğidir. Bu bilgilendirme ile yedeklemenin ücretsel versiyonunu öğrenip öyle bir hosting firması ile yola çıkmanız sağlam bir adım olacaktır.

Büyüdüğünüz Durumda Sunucunun Kapasitesi

Belli bir kapsaitede olan sunucunuz siz zamanla büyüyüp geliştiğiniz durumunda sunucunuz isteklerinize cevap vermekte zorluk çekecektir. Bu sebeple kapasitesini arttırıp arttıramadığınızı bilmeniz son derece önemli olup bu kapasite arttırımının ücret bazında varsa eğer değeri ve hızını da iyice sorup öğrenmeniz faydalı olacaktır.