Takılarınızı E-ihracat Yöntemiyle Nasıl Yurtdışına Satabilirsiniz

Takılarınızı E-ihracat Yöntemiyle Nasıl Yurtdışına Satabilirsiniz: Her geçen gün popülerliği artarak gelişen elektronik ihracat sektörüne giriş yapmak ve yurtdışına ürün satışını gerçekleştirmek isteyen firmaların satacağı birçok ürün grupları bulunmaktadır. Tekstil ürünleri, mobilyalar, ayakkabılar ve takılar gibi daha birçok ürünlerinizi yurtdışına satabileceğinizi biliyor muydunuz?

Son dönemlerde takı ihracatını yapmak isteyenlerin sayısının artmasının nedeni maliyetinin düşük olması ve kar amaçlı hareket etmelerine olanak sağlamasıdır. Bu nedenle çok rağbet görür. Takı ihracatı, uygun fiyatlı olup yurtdışına satılarak döviz geliri kazanmalarını sağlamaktadır. Firmalar ürünlerine karar verirken bu gibi faktörleri göz önünde bulundurur. Sizde ilk adımı şirket kurarak atabilirsiniz.

Şirket Kuruluşunuzu Gerçekleştirerek E-ihracat Yapın

Yurtdışına takı ihracatı yapmak isteyen her markanın ilk başta yapması gereken kendine ait bir şirket kurmasıdır. İnternet aracılığıyla satılan her ürün için fatura kesilmesi ve devlete vergi ödenmesi gerektiği için bu açıdan şirket kurmak zorunludur.

Faturasız satışların gerçekleştirilmesi takdir de büyük cezalarla karşılaşabilirsiniz. Şirketi kurarken limited, anonim ya da şahıs gibi şirket türlerinden birini seçmeniz gerekir. Herhangi bir şirket türünü seçmeden önce kısa çaplı araştırmalar yapıp avantaj ya da dezavantajlarını öğrenmenizde fayda var.

Ürünlerinizin Tedarik Aşaması

Yurtdışına satacak olduğunuz takılara karar vermeli ve bunları tedarik etmelisiniz.  Çoğunlukla en çok satılan ürünler, pazar alanlarındaki ürünler ve ihracat istatistikleri gibi araştırmalarla satacağı ürünleri belirlerler. Sonrasında yurtdışına takı satışı yapmak isteyen firmalar stoklu satış ile ürünleri temin eder.  Stoksuz satmak isteyenler ise tedarikçileri ile konuşur ve anlaşırlar.

Hem stoklu satış hem de stoksuz satış yapmak isteyen markalar; stok durumlarını, e-ihracata olan yatkınlıkları, güvenilirlikleri ve tedarikçinin sunduğu ürün çeşitliliği gibi birçok unsuru gözden geçirerek anlaşma sağlamaktadırlar. Tedarik aşamasında marka sahipleri kar etmeyi hedefledikleri için belli bir pazarlık sürecine girerler.

Yurtdışına Takı Satışı Yapabilmek İçin Site Kurun

Ürünlerinizin tedarik süreci bittikten sonra ürünlerinizi sergileyebileceğiniz elektronik ihracat sitenizin olması gerekir. Sitenizi oluştururken tercih de bulunacağınız belli başlı yöntemler bulunur. Bunlar hazır şekilde bulunan e-ihracat paketleri, açık kod kaynaklı yazılımlar ve e-ihracat sitesi yazdırma yöntemleridir. Markalar çoğunlukla hazır olanı tercih etmektedir. Çünkü diğer türlü maliyetlerde artış yaşanır ve takı satışı sürecinizde uzamalar meydana gelir.

Site Tasarımınızı En İyi Şekilde Yapın

Hazır e-ihracat paketi satın alınmış bir sitede takı satışını gerçekleştirebilmek için site tasarımını yapmanız gerekir. Bu aşamada dikkatli olup iyi tasarımlar gerçekleştirmeniz de fayda var. Yapacağınız yanlış tasarımlar satışlarınızı olumsuz yönde etkileyebilir.

Markalar takı ihracatı yapacağı siteyi tasarlarken modern veya şık temalardan yararlanmak, markasına ait renkleri tercih etmek, ürün fotoğraflarında netliğe önem vermek, ürün açıklamalarında profesyonel tarzda yazıların varlığı ve ana sayfanın ya da ödeme sayfasının tasarımını iyi yapmak gibi hususlara dikkat etmeleri markaların güvenilirliğini arttıracak ve satışlarının artmasına sebep olacaktır.

Sitenize Sanal Pos Anlaşması Ekleyin

E-ihracat sitenizin kurulumunu gerçekleştirip, ürünlerinizi fiyatlandırdıktan sonra sitenize sanal pos anlaşması eklemeniz gerekir. Bu anlaşma, marka sahiplerinin sattığı ürünlerin e-ihracat sitesi üzerinden tahsilatını gerçekleştirebilmelerini sağlar.

Sanal pos anlaşması isteyen firmalar, ödeme günleri, anlaşma koşulları ve sanal postaki komisyon oranlarını göz önünde bulundurmalıdır. Sizlerde bunları dikkate alarak takılarınızın tahsilatını e-ihracat sitesi üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

Kargo Firmaları İle Anlaşma Sağlayın

Yurtiçi kargo firmalarının ücretleri ucuz olsa da yurtdışına takı satabilmek o kadar ucuz olmuyor. Çünkü yurtdışına takı ihracatında bulunmak isteyen markalar kargo ücretlerini dolar üzerinden gerçekleştirmektedir. Bu noktada zarar etmek istemeyen firmalar, kargo anlaşmaları yaparak maliyetlerini azaltmak ister. Anlaşma sağlayacağı firmada ise hacim başına ücret, teslimat günleri ve saatleri, gönderim ve anlaşma koşulları gibi özellikler olmasına dikkat eder.

Ürün Pazarlaması Yapın

Tüm bu hazırlıkları gerçekleştirdikten sonra ürünlerinizi hedef kitlelere ulaştırmak için onları öne çıkarın. Çeşitli dijital pazarlama yöntemlerini kullanarak bunları gerçekleştirebilirsiniz. Böylece ürün ve hizmetlerinizin satışını yapacak olduğunuz pazar ülkelerinde tanıtma fırsatı yakalamış olursunuz.