Tarayıcı Geçmişi Ne Demektir ve Tarayıcı Geçmişi Nasıl Temizlenebilir

İnternet kullanmak isteyen kişiler genel olarak Opera, Frifox, İnternet Explorer, Chrome, Safari ve benzeri tarayıcıları kullanmayı tercih etmektedir.  Bu tarayıcılar; internete kolay bir şekilde gezinilmesi ve ziyaret edilen sitelere hızlı bir şekilde erişebilmesi için bir geçmiş yaratarak bu geçmişi kaydetmektedir. Kullanıcılar tarayıcı geçmişleri üzerinden ziyaret ettikleri sitelere daha kolay erişim sağlayabilmektedir.

Arama geçmişleri ve ziyaretlerin yanında tarayıcılar ziyaret edilen sitelerde bulunan videoları ve görselleri kaydeder ve bu şekilde siteye yeniden girildiğinde sitelerin kolayca yüklenmesini sağlar.

Tarayıcı geçmişi, kullanıcıların internet kullanımlarını kolaylaştırmaktadır ancak pek çok kişi tarayıcı geçmişlerinin kaydediliyor olmasından rahatsızlık duymaktadır. Çünkü kullanıcılar ziyaret ettikleri sitelerin ve arama sorgularının başka kişiler tarafından görüntülenmesini istememektedir. Bu sebeple  pek çok kişi tarayıcı geçmişlerini sürekli şekilde silmektedir.

Tarayıcı Geçmişi Nasıl Temizlenebilir?

Tarayıcı geçmişini temizleme işlemi kullanıcıların tercih ettiği tarayıcılara göre farklılıklar gösterebilmektedir.

 • Chrome,
 • Safari,
 • Firefox,
 • İnternet Explorer,

Tercih edilebilecek bu tarayıcıların, tarayıcı geçmişlerini temizlemek farklı şekillerde yapılmaktadır.

Chrome Tarayıcı Geçmişini Temizleme

Tarayıcı Geçmişi Ne Demektir ve Tarayıcı Geçmişi Nasıl Temizlenebilir
Tarayıcı Geçmişi Ne Demektir ve Tarayıcı Geçmişi Nasıl Temizlenebilir

Chrome, Google tarafından 2008 senesinde piyasaya sürülmüş olan bir tarayıcıdır. IOS, Android, Windows, MacOS cihazlarda kullanma uygun olan tarayıcılardan biri olan Chrome; Java Script ve Python yazılım dilleriyle geliştirilerek açık kaynak kodlu şekilde piyasaya sürülmüştür.

Tüm internet tarayıcıları gibi Chrome’da ziyaret edilmek istenen sitelerde dolaşımları hızlandırmak ve arama geçmişlerine ulaşabilmek amacıyla tarayıcı geçmişlerini kaydetmektedir.  Chrome’da tarayıcı geçmişi silinebilmektedir. Tarayıcı geçmişi silmek istendiği zaman;

 • Chrome uygulamasına giriş yapılmalı,
 • Adres çubuğunda sağ üst bölümde yer alan üç noktaya tıklanmalı,
 • Üç nokta tıklandıktan sonra çıkan pencerede Ayarlar bölümü bulunmalı,
 • Ayarlar bölümüne girildiğinde Chrome, Ayarlar ana sayfasını göstermeli,
 • Chrome Ayarlar Ana sayfasında bulunan tarama verilerini temizleme kısmı tıklanmalıdır.

Bu kısma tıklama işlemi gerçekleştirdikten sonra Chrome silmek istenilen tarayıcı geçmişiyle alakalı bilgiler istemektedir. Bölümden silmek istenilen zaman aralığı ve kaydedilenlerin seçilmesi gerekmektedir. Sonra verileri temizle alanına tıklanmalıdır. Bu şekilde tarama verileri temizlenmiş olmaktadır.

Safari Tarayıcı Geçmişini Temizleme

Tarayıcı Geçmişi Ne Demektir ve Tarayıcı Geçmişi Nasıl Temizlenebilir
Tarayıcı Geçmişi Ne Demektir ve Tarayıcı Geçmişi Nasıl Temizlenebilir

Safari, Apple tarafından 2003 senesinde geliştirilerek piyasaya sürülmüş olan bir tarayıcıdır. Safari’de  tarayıcı geçmişleri kaydedilmektedir. Safari uygulamasında da geçmiş silme işlemi gerçekleştirilebilmektedir. Safari tarayıcı geçmişini temizleyebilmek için;

 • Safari tarayıcısı açılmalı,
 • Bilgisayarın üst kısmında bulunan geçmiş bölümüne tıklanmalı,
 • Geçmiş bölümünde alt kısımda yer alan geçmişi sil alanı tıklanmalı,

Sonrasında hangi geçmişi silmek istediğinizi seçmeniz gereken sayfa ekrana gelecektir. Zaman aralıklarından birini seçmeniz ve geçmişi sil alanına tıklamanız gerekmektedir. Bu şekilde Safari geçmişini temizleyerek tarayıcının kaydetmiş olduğu dosyalar yok edilmektedir.

Firefox Tarayıcı Geçmişini Temizleme

Firefox Tarayıcı Geçmişini Temizleme
Firefox Tarayıcı Geçmişini Temizleme

Firefox, piyasaya 2002 senesinde sürülmüş bir tarayıcı olup, IOS, Android, Windows ve MacOS cihazlarda çalışmaktadır. Firefox da tarayıcı verilerini kaydetmektedir. Firefox uygulamasında tarayıcı geçmişini temizlemek için;

 • Firefox tarayıcısı açılmalı,
 • Tarayıcının üst kısmında bulunan Firefox bölümüne tıklanmalı,
 • Firefox bölümü içerisinde yer alan Tercikler kısmına giriş yapılmalı,
 • Tercihler bölümündeki Gizlilik ve Güvenlik kısmına giriş yapılmalı,

Bu alana giriş yapıldıktan sonra Verileri temizle alanı tıklanarak tarama geçmişi temizlenebilmektedir. Ayrıca Firefox, otomatik bir şekilde geçmiş temizleme işlemi yapmakta olan bir tarayıcıdır.

Geçmiş temizleme ayarlarından etkin hesaplar, form ve arama geçmişi, çerezleri, önbelleği,  indirme ve tarama geçmişi gibi seçimler yapılarak Firefox kapandığında da tarayıcı geçmişlerini silme bölümü aktifleştirilebilmektedir.

İnternet Explorer Tarayıcı Geçmişini temizleme

İnternet Explorer Tarayıcı Geçmişini temizleme
İnternet Explorer Tarayıcı Geçmişini temizleme

İnternet Explorer, Microsoft Windows tarafından 16 Ağustos 1995’te piyasaya sürülmüş olan bir tarayıcıdır. Eskiden olduğu kadar tercih edilmekte olan bir tarayıcı olmasa da Windows işletim sistemine sahip cihazlarda kullanılabilmektedir.

İnternet Explorer tarayıcısı da geçmiş verileri kaydederek saklamaktadır. Ancak bu tarayıcıda basit gerçekleştirilecek işlemlerle tarama geçmişi temizlenebilmektedir.

Ayarlar bölümünde yer alan göz atma geçmişini sil alanına basarak, karşınıza çıkan ziyaret ettiğiniz sitelerden silmek istediğinizi seçerek gerçekleştirilebilmektedir.

 

Bir önceki Google Merchant Center Hakkında Bilmeniz Gerekenler” konulu makalemize bakabilirsiniz.