Telegram birçok kişi tarafından bilinmese de bazı kullanıcıların vazgeçilmezi durumundadır. Burada da e-ticaret çalışmalarının yer alması hedef müşterilere ulaşma yolunda büyük faydalar sağlar. Telegramı aktif kullanan kullanıcılar sitenizden alışveriş yapmak isteyebilir. Pazarlama çeşitleri giderek arttığından telegramın varlığı da unutulmamalıdır.

Peki telegram e-ticaret sitenize ne gibi getiriler getirebilir. Bunun pek çok faydasını sıralayabiliriz. Bu yazımızda etkin pazarlama stratejileri için çeşitli ipuçları vermeye çalıştık. Bu ipuçları ile kısa sürede yeni müşterilerinizle tanışma fırsatı bulabilirsiniz. Konuya önce telegramın ne olduğu ile başlamamız ve bu uygulamayı iyi tanımamız gerekmektedir.

Telegram Nedir?

Telegram aynı whatsapp gibi bir mesajlaşma uygulamasıdır. Bu mesajlaşma uygulaması ücretsizdir ve hızlı bir yazışma imkanı sağlar. Hem bilgisayarınıza indirebilirsiniz hem de telefonlarınıza indirip kullanabilirsiniz. Buradaki mesajlaşmalar güvenli bir şekilde saklanmaktadır. Bu sayede müşteriler özel bilgilerini paylaşsalar da herhangi bir sıkıntı meydana gelmez. Gelişmiş bir şifreleme sistemi ile korunmaktadır. Yani dolandırılma durumları bu sayede ortadan kalkmış olur.

Telegramda otomatik mesajlaşma sistemi bulunmaktadır. Bunun için bazı botlar tanımlanmaktadır. Müşterileri karşılayan otomatik yanıtlar adeta bir müşteri hizmeti görevi görmektedir. Bu sayede ücretsiz bir müşteri hizmetine sahip olan şirketler daha hızlı sonuçlar alabilir. Bu durum müşteriler için de oldukça faydalıdır. Onlar da ihtiyaçları olan cevaplara kısa sürede ulaşabilirler.

Telegramın diğer bir güzel yanı ise telefon numaralarının görüntülenmemesidir. Sadece kullanıcı adıyla müşteriler grup ve kanallara üye olabilir. Bu sayede istedikleri ürüne telefon numaraları olmadan da ulaşabilirler. Bu kendisini daha da güvenceye almak isteyenler için oldukça etkili bir özelliktir. Ancak zaten telefon numarası gibi bilgilerin de gizli tutulduğu bir gerçektir. Yani iki türlü de endişeye yer yoktur.

E-ticaret siteleri burada gruplar kurarak farklı cihazların aynı anda giriş yapabilmesine izin verebilir. Aynı zamanda bu gruplarda birden fazla yönetici de yapılabilir. Yöneticiler müşterilerle iletişime geçerek onların sorularına kısa sürede cevap verebilir. Müşterilerle iletişim kurmak e-ticaret sektöründe oldukça önemlidir. Onların güvenlerini kısa süre içerisinde kazanan e-ticaret siteleri daha hızlı bir büyüme yaşar.

Telegram üzerinde çeşitli reklamlar oluşturabilirsiniz. Bunun için video ve görsellerden de faydalanabilirsiniz. Bu durum ürünlerinizi gerçekçi bir şekilde sunma fırsatı tanır. Ürünlerin detaylı fotoğraflarını çekerek, güzel bir içerikle sunabilirsiniz. Bu resimler ilgi çekici içeriklerle birleştiğinde gerçek alıcı müşterilere ulaşacaktır. Ayrıca medya boyutu sınırı da bulunmamaktadır. Bu da istediğiniz boyutlarda fotoğraflar paylaşmanıza olanak tanır.

Telegramın Faydaları

Telegram ücretsiz mesajlaşma olanağı tanıyarak aslında en büyük faydayı zaten sağlamaktadır. Ancak bununla birlikte e-ticaret için birçok faydasının olduğunu belirtebiliriz. Gelin bunlara birlikte bir göz atalım.

  • Online olarak ürünleri görme ve sipariş verme olanağı tanır.
  • Çeşitli anketlerle müşteriler geri bildirimlerini sunabilir. Bu da şirketlerin hangi ürünlerin beğenilip beğenilmediği konusunda fikir sahibi olmalarına yarar.
  • Güncel bilgiler burada aktif olarak anında paylaşılabilir.
  • Ürünler kaliteli görsellerle daha iyi bir şekilde tanıtılabilir.
  • Kesintisiz ve aralıksız bir şekilde müşterilerle iletişim kurulabilir ve müşteri desteği sağlanabilir.
  • E-ticaret sitenize telegram üzerinden müşteri çekebilirsiniz. Bu da gerçek alıcılarınıza hızlı bir şekilde ulaşmanızı sağlar.
  • E-ticaret olarak farklı alanlara yayılmış olma marka bilinirliğinizin artmasını sağlar. Bu da daha fazla kişiye ulaşmak demektir.
  • Telegram içerisinde bunun gruplar aynı anda 200.000 kişiye ulaşma imkanı sağlar. Buradan çeşitli dosya paylaşımları yapılarak, özel çalışmalar yapılabilir.
  • Telegram kanallarına üye olmada herhangi bir kişi sınırı yoktur ve burada sadece yöneticiler paylaşım yapabilir. Tek yönlü mesajlaşma sistemi ile ürünlerinizi ve marka adınızı kullanabilirsiniz. Burası tanıtım ve reklam için oldukça etkili bir alandır.

Görüldüğü gibi telegram eşsiz özellikleri ile e-ticaret alanında büyük faydalar sağlayabilir. Telegramın varlığı bu anlamda asla unutulmamalıdır.