Ticari İşletmelere Avantaj Sağlayacak Instagram Özellikleri

Ülkemizde sosyal medya kullanımı her geçen gün büyük bir ivmeyle artıyor. Böylelikle işletmeler de sosyal medyayı doğru ve aktif kullandıklarında ticari getir sağlayabiliyor, etkileşim ve geri dönüşümleri arttırabiliyor ve e-ticaret sitelerine müşteri çekebiliyor.

Sosyal medya kullanımı hakkında verilere bakıldığında; Türkiye’de yüzde 54 aktif sosyal medya kullanıcısının mevcut olduğu görülüyor. Bunların içerisinden en çok kullanılan mecra olan Youtube yüzde 90 ile, Instagram yüzde 83 ile, Whatsapp yüzde 76 ve Facebook yüzde 76 ile karşımıza çıkıyor.

En çok kullanılan ikinci mecra olan Instagram her geçen gün gelişerek karşımıza yeni özellikler ile çıkmayı başarıyor. Özellikle de işletmelerin öne çıkmasını sağlayacak çalışmalara imza atarak ticari işletmeler için gelişmiş fonksiyonlar barındırıyor. Bu özelliklere bir göz atalım;

Etkileşimlerinizi Arttırmak için Instagram Özelliklerini Aktif Kullanın

Instagram soru-cevap özelliğinden yararlanın

Instagram soru-cevap özelliği; hedef kitlenizle iletişim halinde kalmanızı, işletmenizle ilgili gelen soruları cevaplamanızı, sorular doğrultusunda doğru analizler yapmanızı sağlayarak yeni adımlar atmanıza yardımcı olur.

Instagram geri sayım özelliğinden yararlanın

Oluşturduğunuz kampanyalarda, tanıtımlarda, reklam çalışmalarında, çekiliş ve promosyonlarda vb. farklı çalışmalarda için geri sayım özelliğini kullanabilirsiniz.

Instagram anket özelliği oluşturun

Ticari işletmeler için Instagram hikâyeler kısmında anket oluşturmak, efektif kullanımında hedef kitlenin nabzını yoklamak için işe yarayan bir özelliktir. Böylelikle işletmeler hedef kitlenin istek ve beklentilerini, işletme hakkındaki düşüncelerini, memnuniyetlerini, sorunlarını bu anketlerle öğrenebiliyor.

Instagram’da canlı yayınlar başlatın

Instagram canlı yayın yapma özelliği ile merak edilen soruları cevaplandırma, ürün tanıtım videoları, kutu açılış videoları, soru cevap etkinlikleri, çekiliş ve kampanya tanıtımları, röportajlar, ürün kullanımıyla ilgili bilgiler gibi sektörünüze uygun birçok farklı konseptte yayınlar yaparak takipçilerinizin karşısına çıkabilirsiniz. Özellikle pandemi döneminde canlı yayın en çok kullanılan özellik olmuştur.

Instagram test özelliği sorular yöneltin

Instagram test özelliği ile takipçilerinize soru sorabilir, doğru-yanlış olarak sonuçlanmasını görebilir ve çekiliş ve kampanyalarda bu özelliği kullanabilirsiniz. Böylece takipçilerinize yönelik çeşitli analizlerde bulunmasını sağlayacaktır. Aynı zamanda takipçilerinizden gelen etkileşimleri de arttıracaktır.

Küçük işletme özelliğini kullanabilirsiniz

Pandemi ile birlikte mayıs ayında ‘Instagram Küçük İşletme Desteği’ story bölümünde devreye girmiştir. Böylelikle pandemi döneminde bir süredir kapalı olan işletmelerin destek amacı altında kullanıcılar tarafından görülmesi ve paylaşılması Instagram tarafından sağlanmıştır.

Farklı video içerikleri üretin

Instagram, işletmeler tarafından bir tanıtım ve pazarlama aracı olarak kullanılmaktadır. Instagram’da işletmenizin tanıtımını yapmak, geri dönüşüm almak ve etkileşimleri arttırmak için video içerikler üretebilirsiniz. Video içerikler günümüzde oldukça ilgi gören içerikler haline gelmiştir. Instagram da kullanıcıların bu ilgisini karşılıksız bırakmayarak farklı video oluşturma özellikleri getirmeye başladı.

Son günlerde karşımıza çıkan en popüler video formatı olan Reels videolar, kullanıcılar ve işletmeler tarafından büyük ilgi gördü. Instagram Reels video, kısa süreli ve düzenlenebilir video özelliğidir. Çeşitli düzenleme araçlarıyla oluşturulan bu videolar gönderi veya hikaye olarak paylaşılabiliyor. Hesabı herkese açık olanlarda ise ‘keşfet’ bölümünde paylaşılabilmekte.

Yeni Instagram Özellikleri Geliyor

Yorum sabitleme, toplu yorum silme, toplu hesap engelleme özellikleri

Youtube’ta bulunan yorum sabitleme özelliği ile aynı mantıkta çalışacak olan bu özellikle, Instagram’da istenilen 3 yorum sabitlenerek öne çıkarılabilecek.

Aynı zamanda toplu yorum silme, toplu hesap engelleme özelikleri de Instagram’a gelecek. ‘Yorumları yönet’ kısmından yorumları toplu olarak seçip temizlemek mümkün hale gelecek. Bu yeni özellikler konusunda bilgi edinip hem kişisel hem de işletme hesabınız için yararlı hale getirebilirsiniz.

Instagram QR özelliği

Bu yeni özellik ile Instagram kullanıcıları profil menüsünden kendi QR kodlarına erişebileceği gibi Instagram Stories kamerası, Instagram QR kod kamerası veya QR kod tarayabilen herhangi bir kamera ile diğer hesapların QR kodlarını tarayabilecek ve hesabı görüntüleyebilecek. QR kodunu e-ticaret sitenize ekleyerek sitenize gelen kullanıcıların Instagram hesabınıza ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca e-ticaret sitenizin mağazası da mevcutsa mağazanıza gelen kullanıcıların Instagram hesabınıza da kolayca ulaşmasını sağlayabilirsiniz.