Trendyol Mağaza Açmak, yani Trendyol üzerinden satış yapmak ile ilgili bilgi almak istiyorsanız, merak ettiklerinizin hepsi bu e-ticaret rehberinde.

İnternetten satış yapmak isteyen girişimciler ve şirketler, Trendyol’da mağaza açmak için araştırma yaptıktan sonra başvuru yaparak online mağazalarını açabilirler. Trendyol büyük kitleye ulaşmış bir alışveriş sitesi olduğundan, bu platformun düzenli müşteri kitlesi vardır ve Trendyol mağaza açma ürün satmayı kolaylaştıracaktır. Bu rehberde Trendyol mağazası açmak, mağaza açma sürecinin nasıl işlediği ve Trendyol‘da satış yapmak ile ilgili bilmeniz gereken önemli ipuçlarını sunuyoruz.

Trendyol’da kendi mağazasını açarak satış yapmak isteyenler için Trendyol’da nasıl mağaza açılır, Trendyol’da mağaza açma şartları, Trendyol mağaza yönetimi yapmak, Trendyol’da mağaza açmak için gereken evraklar, Trendyol’da mağazalarının ortalama fiyatları, Trendyol mağaza ücretleri ve Trendyol’da mağaza satış komisyonu, Trendyol satışı yapmak için gerekenler nelerdir, bunları ele alacağız.

1-Trendyol Hakkında

Trendyol Nedir?

Trendyol, Türkiye’nin en büyük online pazar yerlerinden biridir. Trendyol ilk açıldığı dönemlerde popüler bir özel alışveriş sitesi iken, zaman içerisinde farklı mağazaların da satışına izin veren online pazar yeri haline çevirerek, özel alışveriş sitesi kategorisinden çıktı. Aylık 20 milyon kullanıcıya ulaşan Trendyol ‘un 16 milyon kayıtlı kullanıcısı bulunmakta. Buna ek olarak Trendyol’da 1500’ün üzerinde farklı ürün kategorileri bulunmakta.

Trendyol Nasıl Çalışır?

Trendyol mağaza açma özelliği; kendi ürün alımlarını yaparak satışa sunduğu gibi ayrıca şirketlerin kendi mağazalarını açmaları ve farklı şirketlerin Trendyol platformu üzerinden satış yapmalarına olanak sağlıyor. Bu yeniliği ile diğer online pazar yerleri gibi bir iş modeline sahip olan Trendyol , birçok farklı kategoriye sahip ürünün satışa sunulduğu bir platform haline gelerek öne çıkıyor.

Trendyol ve Benzeri Pazar Yerleri Hangileridir?

Trendyol platformuna benzeyen birçok farklı online pazar yeri/ platformu bulunmakta. Türkiye ve yurt dışındaki online pazar yerleri üzerinde mağaza açarak satış yapmanız mümkün. Türkiye ve dünyada en popüler olan sanal pazar yerlerinden bazılarını sıralıyoruz.

 • Alibaba
 • Amazon
 • eBay
 • Hepsiburada
 • GittiGidiyor
 • n11

2- Neden Trendyol ‘da Mağaza Açmalı?

Neden Trendyol Mağazası Açmalısınız?

Trendyol’da bir mağaza açmadan satış yapmanız mümkün olmuyor. Bu platformda satış yapmak için Trendyol mağaza açma sürecine başvuruda bulunarak kendi mağazanızı açmanız gerekiyor. Trendyol mağazası açmanın her e-ticaret işinde olduğu gibi, hem avantajları hem de dezavantajları bulunuyor.

Trendyol Mağazası Açmanın Avantajları Nelerdir?

 • Trendyol’un Halihazırda Bulunan Müşteri Kitlesine Ulaşmak : Trendyol mağazası açmak, bu platformu ziyaret eden ve halihazırda bulunan hedef kitleye ulaşmanızı sağlayacağından, sıfırdan bir hedef kitle arayışına girmenizi ortadan kaldırıyor.
 • Markanızı Tanıtma Şansınız Artar: Sanal pazar üzerinde mağaza açmanız hem markanızı tanıtmak hem de geniş bir kitleye ulaşmanızı sağladığından size artısı olacaktır. Trendyol gibi e-ticaret yapabildiğiniz platformların kitlelerine ulaştığınızda ve sorunsuz şekilde satış yaptığınızda markanız tanınacak ve müşteri memnuniyetiniz artacaktır.
 • Ürün Listeleme ve Reklam Kanalı Yaratma: Trendyol mağazası açmak size aynı zamanda ürünlerinizi bu platformda sergileme fırsatı sunar ve aynı zamanda bir reklam kanalı yaratmanıza olanak sağlar.
 • Rakip Analizi Yapabilmek: Trendyol üzerinde mağazası olan diğer firmaları takip ederek firmaların fiyatlandırmalarını izleyip diğer mağazalara göre indirim ve kampanya yapabilirsiniz.

Trendyol Mağazası Açmanın Dezavantajları Nelerdir?

 • Komisyon Kesintileri: Trendyol üzerinden satış yaptıktan sonra, sattığınız ürünün kategorisine göre Trendyol üzerindeki satışlarınızdan belli bir komisyon ücreti kesilmektedir. Trendyol’un satış komisyonu kesmesi sizin karınızın düşmesine sebep olabilir.
 • Yoğun Rekabet: Trendyol üzerinde birçok farklı firmaların mağazası olduğundan ürünlerinizi öne çıkartmanız zorlaşır ve rekabetinizin artmasıyla satışlarınızda düşüş yaşanabilir. Ek olarak reklam ve öne çıkarma ücretleri ödemek zorunda kalabilirsiniz.
 • Kendi Markanızı Yaratmanın Zorluğu: Trendyol alışveriş sitesi üzerinden alım yapan tüketici, genellikle mağazanın marka değerini önemser, bu yüzden satıcı firmaları marka olarak görmediklerinden kendi markanızı yaratmak online pazar yerlerinde bir zorluktur. Tüketiciler genellikle alışverişlerinde mağaza adı aratmak yerine direkt olarak ürünün ismini arayacakları için, sıfırdan bir marka oluşturmak sizi zor bir sürece sokabilir.

3-Trendyol Mağaza Açma Süreci

Trendyol Mağaza Nasıl Açılır?

Trendyol mağazası açmak için öncelikle bir şirketinizin olması gerekmektedir. Şirket olmadan Trendyol’da satış yapmanız mümkün değildir. Mağaza açma sürecinde şirketinizle ilgili bilgileri paylaşmanız gerekmektedir.

Trendyol’a başvurmak için ”Trendyol Satıcı Başvurusu” sayfasına tıklayabilirsiniz. Sayfaya girdiğinizde gerekli olan bilgilerin girişini yaptıktan sonra başvuru talebiniz onaylanması için değerlendirmeye alınır. Olumlu bir sonuç olduğunda da başvuru formunda paylaştığınız iletişim bilgileri üzerinden mağazanızın durumu ile ilgili bilgilendiriliyorsunuz.

Trendyol Mağaza Açmak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Başvuru formunda belirtmeniz gereken bilgiler şunlardır;

 • Şirket Ticaret Ünvanı
 • Vergi Kimlik Numarası
 • Ticari Sicil Numarası
 • Satış Yapacağınız Kategori
 • Şirket Türü
 • Ad-Soyad
 • E-posta
 • Cep Telefon Numaranız
 • Referans Numaranız (Zorunlu Değil)
 • Başka Sanal Pazar Yeri veya Kendi E-Ticaret Sitenizin Linkleri
  Başvurunuzun onaylanmasının ardından faaliyet belgesi, vergi levhası, imza sirküleri, Ticaret Sicili Gazetesi gibi ek belgelere de ihtiyaç duyulmakta.

Trendyol Mağazanız Ne Kadar Sürede Açılır?

Başvuru formunda bilgilerinizin tamamını eksiksiz doldurup gönderdikten sonra onar süreci başlıyor. Bu onay süreci yoğunluğa göre değişiklik gösterebilir. Başvuru yaptıktan sonra formda paylaştığınız iletişim bilgileri üzerinden başvurunuzun onaylanıp onaylanmadığı bilgisi verilmektedir.

Trendyol Mağaza Açmadan Satış Yapılabilir mi?

Trendyol mağaza açmadan satış yapmanız mümkün değil. Mağaza açmanın yanı sıra fatura kesebilen bir şirket olmanız da gerekiyor. Bu gereklilikleri karşılayamadığınızda mağaza başvurusu da yapamıyorsunuz. Özetle Trendyol aracılığıyla satış yapmak istiyorsanız, öncelikle bir şirket olup Trendyol’da mağaza açabilirsiniz.

4-Trendyol Komisyon Oranları

Trendyol’da farklı ürün kategorileri için farklı komisyon oranları uygulanmaktadır. Komisyon oranları ile ilgili detaylı bilgiler, mağaza başvurunuz onaylandıktan sonra sizinle paylaşılmaktadır. Kategorilerin komisyon oranlarından bazıları şöyledir;

 • Aksesuar / Mücevher : %30
 • Aksesuar / Altın Gümüş : %5
 • Spor / Spor Giyim ve Ayakkabı : %20
 • Spor / Spor Ekipmanları : %15
 • Ev ve Yaşam / Kırtasiye ve Ofis malzemeleri : %20
 • Ev ve Yaşam / Hobi ve Eğlence : %17
 • Çocuk / Anne Bakım : %18
 • Çocuk / Bebek Bakım : %12
 • Elektronik / Beyaz Eşya : %10
 • Elektronik / Cep Telefonu : %6

5-Trendyol Faturalandırma ve Vergi Süreci

Trendyol Mağaza Faturalandırması

Trendyol’da yaptığınız satışlar sonrasında satılan ürünle ilgili fatura kesmeniz ve müşteriye göndermekle yükümlüsünüz. Trendyol üzerinden yaptığınız satışlarda faturasız satışlar yapmanız mümkün değildir.

Trendyol Mağaza Vergi Süreci

Trendyol’da satış yaptığınızda Türkiye Cumhuriyeti vergi sistemi ve uygulamalarına göre vergi mükellefi olma yükümlülüğünüz doğacaktır. Bir şirket sahibi olarak burada satış yaptığınız için, sattığınız ürünlerin faturalarını kesmeniz ve sonrasında da bu faturalar üzerinden çıkacak vergileri ödemeniz gerekmektedir. Vergi yükümlülükleriniz hakkında daha detaylı bilgi almak istiyorsanız, mali müşavir ya da muhasebecinizle görüşebilir; Gelir İdaresi Başkanlığı’ndan ya da E-Girişimci adreslerinden bilgi alabilirsiniz.

6-Trendyol Mağaza Yönetimi

Dijital Pazarlama ve SEO

Trendyol’da mağaza yönetimi yaparken dijital pazarlama ve SEO çalışmalarına da yatırım yapmanız gerekebilir. Ürünlerinizin tanıtımını yapmak ve satışlarınızı artırmak için bu çalışmalar gerekli olacaktır.

SEO Çalışmaları

SEO çalışmalarınızı Trendyol mağaza sayfanız üzerinde yapabilirsiniz. Sunduğunuz hizmetleri anahtar kelimeler ile açıklayabilir, ürünlerinizin ve markanız ile ilgili anahtar kelimelerle mağaza açıklamanızı yazarak , arama sonuçlarında çıkmayı kolaylaştırırsınız. Ayrıca ürün sayfalarınızda da SEO çalışmaları yapmanız gerekir. Ürün açıklamalarını orijinal ve detaylı şekilde yazarak anahtar kelimelerinizi de bu açıklamalara dahil etmeniz gerekir. Bunların yanı sıra ürünlerde yüksek çözünürlüğü olan ve detaylarının da çekildiği fotoğraflar kullanmanız kullanıcıların satın alma kararlarını etkilemektedir. Ürünlerinizi en iyi şekilde sergilemek için bu açıklamaları eksiksiz yazmanız gerekir. Bunlar haricinde ürün sayfa başlığında ürün adını doğru bir şekilde yazmanız ve anahtar kelimelerinizi doğru kullanarak sayfayı arama sonuçlarına hazır hale getirmeniz gerekir.
SEO çalışmaları hakkında bilgi almak için yazımıza göz atabilirsiniz: E-ticarette Arama Motoru Uyumluluğunun İpuçları

Sosyal Medya Reklamları

Sosyal medya hesaplarınızda Trendyol mağaza sayfanızdaki ürünleri baz alarak ürünlerle ilgili içerik paylaşımları yaparak marka ve ürünlerinizin tanıtımını yapabilirsiniz. Ayrıca sosyal medya platformları üzerinden reklam vererek marka ve ürün bilinirliğini artırabilirsiniz.
Sosyal medya yönetimi ve reklam verme ile ilgili yazımıza göz atabilirsiniz: E-ticaret İçin Sosyal Medya Yönetimi

Adwords Reklamları

 Trendyol’da SEO çalışmalarının yanı sıra Google’daki arama sonuçlarına yanıt verecek Adwords kampanyaları hazırlayarak, mağazanızdaki ürünleri öne çıkartabilirsiniz. Adwords aracılığıyla Trendyol mağaza sayfanıza yönlendirme linkleri vererek, reklam kampanyalarıyla mağaza sayfanıza trafik çekebilirsiniz.
Google Adwords hakkında bilgi almak için ilgili yazımıza göz atabilirsiniz: Google Adwords Ajansı ve Detayları

7- Trendyol Mağaza İçin E-Ticaret Altyapı Seçimi Nasıl Yapılır?

Sadece Trendyol üzerinden mağaza açmak e-ticaret sektöründe başarılı olmanızda tek başına etken olmayabilir. Özellikle kendi markanızı yaratmak ve marka bilinirliğini artırmak için kendi e-ticaret sitenizi kurmanız gerekir. Tüketicilerin sizi bir marka olarak görmesi için online mağaza açmanız önemli bir husustur. Bu noktada Trendyol mağaza açmak için e-ticaret paketlerini kullanarak kendi online mağazanızı kurabilirsiniz.

E-ticaret sitenizin olması size bir takım avantajlar sağlamaktadır. Daha güçlü ve bilinir bir marka oluşturmak, fiyatlandırma ve reklam stratejileri ile beraber indirim veya kampanyalarınızı dilediğiniz gibi yönetebilirsiniz. Bunun yanı sıra kendi müşteri ve veri tabanınızı oluşturarak CRM çalışmaları ile müşterilerinize daha iyi hizmet vererek, kişiselleştirilmiş alışveriş deneyimi sunabilirsiniz.

Bu unsurları yerine getirebilmek için güçlü ve sağlam bir e-ticaret altyapı paketi kullanmanız gerekir. Altyapı paketi seçerken paketlerin size sunduğu özelliklere dikkat etmeniz önemlidir. Paket içerisine eklenen özellikler paket fiyatlarını da artıracaktır. Paketleri incelediğinizde size uygun olanı seçerken bu unsurlara dikkat etmeniz gerekir.

E-Ticaret altyapı paketi seçerken dikkat etmeniz gereken özellikler şunlardır;

SEO İçin Özel Araç ve Arama Motorlarına Uyumluluk

Tercih ettiğiniz altyapı paketi size farklı SEO araçları sunabilmeli. Anahtar kelime seçimleri ve sayfalar üzerindeki SEO çalışmalarında bu araçlardan yararlanarak, web sitelerinizin performansını ve kalitesini artırabilirsiniz. Web sitenizde Google uyumluluğunun olmaması, organik kullanıcılara ulaşmanıza engel olur. Bu sebeple de SEO araçları , altyapı paketlerinde önemli bir detay kazanmaktadır.

Online Pazar Yerleriyle Uyumluluk

Sanal pazar yerleri, e-ticaret firmaları için ekstra bir satış seçeneği olduğu için, seçeceğiniz pakette pazar yeri entegrasyonlarının olması işinizi kolaylaştıracaktır. Online pazar yerlerinde mağaza açtıktan sonra tek tek ürün girişleri yapmadan, e-ticaret sitenizdeki ürünleri otomatik şekilde ve kolayca online pazar yeri mağazalarınıza ekleyerek, ürünlerinizi bu platformlarda listelemeye başlayabilirsiniz.

Ürün ve Kategori Yönetimi

E-Ticaret sitenizde önemli konulardan biri de sitenizdeki ürünleri ve kategorileri doğru şekilde yönetebilmektir. E-Ticaret paketinizde bulunması gereken özelliklerden biri de ürün ve envanter yönetimi olmalı. Böylelikle web sitenizdeki ürünleri istediğiniz zaman güncelleyebilir ve yeni ürün oluşturabilirsiniz, ayrıca stok durumlarını kontrol edip yeni kategoriler oluşturarak siteniz üzerinde tüketiciye ürünlerinizi daha iyi sunabilirsiniz.

Müşteri Desteği

Seçeceğiniz altyapı paketinin size iyi bir kalitede müşteri desteği de sunuyor olması gerekir. Altyapı seçiminden sonra da ihtiyacınız olan konularda size çözümler sunuyor olabilmesi ve kaliteli bir hizmet almanızın yanı sıra işinizin kalitesinin de artmasını sağlar. Altyapı sağlayıcı firmayı seçerken, hangi konularda müşteri desteği alacağınızı bilmeniz gerekmektedir.

Ödeme Çözümleri

Ödeme sistemi e-ticarette önemli bir detaydır. Siteniz üzerinde farklı farklı ödeme seçeneklerinin olması, ödeme sistemi çözümlerinin sorunsuz olması müşterilerin rahat bir şekilde alışveriş yapabilmesini sağlar. Çeşitli bankalarla anlaşma yapmanız, kredi kartlarındaki Sanal POS çözümleri sunmanızı kolaylaştırır. Seçtiğiniz altyapı paketinin farklı ödeme yöntemlerinin olduğundan emin olmalısınız.

Kargo Entegrasyonları ve Yönetimi

Ürünlerinizi kargoya gönderdikten sonra kargo takiplerini yapabilmeniz de önemlidir. Müşteriye kargo teslim bilgilerini açıklayıcı şekilde iletmelisiniz. Kargo takip modülü, yaptığınız işi kolaylaştırdığı gibi siparişlerin de doğru adreslere ulaşmasını sağlar. Bu sebeple de bu altyapı paketlerinin kargo entegrasyonlarının olması ve size alternatifler sunması işinizi kolaylaştıracaktır.

Sosyal Medya Uyumluluğu ve Entegrasyonları

Web sitenizin sosyal medya platformlarıyla uyumlu olması da bir diğer önemli kriterdir. Sosyal medya platformları pazarlama ve tüketicilere ulaşma konusunda önemli bir yere sahip olduğu için sitenizin de sosyal ağlarla uyumlu olması gerekir. Sosyal medya entegrasyonlarının yanı sıra Instagram’dan satış ve Facebook Mağazası gibi özelliklerin olması size farklı satış kanallarının kapısını açar.
Sosyal medya yönetimi hakkında bilgi almak için E-ticaret İçin Sosyal Medya Yönetimi yazımıza göz atabilirsiniz.

E-posta ve Blog Yönetimi

E-posta pazarlama ve e-ticaret firmalar için halen önemli bir iletişim/pazarlama aracı olarak öne çıkıyor. E-ticaret altyapı paketinizin e-posta yönetimi ve e-posta gönderimi sunuyor olmasına dikkat etmeniz önemli. Böylelikle ekstra bir yazılıma gerek kalmadan kendi altyapınız üzerinden e-posta gönderimleri yaparak, pazarlama çalışmaları yapabilirsiniz.

İçerik ve pazarlama çalışmaları yapmanız sitenizin Google’daki görünürlüğünü artıracaktır. Hem kullanıcılarla etkileşime girmek, hem onları bilgilendirmek hem de sitenizi güncel tutmak için blog çalışmalarına yönelebilirsiniz. E-ticaret altyapı paketinizin size blog yönetim seçenekleri sunduğundan da emin olmalısınız.

Raporlama ve Seçenek Özellikleri

Siteniz üzerinde gerçekleşen tüm faaliyetleri (satışları, site ziyaretçileri, aylık trafik vb.) altyapı paketinizin size sunması gerekir. Bu verilerin analizi yaparak işinizi daha iyi bir noktaya getirebileceğiniz için, seçtiğiniz altyapı paketindeki raporlama özelliklerine de bakmanız gerekir.