Trendyol’daki Provizyon Oranları

Provizyon diğer adıyla komisyon, ticari hayatta hemen hemen her yerde karşımıza çıkan bir terimdir. İşletmeler, satışlarını üstlendikleri ürünlerden satılanlara göre kendilerine bir pay bırakmaktadırlar. Bu alınan paylara komisyon denmektedir.

Alıcıyla satıcıyı buluşturan pazar yerlerinde satıcılar ürünlerini satarken bir komisyon almaktadır. Her Pazar yerinin komisyon oranı çeşitli etkenlere göre farklılık gösterebilir. Trendyol’da bir pazar yeri olarak geçtiğinden ürün satışı yapmak isteyen işletmelerden belli tutarda komisyon tahsil etmek ister. Komisyon tutarları satılacak ürünün kategorisine göre de değişiklik gösterir.

Trendyol Satıcı Provizyonu Ne Demek?

Türkiye’nin en büyük çevrimiçi alışveriş sitesi olan Trendyol, 2010 yılından beri hizmet vermektedir. Türkiye’nin dijital alışveriş sektörüne yenilikleri ile büyük katkılarda bulunan Trendyol bir e-ticaret platformudur. Günden güne dijitalleşen dünyada alışveriş deneyimlerini her geçtiğimiz gün daha iyi hale getiren Trendyol’da her gün yüz binlerce ürünün satışı gerçekleşmektedir.

Trendyol, alıcı ve satıcıyı tek yerde buluşturarak istenilen ürüne ulaşılmasına olanak sağlamaktadır. 12 milyon aktif üyesiyle 25 milyon insana ulaşmaktadır. Hem satıcının hem de alıcının rağbeti oldukça fazla olup günde 500 binden fazla ürün satışı gerçekleşmektedir.

Trendyol Provizyon Oranı Ne Demek?

Pazar yerlerinde satıcılar, satış yaptıkları her ürün başına komisyon yani provizyon oranı alırlar. Satıcılar da aldıkları komisyon oranlarını Trendyol’a ödemekle sorumludur. Provizyon oranı ürünün kategorisine ve satılacak ürünün çeşidine göre değişiklik gösterir. Örneğin çocuk kategorisinde komisyon oranı %8-%23 arasında değişiklik gösterirken aksesuar kategorisinde %11-%25, giyim kategorisinde %17-%20, spor ürünleri kategorisinde %8-%10 ve süper market kategorisinde de %12-%15 arasında değişiklik göstermektedir.

Trendyol’da Provizyon İndirimi Nasıl Gerçekleştirilir?

Trendyol komisyon indirimi dediğimiz zaman Trendyol, başvuru tarihinden itibaren 7 gün içinde satışa başlayan satıcılar için 1 ay %40 özel komisyon indirimi, 8-15 gün içinde satışa başlayan satıcılar için ise 1 ay %30 özel komisyon indirimi sunuyor. Bunun için de satıcı panelinde bulunan bilgi ve belge giriş süreçlerini tamamlamak, ürün listesine ürün eklemesi yapmak ve onaylanan ürünleri satışa çıkararak başlamak gerekir.

Trendyol’da Satıcı Olmanın Bedeli

Trendyol, mağaza açmak için herhangi bir ücret talebinde bulunmaz. Trendyol’da mağaza sahibi olup satış yapmak isteyen kişiler ücret ödemeden mağazalarını açabilirler. Ücretsiz mağaza açmak için de mağaza açma başvurusu yapmak ve ardından istenilen belgeleri Trendyol’a iletmek gerekir.

Trendyol, satıcının sattığı her ürün için belirli bir komisyon öder. Başvuru için gerekenler arasında şirket bilgileri talep edilmektedir. Bunun için de bir şirketinizin olması gerekir. Bunun yanı sıra vergi kimlik numarası ve varsa e-ticaret sitenizin linki gibi pek çok şey istenmektedir.

Trendyol’da Kar Nasıl Elde Edilir?

Satış karlılığınızı; satış fiyatından toplamını çıkararak komisyon kesintisi, alış fiyatı ve nakliye hesaplayabilirsiniz. Eğer ki Trendyol gibi bir platformda satış yapacaksanız aracı bir platform olduğu için her üründen komisyon kesmektedir. Bu komisyonlar satıcıları zora sokabileceği gibi karlılık oranlarını da düşürebilmektedir.

Satıcılar; ürün açıklamalarını detaylı yapmak, SEO uyumlu metinlere yer verme, profesyonel ve gerçek görseller kullanma, doğru fiyatlandırma yapma,  taleplere yeterli cevap verme ve indirim gibi çeşitli yollarla satış yapmayı teşvik ederekten kar elde edebilir.

Trendyol’da Satıcı Ödemeleri Nasıl Gerçekleştirilir?

Ödemeler mağazaların banka hesaplarına havale edilerek yapılır. Komisyon kesintileri için de ayriyeten bir e-arşiv faturası paylaşılır. Böylelikle komisyon tutarı tahsil edilir. İadesi yapılmak istenen siparişler için de komisyon tutarları otomatik olaraktan trendyol cari hesaba iade edilir.

Trendyol Mağazası Sahibi Olmanın Avantajları

Trendyol, alıcı ve satıcıyı buluşturan önemli bir platformdur. Satıcıların ürünlerini binlerce insana ulaştırma isteği bu sebeple oldukça fazladır. Sadece pazaryerinde satış yapmak yerine e-ticaret siteleri aracılığıyla farklı kanallardan tüketicilere ulaşanlar, karlılıklarını daha kısa sürede artırabilmektedir.