E- ticaret sektöründe kendini geliştirmeyi istemekte olan kişiler genel olarak e-ticaret alanında öncü firmalar, üniversiteler, eğitim kurumları tarafından düzenlenmekte olan eğitimlere katılmaktadır. Bu eğitimleri alan kişiler e-posta marketing, arama motoru optimizasyonu, sosyal medya pazarlaması, e-ihracat, e-ihracat pazaryerlerinden satış yapabilmek benzerindeki pek çok konuyla alakalı bilgi edinerek kendini geliştirmektedir. Bu şekilde kariyerlerine e-ticaret alanında yön verebilmektedir.

E- ticaret eğitimi alabilmeyi istemekte olan kişiler genel olarak ücretli ya da ücretsiz verilmekte olan eğitimlere katılırken çoğunluğu ücretsiz olan e-ticaret eğitimlerine katılmayı tercih etmektedir. Bunun nedeni de genel olarak ücretsiz olan e-ticaret eğitimlerini alanda öncü olan firmaların düzenlemesi ve eğitimleri vermekte olan kişilerin e-ticaret alanını çok iyi biliyor olmasıdır.

E- ticaret Eğitimi Ne Demektir?

E-ticaret eğitimi; bireylerin görsel optimizasyonu, ürün fotoğrafçılığı, dijital pazarlama, SEO e-ticaret süreçleri,  e-ticaret sektörü benzeri e-ticaretle alakalı pek çok konuda bilgi sahibi olabileceği ve kendilerini geliştirebilecekleri eğitimler olarak bilinmektedir.

E-ticaret eğitim süreleri, konuların e-ticarete olan katkılarına ve yoğunluklarına göre değişiklik gösterebilmektedir. Bu sebeple e-ticaret eğitim sürelerinin bilinmesi hangi konuyla alakalı bilgi almak istedikleriyle bağlantılıdır.

E-ticaret eğitimleri genel olarak çevrimiçi şeklinde verilmekte olan eğitimlerdir. Kişiler çevrimiçi toplantı araçları ile eğitim vermekte olan kurumlar ve kişilerle görüşerek ilgili eğitimleri almaktadır. Bu sebeple eğer ücretsiz e-ticaret eğitimlerinden yararlanmak istiyorsanız mutlaka internet bağlantısı bulunan bir bilgisayarınız olması gerekmektedir.

E-ticaret Eğitimlerinde Hangi Konular ile İlgili Dersler Bulunur?

Ücretsiz olarak e-ticaret eğitimi vermekte olan kurumlar genel olarak vermek oldukları dersleri kendileri belirlemektedir. Bu dersleri belirlerken kurumun uzmanlık alanları, kurum kültür ve yapısını ön planda tutmaya çalışarak verecek oldukları eğitimlere karar vermektedirler. Mesela;

  • Yazılım firmaları e-ticaret eğitimi verecekse genellikle e- ticaret sitesi yönetme ve yazma konularındaki eğitimlere odaklanmaktadır.
  • Reklam danışmanlığı ile ilgilenen firmalar genel olarak e-posta pazarlaması, e-ticarette dijitalizmet v pazarlama yöntemleri, e-ticaret ve sosyal medya gibi eğitimler üzerinde durmaktadır.
  • Fotoğraf ve grafik alanında hizmet vermekte olan kurumlar e-ticaret eğitimlerinde genellikle e-ticaret sitesi tasarımları ve ürün fotoğrafları gibi alanlarla alakalı eğitim planları yapmaktadır.

Yani her kurumun faaliyet göstermekte olduğu alana göre, düzenledikleri ücretsiz olan e-ticaret kursları da farklılıklar göstermektedir.  Bu durum bireylerin sadece e-ticaretin belli başlı alanlarında kendilerini geliştirebilmelerine olanak tanımaktadır.

Ücretsiz E-ticaret Eğitimleri Ne Zaman Düzenlenmektedir?

Ücretsiz e-ticaret eğitimleri vermekte olan kurumlar genel olarak verecek oldukları e-ticaret eğitimlerinin zamanını kendileri planlamaktadır. Bazı firmalar eğitimlerini hafta içi vermeyi uygun görürken bazı firmalar ise eğitimlerini hafta sonları vermeyi uygun görmektedir. Yani ücretsiz e-ticaret eğitimlerinin zaman dilimleri kurumlara göre değişiklikler göstermektedir.

Ücretsiz SEO Eğitimleri

Ücretsiz olan e-ticaret eğitimleri arasında yer alan SEO eğitimleri tüm e-ticaret sitelerinde yapılması gerekli arama motoru optimizasyonlarına yönelik olarak verilmekte olan eğitimlerdir. SEO eğitimleri ile sayesinde kişiler arama motoru optimizasyonlarına yönelik bütün incelikleri öğrenebilmektedir.

  • E-ticaret sitelerine gereken SEO çalışmaları ile klasik SEO arasındaki farklar,
  • Doğru anahtar kelime seçimi ve anahtar kelime analizi,
  • Kategori ve ürün sayfalarının SEO yapıları,
  • İçerik çalışmaları,

Ücretsiz SEO eğitimleri içinde bulunmakta olan başlıca konulardan bazılardır. Bu konuların dışında site içi ve site dışı SEO çalışmalarına ait dersler de yer almaktadır.

Ücretsiz E-ticaret Alanında Ürün Görseli Eğitimleri

E-ticaret alanında hizmet vermekte olan siteler açısından önemli olan konular arasında yer alan ürün görselleri, internet üzerinden alışveriş yapmayı tercih eden kişileri etkileyebilmek için önemli olan konular arasında bulunmaktadır. Bu sebeple e-ticarette uzmanlaşmayı istemekte olan herkes, ücretsiz e-ticaret alanında ürün görseli eğitimlerine katılmaları gerekmektedir.

E- Ticaret Alanında Kampanya Kurguları

E-ticaret alanında satışları artırabilmek için önemli unsurlardan bir başkası da kampanyalardır. E-ticaret sitelerinde kampanyalar düzenlemekte olan birçok işletme satışlarını kolay bir şekilde artırma olanağı yakalayabilmektedir.