Ücretsiz reklam çalışmaları ve ücretsiz olarak kullanabileceğiniz dijital pazarlama çalışmaları ile firmanızın ürün ve hizmetlerinin tanıtımlarını yapabilirsiniz. Reklam ve pazarlama çalışmalarını ücretsiz yöntemler sayesinde beraber yürütebilmeniz mümkün. Ücretsiz yöntemler aracılığı ile yeni ve geniş bir kitleye ulaşarak takipçi ve ziyaretçi sayınızı arttırabilir, onlara ürün ve hizmetlerinizi tanıtma imkanı bulabilir, marka bilinirliğinizi artırabiliriz.

Günümüzde tabikide ücretli reklamların daha hızlı bir şekilde sonuçlar getirdiğini bilmeyenimiz yoktur. Ücretsiz reklam çalışmaları olarak kullanılabilen dijital çalışmaların ise pazarlama ve reklam konusundaki başarıları göz ardı edilemez. Bu nedenle yeni başlıyorsanız ve yeterli bütçeye sahip değilseniz ücretsiz tanıtım çalışmalarından yararlanmanız en doğru yaklaşım olacaktır. Bu rehberimizde ücretsiz olarak kullanabileceğiniz reklam çalışmalarını ele alacağız.

Ücretsiz reklam çalışmaları ve İçerik pazarlama çalışmaları yapın

Ücretsiz reklam çalışmalarında en ön sıralarda yer alan içerik pazarlama çalışmaları ile e-ticaret sitenizde ve çeşitli sosyal medya platformlarında düzenli olarak içerik üretmeniz ve internet üzerinde markanızla ilgili daha fazla içeriğin oluşmasını sağlayabilirsiniz. Böylelikle de hem e-ticaret sitenizi hem de sosyal ağlardaki hesaplarınızı ziyaret edip takip edenlere yönelik içerikler oluşturabilirsiniz.

Düzenli olarak kullanıcılara bir içerik sunmaya yönelik çalışmalara örnek verecek olursak blog yazıları hazırlamaktan, sosyal medya için görsel veya video içerikleri oluşturmaktan bahsedebiliriz. Hazırladığınız bu içerikleri sosyal medya platformlarında doğru bir şekilde ele aldığınızda geniş kitlelere ulaşma şansınız da artmış olacaktır. Bu noktada hashtag şeklinde anahtar kelime kullanımı oldukça etkili sonuçlar elde etmenizi sağlayacaktır.

Sosyal medya platformlarında pazarlama çalışmalarına odaklanın

E-ticaret ile ücretsiz olarak reklam çalışmaları yürütebileceğiniz alanlardan biri olan sosyal medya üzerinden organik bir geri dönüşüm ve etkileşim elde edebilirsiniz. Fakat bunun için sosyal medyayı doğru ve etkili bir şekilde yönetmeniz gerekmektedir. Aynı zamanda da sosyal ağlara özel içeriklere yer vermeniz de oldukça önemlidir.

Sosyal medya yönetimini en doğru şekilde yapmak demek, sosyal medya içerik planınızı eğlenceli ve ürünler konusunda bilgilendirici kampanya tanıtımları yapmak demektir. Bu noktada sosyal ağlarda sürekli aktif olarak paylaştığınız eğlenceli ve bilgilendirici içerikler aracılığıyla hem geri dönüşümleri arttırabilir hem de kaliteli bir müşteri kitlesine sahip olabilirsiniz.

ücretsiz reklam çalışmaları

SEO çalışmalarına öncelik verin

Organik yollardan web sitenize trafik çekmenizi sağlayacak en etkili yöntem e-ticaret siteniz üzerinde SEO çalışmalarına odaklanmak olacaktır. Bu SEO çalışmalarını ister kendiniz ister profesyonel bir yardım alarak yürütebilirsiniz. Özellikle yeterli bir bütçeye sahip değilseniz ve yeni başlıyorsanız temeli öğrenerek arama motorlarında ne gibi çalışmalar yapmanız gerektiğine dair bilgi edinerek kendiniz bu çalışmaları yürütebilirsiniz. Bu şekilde web sitenizi arama motorlarına uyumlu hale getirerek arama sorguları üzerinden organik trafik çekebilmenizi sağlayabilirsiniz. Tabikide SEO çalışmalarını profesyonel kişilerle yürütmek sizin için daha yararlı olacaktır. Fakat bunun için yeterli bir bütçeye sahip olmanız gerektiğini bilmelisiniz.

Basın bültenlerinden faydalanın

Bazı sektörel yayınlar ücretsiz olarak firmalardan gelen basın bültenlerini yayınlamaktadır. Bu tür dijital yayınları araştırarak basın bültenlerinizi bu yayınlara gönderebilirsiniz. Böylelikle ürün ve hizmet tanıtımları, sahip olduğunuz başarıları veya marka tanıtımıyla ilgili basın bültenleri yazarak bu dijital yayıncıların kitlelerine de ulaşabilirsiniz. Dilerseniz her bir yayıncıya özel içerik hazırlayarak içeriklerinizi daha da kişiselleştirebilirsiniz. Bu da firmanızı daha ilgi çekici yaparak etkili sonuçlar elde etmenize yardımcı olacaktır.

Youtube videoları paylaşın

Video pazarlama, ücretsiz kullanabileceğiniz reklam çalışmalarından biridir. Youtube üzerinde bir içerik planı oluşturarak çalışmalar yapabilirsiniz. Youtube’un ikinci en büyük arama motoru özelliğine sahip olması nedeniyle SEO çalışmalarında önemli bir yere sahiptir. Youtube kanalınızı e-ticaret sitesi ile ilişkilendirerek videolarınızdan doğrudan e-ticaret sitenize trafik çekebilirsiniz. Bu platforma düzenli olarak videolar yükleyerek yeni kitleler arasında adınızı duyurup marka bilinirliğinizi arttırabilirsiniz.

Youtube üzerinden hazırlayacağınız videolarda markanızla ilgili eğitici ve bilgilendirici içeriklere, kutu açılım videolarına, eğlendirici videolara yer verebilirsiniz.