Ürün Fotoğraflamada Sık Yapılan Hatalar

Ürün fotoğraflama e-ticaret sitesi üzerindeki ürünlerin tüketiciler tarafından görmesi amacıyla internet sitesinde sergilenmesidir. Günümüzde internet ağlarının gelişmesi ve telekominikasyon sektöründeki ilerlemeler internet kullanıcılarının sayısını arttırmıştır. Böylelikle ticaret sanal ortamlarda gerçekleştirilir hale gelmiştir. Kişiler ve kurumlar ticaretini yaptıkları ürünlerin fotoğraflarını çekerek internet üzerinde satışa sunmaktadırlar. Fotoğraflama ne kadar iyi olursa ürünü daha güzel temsil edeceği gibi satışını da arttıracaktır. Dolayısıyla fotoğraflama yaparken belli başlı hatalardan kaçınmak gerek. Ürün fotoğrafları wep sitenizin vitrini gibidir bu yüzden oldukça önemlidir ve dikkat edilmesi gerekir

Alıntı Fotoğraf Kullanmak

Sık yapılan hatalardan bir tanesi daha önce kullanılan fotoğrafları kullanmaktır. Yapacağınız bu hata sizi diğer firmalara benzeteceği gibi özgün kimliğinizi yitirmenize neden olacaktır. Fotoğrafları genelde kendiniz çekin ve özgün olmasına özen gösterin. Bunu yaptığınız taktirde takip eden değil önde giden kişi haline geleceksiniz ve ürünleriniz diğerlerinden görüldüğü için tüketiciler genelde sizi seçecekler.

Tek Fotoğraf ile Yetinmek

Tüketiciler ürün ile ilgili fikirleri gösterdiğiniz fotoğraflardan yola çıkarak belirler. Bu sebepten dolayı tek bir fotoğraf ile yetinmek doğru değildir. Ürünün birden fazla ve değişik açılardan fotoğraflarını sergilemek ürünün satışını arttıracaktır. Tüketiciler ürünü satın almadan önce eline alıp incelemek isterler fakat internet ortamında bu durum mümkün değildir. Eğer ürünün çeşitli açılardan ve farklı farklı fotoğraflaması yapılırsa tüketiciler ürün hakkında daha kesin fikirler oluştur. Böylelikle ürünün satış sürecinden sonra ortaya çıkacak sorunlar da kısmen ortadan kaldırılmış olur.

Arkaplanı Dikkate Almamak

Sık yapılan hatalardan bir diğeri arka planı dikkate almayarak yapılan fotoğraflamadır. Bu tür fotoğraflamalar ürünün albenisini düşürür. Bunun yerine ürünün kalitesini ve detaylarını ön plana çıkaran beyaz arka plan kullanılması daha faydalı olacaktır. Bazen beyaz arka plan yerine farklı renklerde arka planlar kullanılmaktadır. Bu bazen işe yarıyor olsa bile çoğu zaman göz zevkine hitap etmez ve gereksiz bir görüntü kirliliğine neden olur. Bu farklı renklerdeki arka planlar ürünü inceleyen tüketicilerin gözlerini yorduğu için alışverişleri yarıda bakmalarına bile neden olabilmektedir.

Karmaşık Arka Plan Kullanılması

Ürün fotoğraflamada temel amaç satılacak ürünü ön plana çıkarmaktır. Bu sebeple e ticaret paketleri içindeki ürünü inceleyen tüketicilerin dikkatini dağıtacak karmaşık arka planların kullanmaması gerekmektedir. Karışık arka planlar ürünün güzelliğini ve kalitesine dikkat edilmesine engel olur. Bu sebeple fotoğraflama yapılırken arka planda birşeyler olmamasına dikkat edilmelidir.

Gölgeli Ürünler Kullanmak

Fotoğraf çekerken ışık önemli bir faktördür, fotoğraf ne kadar kaliteli olursa olsun eğer fotoğrafı çekilen ürünün gölgesi görünüyorsa yapılan işin kalitesi düşer ve amatör bir fotoğraflama izlenimi verir. Bu sebeple çekilen fotoğraflarda ürünün gölgesi olmamasına dikkat edilmesi gerekir.

Çözünürlüğü Düşük Fotoğraflar Kullanmak

Sık yapılan hatalardan bir diğeri düşük çözünürlüğe sahip fotoğraflar kullanmaktır. Çözünürlük dediğimiz durum fotoğraf çekilen kameranın Mega Piksel’i ile doğru orantılıdır. Eğer düşük mega piksel bir kamera kullanılıyorsa fotoğrafların çözünürlüğü düşer. Düşük çözünürlüğü olan fotoğraflar ise bulanık görünür ve ürünün kalitesiz ve ayrıntısız görünmesine neden olur.

Fotoğrafların Bulanık Olması

Bulanık fotoğraflar ürünün ayrıntısını ve kalitesini düşük gösterir. Fotoğrafların bulanık çıkmasının en büyük nedeni ise elle yapılan çekimlerde kameranın titremesi durumu sonucu oluşur. Bu sebeple çekimler yapılırken tripod kullanması titremeyi engeller ve kaliteli çekimler sağlar. Aynı zamanda e ticaret logo entegrasyonu ile de destekleyebilirsiniz.

Parlak ve ya Karanlık Fotoğraf Kullanmak

Fotoğraflamada önemli bir diğer mesele fotoğraflarin ama parlak ya da karanlık çekilmesi. Çok Parlak fotoğraflar beyaz renginin parlamasi sonucu ürünün detaylarını yok eder. Karanlık çekimler ise ürünlerin karanlıktan seçilemez duruma getirir bu sebeple. Fotoğraflama yapılırken fazla karanlık ve fazla parlak çekimlerden kaçınmak gerekir. Bunu yapmamın en kolay yolu ise fotoğraflama yapacak yerin aydınlatmasına dikkat etmektir. Eğer ortam karanlık ise kamera flaşı kullanılabilir. Ortam yeterince aydınlık ise kamera flaşı kapatılabilir.