Uzaktan Çalışma Nedir?

2019 senesinde ilk olarak Çin’de başlayan ve sonrasında tüm dünyayı etkileyen COVİD-19 salgını ile beraber dünyada pek çok sistemde değişikler görülmeye başlamıştır. Özellikle sosyal yaşam biçimleri ve insan ilişkileri gibi alanlarda başlamış olan değişimler sonrasında çalışma sistemlerinde de büyük değişimler görülmeye başlanmıştır.  Ofis ortamlarında çalışmakta olan pek çok kişi uzaktan çalışma sistemine geçiş yapmayı tercih etmiştir.

Uzaktan çalışma, şirketlere ve kişilere oldukça büyük avantajları olan bir çalışma sistemi gibi kabul edilmiş olsa da henüz tam anlamıyla anlaşılmış ve kavranmış bir sistem değildir. Son zamanlarda pek çok şirket uzaktan çalışma sistemine verimliliği artırmasından ve sağladığı avantajlardan dolayı geçiyor olsa bile hala uzaktan çalışma iş kanunu ile ilgili bilgi sahibi olmayan çok fazla kişi bulunmaktadır.

Uzaktan Çalışma Sistemi Ne Demektir?

Uzaktan çalışma veya bilinmekte olan diğer adları ile homeoffice, evden çalışma ya da esnek çalışma, iş yerlerinde çalışanların işyeri yerine kendi evlerinden çalıştıkları sisteme verilen addır. Genel olarak uzaktan çalışan kişiler, ofise bağımsız çalışmaktadır.

Uzaktan çalışma sistemi, çalışma saatlerinin özgür bir şekilde olduğu sistem olarak kurgulanmış olsa da 1970 senesinde ortaya çıkmasıyla pek çok defa değişime uğramıştır. Günümüzde ise uzaktan çalışmakta olan kişiler mesai saatleri içinde ofise gitmeden evlerinden çalışmaktadır.

Uzaktan Çalışma Sisteminin Getirmiş Olduğu Avantajlar

Uzaktan çalışma sistemi genel olarak ele alındığında hem kurumlar hem de bireyler açısından avantajlı bir sistemdir. Uzaktan çalışma sistemi kurumların masraflarını azaltıyor olmasının yanında sistem kuruluşların bazı avantajlardan faydalanmasını sağlamaktadır. Bu avantajlar;

 • Uzaktan çalışma sistemine geçmeyi tercih eden şirketler sistemi sadece belirli bölümler için kurgulayabilmektedir.
 • Uzaktan çalışma sistemi için bir ofise ihtiyaç olmadığından işletmeler su, elektrik, doğalgaz ve ofis giderleri için olan masrafları azaltmış olmaktadır.
 • Uzaktan çalışma sistemi, çalışanların verimliliklerini artıran sistem olarak kabul edildiğinden markalar uzaktan çalışma sistemiyle yapmış oldukları işlerden daha çok verim almaktadır.
 • Uzaktan çalışma sistemi şirketlerin yazıcı, kağıt gibi kırtasiye malzemeleri ihtiyaçlarının da azalmasını sağlamaktadır.

Uzaktan çalışma, şirketlerin bu tarz avantajlardan faydalanmasını sağlamasının yanı sıra bireyler açısından daha fazla avantajlıdır. Uzaktan çalışmanın kişilere sağladığı avantajlar da şunlardır;

 • Kişiler evden çalışma sistemine geçiş yaptıklarında bu sistem sayesinde kendi çalışma saatlerini kendileri ayarlayabilmektedir.
 • Kendi ofislerini yaratabilen kişiler kolay ve hızlı şekillerde işe uyum sağlayabilmektedir.
 • Kişiler iş yerine gitmedikleri için trafikte zaman kaybı yaşamaktan kurtulmaktadır.
 • Uzaktan çalışan kişiler iş yerinde çalışmadıklarından farklı kişilerin seslerinden rahatsızlık duymayacakları için motivasyonlarını kaybetme sorunu ortadan kalkmaktadır.
 • Ofis ortamlarında yaşanabilen olumsuzluklar evde çalışma sisteminde olmadığından kişiler bu olumsuzluklardan da etkilenmemektedir.
 • Kişiler evde çalışma sisteminde kendi çalışma ortamlarını oluşturabildiğinden çalışmaları daha verimli bir hale gelmektedir.
 • Çalışanlar evde çalışma sisteminde günlük olarak yol ve kıyafet masraflarını da azalttığından çalışanların maliyetlerini de azaltmaktadır.

Uzaktan çalışma sisteminin bireyler sağlamakta olduğu bazı avantajlardır. Uzaktan çalışma sistemine geçmeyi tercih eden şirketler hem çalışanları hem de kendileri adına pek çok avantajdan yararlanabilmektedir.

Uzaktan Çalışma Sisteminin Dezavantajları

Uzaktan çalışma sisteminin de birçok çalışma sisteminin olduğu gibi avantajlarının bulunmasının yanı sıra bazı dezavantajları da bulunmaktadır. Kurumlar açısından uzaktan çalışmanın bazı dezavantajları da bulunmaktadır. Bu dezavantajlar;

 • İş takibi sürekli bir şekilde yapılamadığı için kişilerin nerede zaman harcadıkları tam olarak bilinememektedir.
 • Kurumda yer alan kişiler arası iletişimlerde kopukluklar olabileceğinden uzaktan çalışan kişilerin iş performanslarının azalmasına neden olabilmektedir.
 • Kişilerin birbirlerini yanlış anlama olasılıkları çok fazla olduğundan ve kişiler yanlış anlamaya biraz daha fazla meyilli olduğundan uzaktan çalışmada bireysel problemler yaşanabilmektedir.
 • Uzaktan çalışma sisteminde organize şekilde çalışma şekli zor olduğundan yapılacak olan iş sürelerinde artışlar gerçekleşebilmektedir.