Son zamanlarda yaygın içerikler arasında video içerikleri yer almaktadır. Bir günde ortalama olarak milyonlarca kişi Facebook, Tiktok, Youtube ve Instagram gibi sosyal medya alanlarında üretilmiş olan video içeriklerini izleyerek vakit geçirmektedir. Pek çok kişi bir konu hakkında ipuçları öğrenmek ve bilgi edinmek, yeni şeyler öğrenmek amacıyla video içerikleri izlerken, birçok kişi de sadece eğlenmek amacı ile video içerikleri izlemeyi tercih etmektedir.

Her geçen gün video içeriklere olan ilginin artış göstermesi üzerine bu içerikleri üretmekte olan firma ve kişi sayıları da oldukça hızlı şekilde artış göstermektedir. Günümüz koşullarında pek çok içerik üreticileri üretmiş oldukları video içerikler ile gelir elde edebilmektedir.  Bunun yanı sıra markalar üretmiş oldukları video içerikleri ile hedef kitlelerine kolayca ulaşmayı sağlayarak onlarla olan etkileşimlerini artırabilmektedir.

Video İçerik Üretici Ne Demektir?

İçerik üreticisinin genel tanımına bakıldığında, internet sayfalarında içerik üretmekte olan kişilere verilmekte olan isim olarak bilinmektedir. Metinlerden görsellere tüm öğeler içerik üreticilerinin kendileri tarafından üretilerek hazırlanmaktadır.

Video içerik üreticisi denildiğinde ise, internet sayfaları dışında Instagram, Youtube gibi sosyal medya alanlarında da video içerikleri üreterek paylaşan kişilere verilen ad olarak bilinmektedir. Yani web sayfaları ve sosyal medya alanları için video içerikleri üretmekte olan kişilere, video içerik üreticisi adı verilemektedir.

Video İçerikler Niçin Önemli Olmaktadır?

Video içerikler bireysel olarak üretildiği zaman, kişilerin bir hedef kitleye ulaşarak gelir elde edebilmesini ve tanınmasını sağlamaktadır. Ticari şekilde kullanıldığında işletmelerin pek çok avantajlardan faydalanmalarına imkân tanımaktadır. Video içerikleri ile işletmeler:

 • Hedef kitlelerine daha kolay bir şekilde ulaşabilmektedir.
 • Hedef kitlelerini büyütebilme imkânları olmaktadır.
 • Hizmet ve ürünlerinin tanıtımlarını yaparak satışlarını artırabilmektedir.
 • Marka sadakatlerini ve bilinirliklerini daha kolay bir şekilde artırabilmektedir.
 • Şirketleri ile alakalı bilgiler paylaşarak hedef kitlelerine güven verebilme imkânları olmaktadır.
 • Kampanya tanıtımları yaparak özel olarak bilinen günlerde daha çok satış yapabilme olanakları yakalayabilmektedir.
 • Rakiplerinden değişik içerik yöntemleri ile rekabetçi bir yöntem geliştirebilme imkânları bulunmaktadır.
 • Tanıtım ve reklam bütçelerini düşürebilmektedir.

Video içeriklerinin işletmeler açısından sağlamış olduğu en önemli avantajlardır. Bu avantajlardan faydalanmak isteyen markalar, video içerikleri yapıp bu içerikleri sosyal medya alanlarından paylaşmaya özen göstermeleri gerekmektedir.

Video İçerik Ne Şekilde Üretilmektedir?

Genel olarak video içerik hazırlanma aşamasında yer almakta olan bazı süreçler;

 • Analiz,
 • Fikir,
 • Üretim,
 • Düzenleme,
 • Paylaşma,
 • Takip

En önemli video içerik üretme süreçleri olarak bilinmektedir. Genel olarak kişiler üretmiş oldukları video içerikleri Adobe programlarından yararlanarak düzenleyerek profesyonel bir hale getirmektedir.

Video içerik hazırlamanın önemli noktaları yer almaktadır. Bunlardan bazıları:

Analiz Yapmaya Önem Vermek

Video içerik üretimi yapılırken en önemli konulardan biri analiz süreci olarak bilinmektedir. Rakip analizleri ve hedef kitle analizleri bu sebeple mutlaka yapılması gereken analizlerdendir.

Hedef kitle analizleri gerçekleştirilerek, markalar veya kanal sahipleri hedef kitlelerinde bulunan kişilerin ne tarz içerikleri izlemekten zevk aldıklarını ve ne çeşit konularla ilgilendiklerini tespit edebilmektedir.

Rakip analizleri, video içerik üretimi yapmakta olan rakiplerin ne çeşit içerikler ürettiklerini, içeriklerle olan alakayı ve benzeri konularda bilgiler alınabilecek analiz türü olarak bilinmektedir.

Video İçerik Fikri Bulmak ve Geliştirmek

Hedef kitle analizi yapabilmek, video içerik fikirleri bulabilmenizi kolaylaştırabilecek unsurlardandır. Ancak sadece kitle analizleri yapmak video içerik fikri bulmaya çalışırken tam olarak yardımcı olamayabilir. Bu sebeple farklı araştırmalar yapmak gerekmektedir. Araştırmalar yapmak bireylerin karar verme süreçlerinde etkin olarak rol almakta ve video içeriklerinin başarılı olabilmesine yardımcı olmaktadır.

Video İçeriklerinde Profesyonel Olabilmek

Her alan için çekilecek olan videoların profesyonel olarak çekilmesine özen gösterilmelidir. Profesyonel bir şekilde çekilmekte olan içerikler hedef kitlelerinde bulunan kişileri kolaylıkla etkileyebilmektedir.