Wish’te Satış Nasıl Yapılmaktadır?

E-ticaret alanına girmeyi düşünen kişilerin satış gerçekleştirebileceği pek çok platform yer almaktadır.

Birçok firma kendilerine ait olan e-ticaret siteleri üzerinden satış yapmayı uygun görürken, bazı firmalarda satışlarını e-ticaret pazaryeri platformları üzerinden gerçekleştirmeyi tercih etmektedir. Markaların genel olarak bir e-ticaret pazaryeri üzerinden satış yapmak istemelerinin nedeni hazır müşteri kitlelerinin bulunuyor olmasından kaynaklanmaktadır. Bu sebeple markalar Amazon, Aliexpress, Trendyol, Wish gibi büyük pazaryeri alanlarında satışlarını yapmayı tercih etmektedir.

Son yıllarda e-ticaret yaparak ürünlerini yurt dışına satmak isteyen pek çok markanın, e-ticaret pazaryeri alanları arasında bulunmakta olan Wish’te satış yapmaya başlamıştır. markaların bazıları bu süreç içerisine hızlı giriş yapmayı tercih ederken bazı markalarda Wish’te satışlarını nasıl yapacaklarını araştırmaktadır.

Wish Ne Demektir?

Wish, alıcılar ile satıcıları buluşturmak amacıyla 2010 senesinde kurulmuş olan e-ticaret pazaryeri alanıdır. Wish, Amerika menşeili pazaryeri alanı olup, genel merkezi San Francisco’da yer almaktadır. Wish’in CEO’su da Vijay Talwar olarak bilinmektedir.

Wish, hem istenildiği takdirde hisselerine ortak olunabilecek, hem de satış yapılabilecek pazaryeri platformudur. Bu sebeple bu alanda faaliyet göstermekte olan alıcıların ve satıcıların sayıları gün geçtikçe artış göstermektedir.

Wish E-ticaret Firmaları Açısından Niçin Önemlidir?

Pazaryeri alanlarında satıcılar ile alıcılar arasındaki güvenle alakalı ilişkinin daha hızlı ve kolay kurulabilmesi; kolay iade ve iptal seçeneklerinin yer alması, alıcı haklarının pazaryeri alanları aracılığıyla korunabilmesi gibi durumlar pazaryeri alanları üzerinden yapılmakta olan alışverişleri oldukça olumlu yönde etkilemektedir. Satıcılar açısından incelendiğinde hem hazır müşteri kitlesinin bulunuyor olması hem de yapılan yatırımların bulunması gibi avantajlar sebebiyle Wish e-ticaret firmaları açısından oldukça önemli alanların başında bulunmaktadır.

Wish’te Satış Yapmanın Ne Gibi Avantajları Vardır?

E-ticaret firmaları açısından Wish oldukça öneme sahip olmasının yanında, satışlarını Wish üzerinden gerçekleştirenlere bazı avantajlar sağlamaktadır. Bu avantajlardan bazıları;

  • Hazır bir müşteri kitlesinin bulunuyor olması,
  • Uluslararası bir alan olması,
  • Geniş kapsamlı destekler bulunuyor olması,
  • Ücretsiz öne çıkarma özelliğinin bulunması,

Gibi avantajlar Wish’te satış yapmanın bazı avantajları olarak bilinmektedir.

Wish’te Hazır Müşteri Kitlelerinin Bulunması

Wish, 2010 yılından beri e-ticaret alanında faaliyet gösterdiği ve uluslararası bir e-ticaret pazaryeri alanı olduğu için hem dünyada hem de Amerika’da oldukça tanınmakta olan bir platformdur. Kullanıcılar genel olarak pazaryeri alanlarına daha fazla güvendiklerinden Wish’te satış gerçekleştirmek markaların hazır müşteri kitlelerine ulaşabilmelerini sağlamaktadır.

Uluslararası Bir Platform Olması

Wish, Amerika menşeili e-ticaret pazaryeri alanı olsa bile, dünyanın dört bir tarafından bu alanda alışveriş yapılabilmektedir.  Bu durum da Wish’in uluslararası bir alan olmasını kolaylaştırmaktadır. Bu sebeple Wish’te satış yapmak markaların pek çok dünya ülkelerine hizmet edebilmelerine yardımcı olabilmektedir.

Geniş Kapsamlı Desteklerinin Bulunması

Wish hem satıcılar hem de alıcılar için oldukça güvenilir bir alan olarak bilinmektedir. Wish özellikle satıcılara komisyon desteği ve reklam desteği gibi pek çok destek ve avantaj sağlamaktadır. Ayrıca Wish’te satışlarını ilk kez yapacak olan satıcılar ücretsiz olan öne çıkarma özelliğinden faydalanarak hizmet ve ürünlerini ön plana çıkarabilmektedir.

Wish’te Satış Yapmanın Ne Gibi Dezavantajları Bulunmaktadır?

Wish’te satış yapmanın avantajları olmasının yanı sıra bazı dezavantajları da bulunmaktadır. Bu dezavantajlardan bazıları;

  • Satıcı sayılarının fazla olması,
  • Komisyon ödemelerinin bulunması,
  • Marka bilinirliği yaratmak,

Wish’te satış yapmanın bazı dezavantajları olarak bilinmektedir.

Wish’te Satıcı Sayılarının Fazla Olması

Wish, uluslararası bir e-ticaret pazaryeri alanı olduğundan bu alanda satış yapanların sayısı oldukça fazladır. Bu durum Wish üzerinden satış yapmak isteyen işletme ve kişilerin rekabet ortamının fazla olduğu bir alanda faaliyet göstermelerine neden olmaktadır.

Wish’te Komisyon Ödemelerinin Bulunması

E-ticaret pazaryeri alanlarının işletme mantıkları komisyonlardır. Genel olarak bu alanlar üzerinden satışlarını gerçekleştiren kişilerin belirlenmiş oranlarda komisyon ödemeleri gerekmektedir. Bu durumda markaların daha az kar ile satış yapmalarına neden olmaktadır.