XML Bayilik Alınması Hakkında Bilinmesi Gerekenler

E-ticaret yöntemi ile internet üzerinden ürün satmak isteyen firmalar, iki değişik e-ticaret modelinden yararlanarak ürünlerin satışlarını yapabilmektedir. Firmaların ilk tercih etmekte oldukları satış modeli stoklu e-ticaret iken ikinci olarak tercih etmekte oldukları satış modelinin ise stoksuz e-ticaret olduğu bilinmektedir. E-ticarete yeni adım atacak olan firmaların genellikle tercih ettikleri yöntem stoksuz e- ticaret modeli ile satış yapmaktır. Bu modeli tercih ederek satış yapmak isteyen firmaların da bir tedarikçiden XML bayiliği alması gerekmektedir.

Genel olarak her alandaki e-ticaret firmalarına XML bayiliği veren firmalar bulunmaktadır. Bu şekilde e-ticarete yeni başlayacak olan işletmeler ve kişiler veya yeni girişimciler sermaye risklerini ortadan kaldırıp e-ticaret yapabilmektedir. XML bayiliği alma süreçlerinde markaların dikkat etmeleri ve önem vermeleri gereken pek çok nokta yer almaktadır.

Stoksuz E-ticaret Ne Demektir?

Stoksuz e-ticaret veya bilinmekte olan bir başka adı ile Dropshipping, internet üzerinden hizmet ve ürün satışlarını gerçekleştirmek isteyen markaların XML bayilik başvurularını yaparak değişik markaların hizmet ve ürünlerinin satışını yaptıkları satış yöntemine verilen addır.

XML Bayilik Ne Demektir?

XML bayilik, stoksuz e-ticaret yönteminde tercih edilen bir bayilik türü olarak bilinmektedir. Genel olarak bu noktada markaların belirli bazı tedarikçilerden XML bayiliği alarak hizmet ve ürünlerini pazaryeri alanlarına veya sitelerine entegre ederek satış yapmayı tercih etmekte oldukları bilinmektedir.

XML Bayiliği İçin Başvuru Nasıl Yapılmaktadır?

Stoksuz olarak e-ticaret yapmayı tercih eden işletmelerin ve kişilerin ilk önce bir tedarikçi firmayla anlaşıp XML bayiliği alması gerekmektedir. Bu durumda ise öncelikle XML bayilik başvurusunda bulunulması oldukça önemli bir husustur. Genel olarak markalar XML bayiliği vermekte olan firmalara ulaşabildikten sonra başvurularını gerçekleştirebilmektedir. Başvurular çoğunlukla tedarikçilerin tedarikçi firmaların e-ticaret sitelerinde bulunmakta olan iletişim formları üzerinden veya telefon ve e-mail ile alınabilmektedir.

XML Bayilik başvurusu formuyla XML bayiliği almak istemekte olan markaların;

  • XML bayiliği vermekte olan firmaların e-ticaret sitelerine girmeleri gerekmektedir.
  • Sonrasında Dropshipping sayfasına veya bu sitede bulunmakta olan bayilik sayfasına girilmesi gerekmektedir.
  • Markaların bu sayfada bunmakta olan başvuru formu doldurmaları gerekmektedir.
  • Başvuru formunda genellikle vergi numarası, şirket adı, e-ticaret sitesi bilgileri, iletişim bilgileri, yetkililere ait bilgiler ve ad soyadı gibi bilgiler istenilmektedir.

Bu bilgilerin hepsini doğru bir şekilde doldurduktan sonra XML bayiliği vermekte olan firmalar başvurulara ulaşmakta ve formu doldurmuş olanlarla iletişime geçerek XML süreçleri ile ilgili bilgiler vermektedir.

XML Bayiliğinin Avantajları

XML bayiliği başvurusunda bulunmak isteyen firmalar genellikle bu başvurularını XML bayiliğinin sağlamakta olduğu avantajlardan dolayı yapmayı istemektedir. Stoksuz e-ticaret satış yöntemi firmaların maddi anlamda pek çok konuda avantajlı olabilmesini sağlamaya yardımcı olmaktadır. XML bayiliğinin sağlamakta olduğu avantajlardan bazıları;

  • XML bayilik sistemini tercih ederek çalışmakta olan e-ticaret firmaları stoklar ile ilgili herhangi bir masraf yapmadan internet üzerinden hizmet e ürün satışları yapabilmektedir.
  • Stoksuz e-ticaret yöntemini tercih eden firmalar lojistik ve depolama gibi süreçleri ile ilgili yapacak oldukları harcamaları indirerek ar elde edebilmektedir.
  • XML bayiliği vermekte olan firma sayıları olukça fazla olduğundan e-ticaret firmaları sitelerinde yer almakta olan ürün sayılarını hızla artırabilmektedir.
  • XML bayilik başvuru süreci oldukça kolay bir süreçtir. Bu durumda e-ticaret işletmelerinin kolay bir şekilde e-ticarete atılabilmelerini sağlamaya yardımcı olmaktadır.
  • XML bayiliği vermekte olan markaların pek çoğu lojistik süreçlerini kendileri yönetmeyi tercih edebilmektedir. Bu da XML bayiliği alarak çalışmakta olan markaların kendi e-ticaret süreçlerini yönetebilmelerini kolaylaştırmaktadır.
  • XML bayiliği ile e-ticaret firmaları oldukça masrafsız olarak satışlarını gerçekleştirebilmektedir.

XML bayiliğin sağlamakta olduğu bazı avantajlardır. Bu avantajlardan yaralanarak hizmet ve ürün satışı gerçekleştirmek isteyen tüm markaların XML bayiliği vermekte olan firmalarla iletişime geçmeleri gerekmektedir.