Yatırım yapmadan önce araştıracağınız e-ticaret iş fikirleri her zaman karlı olamayabilir ve e-ticaret sitesi açmadan önce farklı iş fikirleri üzerinde durarak, alternatifleri değerlendirmeniz gerekir. E-ticaret fikirleri, her zaman için uygun fiyatlı olmayacağı için, yatırım yapmadan önce farklı ve işiniz için en karlı sonuçları verecek e-ticaret iş fikirleri bulmanız gerekir.

Araştırmanız sırasında edineceğiniz iş fikirleri sizin için %100 net sonuç vermeyeceği gibi, kesin bir iş fikrinin aleyhinize olması durumu söz konusu olabilir. İş fikrini seçerken, seçeceğiniz bazı iş fikirleri üzerinde pazar araştırmaları yapmak, araştırmalarda ki fikirlerin size nasıl bir yarar sağlayacağını ortaya koyabilir. Elde ettiğiniz verileri analiz etmek, nasıl bir yol izleyeceğinize ve iş fikrine yatırım yaparken nelere dikkat edeceğinize yardımcı olur. Yeni iş fikirleri konusunda araştırma yaparken dikkat etmeniz gerekenler nedir ve yatırım yapmadan önce nasıl araştırmalar yapmalısınız gibi sorularınıza bu rehberimiz yardımcı olacaktır.

E-Ticaret İçin Örnek İş Fikirleri Nelerdir?

 • Giyim ve Aksesuar Satışı
 • Elektronik Ürün Satışı
 • Otomobil Parçası ve Aksesuarı Satışı
 • Gıda Satışı
 • Hobi Ürünleri Satışı
 • Kozmetik Ürün Satışı
 • Spor Malzemeleri Satışı

E-Ticaret İş Fikirleri Üzerine Ne Tür Araştırmalar Yapmanız Gerekiyor ?

1-Araştırmanız İçin Doğru Soruları Sormak

Öncelikle e-ticaret yaparken araştırmanızda size uygun olacak bir takım soruları kendinize sormanız gerekiyor. Bu soruların içeriği, yatırım ve araştıracağınız iş fikirleri açısından size farklı fikirler vermelidir. Soracağınız soruların yatırım yapmadan önce işinize uygun olması, araştıracağınız iş fikirleri açısından daha detaylı bilgi almanıza olanak sağlamalı aynı zamanda işin daha derin kısmına inmeli ve araştırmalarınızı detaya dökmelisiniz. Ne kadar detaylı ve tutarlı sorularınız olursa, yatırım konusunda iş fikirleri alırken size bir o kadar yarar sağlayacaktır. Soracağınız sorulardan bazıları şöyle olabilir;

 • İş kurmanızda ki temel amacınız nedir?
 • Neden kendi işinizi kurmak istiyorsunuz?
 • Amaçlarınıza ulaşmak için gerekli faaliyetleri yapar mısınız?
 • Bir iş kurarken önünüzdeki zorlukları aşabilecek misiniz?
 • Bulduğunuz iş fikirleri veya ürünler tüketicilerin hangi sorunlarını çözüyor?
 • Tüketicilerin hangi problemlerini çözmek istiyorsunuz?
 • Ulaşmak istediğiniz hedef kitleyi kimler oluşturuyor?

Araştırmak istediğiniz iş fikirleri öncesinde, bu tür soruları öncelikle kendinize sorarak amaçlarınızın ne olduğunu ve yapmak istediğiniz iş hakkında detaylarını belirlemeniz iş fikirleriniz açısından önem kazanmaktadır.

2- E-ticaret İş Fikirleri İçin İş Modelinizi En iyi Şekilde Öğrenmek

E-ticaret yaparken planladığınız iş fikri haricinde ayrıca iş modeli hakkında da araştırmalar yapmak önemlidir. İş fikrinin detaylarını iyice öğrenmediğiniz taktirde, yatırım yapmanızda gerekli olan detayları ve çalışmaları anlamanız mümkün değildir. Bu durum da e-ticaret fikirleri açısından, işinizi kurarken doğru adımları atmanızda engel olacağını bilmeniz gereklidir.

Tedarik süreci, tedarikçi firma arayışları ve tüketicilerin beklentileri, e-ticaret sitesi yönetimi, sektörün ve iş modelinin gerektirdiği pazarlama ve reklam çalışmaları gibi birçok konunun üzerinde durulması ve araştırılması gerekir. Bunları araştırmadan bir iş fikrine yatırım yapmanız, alacağınız sonuçların beklentiniz olan hedeften düşük olmasına neden olabilir.

Tedarik aşamasında ne gibi problemler karşılaşacağınız hakkında bilgi almak isterseniz ilgili yazımıza bakabilirsiniz;
Tedarik Aşamasında E-ticaret Firmalarının Sıkça Karşılaştığı Problemler

3- Pazarın Potansiyeli ve Sürdürülebilirliğini Araştırmak

E-ticaret işi kurmadan önce, satış yapacağınız pazar yerlerinin araştırması yapılmalıdır. Pazarların potansiyelini ve sürdürülebilirliğini araştırmak, işinizin geleceği açısından o işe yatırım yapmanızda ki etkenleri belirlemektedir. Pazarın doluluk oranı ve iş açısından geleceğinin olmaması yapacağınız yatırımların boşa gitmesini sağlar, bu yüzden gireceğiniz pazarın önceden araştırmasını yapmak önemlidir.

4- Hedef Kitle Analizi Yapmak

Bir diğer öncelik vermeniz gereken çalışmalardan biri de markanızın ulaşacağı hedef kitleyi net bir şekilde belirlemek olacaktır.Yeni iş fikirleri bulurken hedef kitle analizi yapmanız gerekir. Yapacağınız çalışmalarda satmayı planladığınız ürünlerin pazarda ne oranda ilgi göreceğini araştırırken, bu ürünlere talep gösterecek hedef kitleleri de araştırmalısınız.

Ulaşmak istediğiniz hedef kitlenin yetersiz olması ya da alım gücünün düşük olması da şirketinizde kar oranını düşürdüğü gibi satışlarınızın da azalmasına neden olacaktır.  Bu nedenle de çalışmalarınızda ulaşacağınız hedef kitlenizi analiz etmek ve onlara hitap edebilecek başarılı bir marka kimliği oluşturmak gerekir. Hedef kitlenizi anlamadan net bir şekilde belirleyemezseniz onlara doğru bir şekilde ulaşamazsınız. Aynı zamanda ulaşmak istediğiniz hedef kitle, satacağınız ürün gruplarını da değiştirebilir. Bu sebeple de e-ticaret fikir analizinde hedef kitlenizi iyi şekilde araştırmanız gerekir.

Hedef kitle belirlerken size yardımcı olacağını düşündüğümüz rehberimize göz atmak isterseniz yazımıza bakabilirsiniz ; Hedef Kitle Belirlerken Bilinmesi Gereken İpuçları

5- Rakip Firmaları Araştırmak

E-ticarette yeni iş fikirleri araştırırken, pazardaki rekabeti de araştırmanız gerekmektedir. Rekabet, pazar yerlerinde hali hazırda bulunan firmalar arasında yaşanacağından, yeni firmaların da bu rekabette ne kadar başarılı şekilde yer alacağını bilmesi önem kazanmaktadır.  Rakip analizinin tek seferlik olmadığından belli aralıklarla düzenli olarak yapılması gerekir. Sizin gibi diğer firmalar da bu rakip analizlerini yapıyor olacaklardır ve sizin yaptığınız stratejilerden sonra onlar da kendilerini geliştirmek için çalışacaklardır.

Rakip analiz raporunuz için birçok veri toplamaya başlayabilir ve sonrasında da bu verileri analiz ederek rekabette ne durumda olduğunuzu görebilirsiniz. Rakip firmanın iyi ve yetersiz yaptıkları çalışmaları araştırmalı, tüketicilerin beklentilerini ve bu beklentilerin ne kadar karşılandığını analiz etmeli, rakiplerin internet üzerinde ne tür pazarlama ve reklam çalışmaları yaptığını takip ederek bu firmalarla ilgili mümkün oldukça çok yararınıza olacak bilgiler toplamalısınız.

6- Bütçe ve Sermaye Gereksinimlerini Araştırmak

E-ticaret işine girerken seçtiğiniz e-ticaret fikirleri için gerekli olan minimum sermayeyi de hesaplamanız gerekir. Bu hesaplamaları yaparken, işin operasyon sürecinde olması gereken nitelikleri katarak bir bütçe belirlemelisiniz. Bu araştırmalar size e-ticaret iş fikrinizin yararlı ve sürdürülebilir şekilde olması için gerekli olan bütçeyi çıkartacaktır.

Sermayenizi belirlerken pazarın durumu ve geleceği, sektördeki rakip firmalarla olan rekabet ile nasıl baş edeceğiniz ve tüketicilerin firmadan beklentileri gibi faktörleri de ele almanız gerekiyor. Yatırımın, işinizi kurarken size ne vadede kar getireceğini ve bu süreçte yapacağınız çalışmaların ne denli yeterli olacağına dair düşünmeniz gerekiyor. Kar oranının düşük olması, pazarın küçük veya pazardaki rekabetin yüksek olması durumunda, yaptığınız yatırımların geri dönüşünü almanız bir zorlaşabilir.

Sonuç olarak, e-ticaret fikirleri üzerinde araştırma yaparken, hangisinin kesin şekilde çalışacağı ve hangisinde başarı sağlayacağınız konusu net değildir. Bu yüzden araştırmalarınızda değindiğimiz konulara dikkat ederek pazarın durumuna ve güncel istatistiksel verilere odaklanmalı, yatırımınızı yaparken bu iş fikirleri üzerinden test etmelisiniz.