Yaz Döneminde E-Ticaret Satışlarını Arttırmak İçin Neler Yapılmalı?

Bu konu ile ilgili bilmek istediğiniz her şeyi sizler için kaleme aldık. Yaz aylarının gelmesiyle birlikte e-ticaret sektöründe de hareketlilikler başlamış bulunuyor. E-ticaret firmaları yaz aylarında belirli yöntemlerle hedef kitlelerinde yer alan bireylere daha kolay ulaşarak satışlarını hızlı bir şekilde yükseltme imkânı yakalıyor. Yaz mevsiminde doğru yöntemler yürütemeyen işletmeler ise ne yazık ki bu dönemde satışlarını yükseltme şansını elde edemiyor. Bu da işletmelerin iyi bir dönem geçirememesine sebep oluyor.

Herkesin aklına yaz mevsimi dendiği zaman ilk olarak tatil geliyor. Bu aylarda tatile çıkmayı düşünen bireylerin büyük bir kısmı tatil için alışverişlerini e-ticaret siteleri üzerinden sağlamaktadır. Bu zamanlarda tüketicilerin ihtiyaç hissettiği ürünler birbirinden farklılık gösteriyor. 

E-ticaret firmalarıysa yaz dönemlerinde satışlarını arttırmak istiyorlarsa ilk önce ürün çeşitliliklerini arttırmaya özen göstermelidir. Şayet bir e-ticaret firmasının ürünlerindeki çeşitlilik ne kadar çok olursa hitap edeceği hedef kitlesinin genişlemesinin mümkün olacağını söylemekte o kadar doğru olur. Bu sebepledir ki e-ticaret firmalarının yapması gerekli olan ilk iş, yazlık ürünleri kendilerinde çok çeşitli olarak bulundurmaktır.

Yaz dönemlerinde en çok aranan bazı ürünler: 

 • Güneş Koruyucu ve Bronzlaştırıcı kremler ve yağlar
 • Bikiniler ve mayolar
 • Bavullar ve seyahat çantaları
 • Seyahat Boy Ürünleri
 • Yazlık Tişört, şort ve şapka gibi ürünler
 • Yazlık Elbise Türleri
 •  Deniz Gözlüğü, Bone ve Palet gibi ürünler
 •  Güneş Gözlükleri 

Bu ürünler yaz döneminde alıcılar tarafından en çok aranan ve satın alınan ürünlerdir. Bilhassa kadın giyim alanında faaliyet göstermekte olan işletmeler bu aylarda şort, bikini, tişört, yazlık elbiseler ve güneş gözlüğü gibi ürün çeşitlerini bulundurmalıdır. Kişisel bakım ürünleri sektöründe internet üzerinden ürün satışı yapan kişilerinse güneş koruyucu kremler ve bronzlaştırıcı kremler gibi ürünleri bulundurmaları satışlarını yükseltecektir.

Yaz Aylarında E-ticaret Satışlarını Artırma Stratejileri arasında yer alan bir diğer uygulama ise kampanyalar olmaktadır. Genel olarak yaz aylarının başlarında e-ticaret firmaları kış döneminde sattıkları ürünleri bitirebilmek için kampanyalar düzenlemektedir. Çok büyük indirimlerin yapılmakta olduğu bu kampanya dönemlerinde kış için alışveriş yapmak isteyen kişiler bu kampanyalarından alışverişlerini yapmaktadırlar. Yaz aylarında e-ticaret firmanızın satışlarını eğer arttırmak isterseniz kış döneminde sattığınız ürünler için kampanyalar düzenleyebilirsiniz.

Yaz Mevsiminde E-ticaret Satışlarını Artırma Stratejileri aramakta olan e-ticaret firmalarının dikkat etmesi gereken bir başka konu ise e-ticaret sitesinin tasarım biçimidir. Genel olarak e-ticaret firmaları yaz dönemine hazırlanırken e-ticaret sitelerinde tasarım anlamında değişiklikler gerçekleştirerek hedef kitlelerini çok daha kolay etkileyebilirsiniz.

 İşletmenizin e-ticaret sitesi eğer mobil uyumlu değilse özel tasarımlardan faydalanarak e-ticaret sitenizi mobil uyumlu olacak hale getirmeniz gerekmektedir. E-ticaret sitenizin tasarımını gerçekleştirirken mavi, yeşil, sarı gibi yazı çağrıştıran renkleri tercih ederek sitenizde yaz sezonunu yansıtabilirsiniz.

E-ticaret sitenizde yeni  ürünler, en çok satılanlar ve öne çıkanlar ile yaz sezonunda satmak istediğiniz ürünleri vitrin bölümünde sergileyebilirsiniz. Böylelikle e-ticaret sitenize yaz havası katabilirken aynı zamanda yazlık ürünleri öne çıkararak satışlarınızın artışını sağlayabilirsiniz.

 Yaz Döneminde E-ticaret Satışlarını Artırma Stratejileri aramakta olan e-ticaret firmalarının dikkat etmesi gereken konulardan birisi de SEO çalışmalarıdır. Yaz aylarına özgü SEO çalışmaları yapmak için; 

 • Hedef kitlenizde bulunan alıcıların yaz aylarındaki ilgi alanlarını çok iyi analiz edin.
 • Rakiplerinizin yaz aylarına özel  seo çalışmalarında neler yaptığını inceleyin.
 •  Yazlık şort,  bikini, mayo, yazlık tişört gibi yaz ürünlerinin yer aldığı metinlerle görsel ve ürün açıklamalarınızı düzenleyin.
 • E-ticaret sitenizde yaz kampanyaları için oluşturacağınız sayfalarınız için sayfa yüklenme anını azaltmaya özen gösterin.
 • Kampanya,  hizmet ve ürün sayfalarınızda yer alan kodları ve görselleri en uygun hale getirin.