Yeni girişimciler bu ipuçlarından yola çıkarak kendilerini, markalarını, ürünlerini ve hizmetlerini tanıtmak için bir fırsat yakalamış olur. Çünkü yararlanılan bu ipuçları sayesinde hem evrensel bir kişilik rolünü üstelenmiş hem de satışlarını arttırma fırsatı yakalamış olurlar.  Yeni girişimcilerimiz bu ipuçlarını dikkate almayıp faydalanmadıkları takdir de işlerinin tamamlanması daha uzun bir vakitte gerçekleşmiş olur. Bu da girişimcilere dezavantaj yaratarak onlara ciddi anlamda kayıplar yaşatabilir. Böylece işlerinin gelişimini de etkilemiş olurlar. Sizlere bu yazımızda satış ve pazarlamalara yönelik ipuçlarından bahsedeceğiz.

Hedefinizi Belirleyin

Yeni girişimlerinize başlamadan önce ilk olarak satış ve pazarlamalara yönelik taktiklerinizi geliştirmek için amacınızı belirleyerek başlayın. Hedeflerinizi belirlemede zorluk çekiyorsanız kendinize şu gibi soruları yönetebilirsiniz:

Gelecekte istediklerim neler?

Amaçlarım neler?

Bu sorulara yanıt arayarak işlerinizi kolaylaştırabilirsiniz. Bu tür amaçları belirlerken ölçülebilir hedef koymak, o amaçlarda nelerin doğru ya da yanlış olduğunun farkına varmak açısından önemlidir. 

Sosyal Medya Uygulamalarını Takip Edin

Sosyal medya, dijital pazarlamadaki kanallardan sadece birisidir. Çok çeşitli olan sosyal medyayı yeni girişimcilerin kullanması kendilerini tanıtmak amacıyla büyük önem taşır. Örnek verecek olursak hedef kitlesine kolay yoldan ulaşabilmek isteyenler daha çok İnstagram vb. uygulamaları kullanırken kendilerini bu sektörde tanıtmak ve evrensel boyuta ulaşmak isteyenlerin tercih edeceği Linkedin vb. uygulamalar olacaktır. Çoğunlukla yeni girişimcilerimiz hedeflerine göre kullanacakları sosyal medya ağını belirler.

Arama Motorundaki Reklamlara Önem Verin

Vereceğimiz bir diğer ipucu ise marka bilinirliklerini arttırmak gibi hedefleri olan girişimcilerimiz için önemli bir tekniktir. Bunun nedeni ise artık günümüzdeki insanların hizmet veya ürün arayışlarını arama motorları üzerinden gerçekleştirmek istemeleri. Bu sebeple pek çok yeni girişimci satış ve pazarlamalara yönelik ipuçlarına arama motorundan yapılan reklamları da eklerler. İlk reklamlarını yapmaya başlayan girişimciler çalışmalarında ürünlerine hitap edenleri seçer ve anahtar sözcükler ile reklamcılığa yönelir. Bu sayede hem bilinirliklerinde artış yaşarlar hem de istedikleri hedef kitleye ulaşırlar.

SEO Çalışmalarına Yönelin

Yeni girişimleriniz için ayırdığınız bütçe azsa veya reklamlara fazla bütçe ayırmak istemiyorsanız SEO çalışmalarına yönelebilirsiniz. SEO’nun açılımı arama motoru taraması demektir.

İnfluencer ile Markanızı Duyurun

Bir diğer ipucu ise influencer aracılığıyla pazarlamalar yapmak. İşletmeler istedikleri hedef kitlelerine ulaşabilmek için iş birliği içerisinde bulunduğu influencerlar ile ürünlerini, markalarını ve yaptıkları kampanyaları tanıtma fırsatı yakalamış olur. Kişilerin influencerlara karşı duyduğu güvende artma yaşanması bu tekniğin kullanılmasındaki talebin yoğunluğuna yol açmaktadır.

İnstagram Marketlerine Ağırlık Verin

İnstagram kullanımının gittikçe artması nedeniyle kullanıcıların çoğu İnstagram marketing üzerinden alışveriş yapmaya yöneliyor. İnstagram marketing sayesinde marka sahipleri paylaşımlarında ürünlerine etiketleme yapabiliyor. Böylece elektronik ticaret sitelerine yönlendirme yapılarak satışlarda artış yaşanıyor.

Ürün ve Hizmet Satışlarınızda E-posta’dan Yararlanın

Son zamanların en çok tercih edilen e-posta pazarlamacılığı, markaların müşterileri hakkında mevcut olan iletişim bilgilerini kullanarak e-posta aracılığıyla ürünlerini ve kampanyalarını tanıtabileceği ipuçlarından birisidir. Bu ipucundan yararlanan yeni girişimciler önemli bir avantaj yakalayacağı gibi ürünlerini kolayca ulaştırma fırsatı da yakalıyor.

Müşteri İlişkilerine Önem Verin

İşletme sahipleri, hedef kitlelerinde bulunan müşterilerine ne kadar kolay ulaşırsa ulaşsın müşteri memnuniyetine önem vermedikleri sürece bir anlam ifade etmemektedir. Bu sebeple yeni girişimciler müşteri ilişkilerine özellikle de müşterilerin önem verdiği konulara daha fazla ağırlık vermeleri son derece önemli bir husustur.

Satış Ortaklığı Deneyin

Her yeni girişimcilerin mutlaka denemesi gereken ipuçlarından biridir. Markanızın sürekli olarak reklamını yapabilecek dijital ortamda bir pazarlama tekniğidir. İnfluencer marketing pazarlamasına benzer özellikler barındırmaktadır. Sadece en belirgin farkı işletme sahipleri çalıştıkları influencerlara bir ücret ödememektedir. Komisyona dayalı bir ortaklık söz konusudur. Bu sebeple işletmenizden devamlı olarak gelir sağlamak sağlamak isteyen influencerlar tanıtımlar yaparak size destek olurlar.