Yeni Kullanıcılar İçin: Link İnşası Yönergeleri

SEO kısaltmasıyla bilinen yani arama motoru optimizasyonunu çalışanlarından sık sık duyacağınız terimlerden biri de Link İnşasıdır. Pek çok faktörlerden etkilenerek yapılan SEO çalışmalarında Link İnşasının büyük katkıları mevcuttur. Link inşası demek site sahiplerinin farkı siteler ya da kendi siteleri üzerinden birer referans linkler oluşturması demektir.  Arama motoru optimizasyonlarındaki iki önemli kavramlar site içi ve site dışı link inşalarıdır.

Link Ne Demek?

Türkçede bağlantı anlamında kullanılan bir terimdir. İnternet tasarım sektörlerinde sayfaları birbirine bağlamada sıkça kullanılan yapılardan birisidir. Link aynı zamanda internet kullanıcılarının belli bir internet sayfalarına ya da uygulamalara yönlendiren köprü metinlere veya resimlere denmektedir.

Link İnşası Ne Demek?

Site içi ve site dışı olarak ikiye ayrılan link inşaları temel SEO çalışmalarında kullanılmaktadır. Site içi bağlantı kurma, bir şirkete veya siteye kendi ağ çıkarları dahilinde yönlendirme yapmak için verilen isimdir. Site dışı bağlantı kurma ise internet site sahiplerinin farklı sitelerden faydalanarak bağlantı metni veya görsel ile referans almalarıdır.

Site İçinde Link İnşası Yapımı

Şirketler, tanıtmak istedikleri anahtar sözcükleri ve tanıtmak istedikleri bağlantıları belirleyerek link inşası araştırması yapar. Şirketler bu tür çalışmalarda sadece içeriklerinde değil hem ürün tanıtımlarında hem de kategori ve markalarına yönelik açıklamalarında hedefledikleri anahtar sözcükler için çalışmalar yürütebilir.

Site Dışında Link İnşası Yapımı

Bu çalışmaları yapacak kişiler ilk olarak belirli sayfalardan Backlink alımı gerçekleştirir. Site seçimi sırasında sitelerin ziyaretçi sayısı, sitelerin kullanıcı sayısı, Backlink verecek olan sitenin en fazla aldığı spam sayısı ve diğer rakiplerin Backlink aldığı sitelerin araştırılması gibi hususları göz önünde bulundurarak tercih yapılır.

Link İnşasının Önemi

Arama motoru optimizasyonları çalışanları için link oluşturmanın ne kadar önemli olduğunu sizlere söylemiştik. Linkler, site otoritesini arttırıcı yönde etkiye sahip olup aynı zamanda arama motorlarının sitenizi kolay bir şekilde tanımasına yol açar. Bu sebeple firmalar ve markalar açısından büyük öneme sahiptir. Link inşası çalışmaları sayesinde marka sahipleri, arama motorlarında sitelerini daha görünür kılabilir, otoritelerini arttırabilir ve rakipleri ile olan rekabetlerinde daha başarılı olabilir. Çalışmalara başlamak isteyen kişiler öncelikle iyi ve kötü yönlerini araştırarak işe başlamalıdırlar.

  • Avantajları

Belli başlı siteler üzerinden kendi sitenize referans linkler almak, sitenizin arama motorları tarafından daha kolay taranmasını sağlamak, markanızın ve sitenizin görünürlüğünü arttırmak, sitenizin ziyaretçi sayısını arttırmak ve rakiplerinizle olan rekabetin kolay geçmesini sağlamak gibi pek çok avantajlar sunar.

  • Dezavantajları

Link oluşturmadan önce rakiplerinizin analizini iyi yapmanız gerekir.  Analizi gerçekleştirmediğiniz takdir de yanlış çalışmalara sebebiyet verebilirsiniz.  Çoğunlukla site dışı linklerin inşaları ücretli olup iyi bir bütçe planlaması gerektirir. Rakiplerinizle olan rekabetlerde onların link almış olduğu sitelerden sizlerinde dış linkler almanız gerekir. Site dışı linkler çoğunlukla belirli zaman aralıklarında anlaşma yapılarak alınan linklerdir.

Site İçi SEO Nedir?

Marka sahiplerinin kendi sitelerinde yaptıkları çalışmalara denmektedir. Bu gibi çalışmalarda sitelerinde bulunan sayfaları tarayan markalar, ne tür sayfalarda link inşa edebileceklerine karar verirler. Markalar çoğunlukla site içinde yapılan çalışmalarda görselliklerden veya bağlantı metinlerinden yararlanarak çalışmalarını sürdürürler.

Site Dışı SEO Nedir?

Site dışı çalışmaları; sosyal ağlar, reklamlar ve yerel seo ile her ne kadar ilişkili olsa da pek çok markalar site dışı çalışmalarında internet sitelerinin url kısmının internette farklı sitelerde yayınlanması stratejisine önem vermektedir. Bunlara kısaca Backlink denmektedir.

Kaliteli Backlink kaynakları ücretli olup ücretsiz servisleri de bulunmaktadır. Bu sebeple site dışı link inşaları yapmak isteyen markaların önceden bütçe planlaması yapmasında fayda var. Sizler de site dışı çalışmaları yürütmek istiyorsanız önceden rakiplerinizin analizini iyi yapmalı ve uygun bütçenizi oluşturmaya özen göstermelisiniz.