E-ticaret firmaları özel günlerde kampanyalar düzenleyerek satışlarını arttırmayı hedeflemektedir. Bu özel günlerden biri de yılbaşıdır. Yılbaşında satışlarını arttırmak isteyen e-ticaret firmalarının belirli pazarlama stratejilerinden yararlanması ve reklam çalışmalarına yönelmesi gereklidir. Biz de bu yazımızda yılbaşında satışlarını arttırmak isteyen e-ticaret firmaları için ipuçları vereceğiz. Sizler de bir e-ticaret firması olarak yazımızdan yararlanabilir ve yılbaşında hedeflediğiniz satış oranlarına ulaşabilirsiniz.

E-posta Pazarlama Çalışmasına Önem Verin

Yılbaşında satışlarını arttırmak isteyen e-ticaret firmalarına verilebilecek ipuçlarından biri e-posta pazarlama çalışmalarına önem vermeleridir. E-posta pazarlama; firmaların ürün, hizmet ve kampanyalarını hedef kitlelerine duyurmak için onlara e-posta gönderdiği dijital pazarlama yöntemidir. Bu dijital pazarlama yöntemine önem veren e-ticaret firmaları pek çok avantaja sahip olmaktadır. Bu avantajlar şunlardır:

 • Firmaların e-posta pazarlama ile yüksek dönüşüm oranları elde etmeleri mümkündür.
 • Kişileştirilmiş pazarlama yapma olanağı sunmaktadır.
 • Genellikle e-posta pazarlama ile daha önce web siteden alışveriş yapan tüketicilere ulaşıldığı için daha büyük başarılara imza atmayı mümkün kılmaktadır.

Sizler de sıraladığımız avantajlara sahip olmak istiyorsanız yılbaşında e-posta pazarlama çalışmasına önem vermelisiniz.

SMS Pazarlamasına Ağırlık Verin

SMS pazarlaması, e-ticaret firmalarının ürün, hizmet ve kampanyalarını tanıtırken daha önce web sitelerinden alışveriş yapan ve iletişim izni veren tüketicilere toplu kısa mesaj gönderilen bir dijital pazarlama yöntemidir. Yılbaşında satışlarını arttırmak isteyen firmaların SMS pazarlamasına ağırlık vermesi gereklidir. SMS pazarlaması, e-ticaret firmalarının satışlarını arttırmasının yanı sıra daha önce web siteden alışveriş yapan müşteriler ile iletişimi kuvvetlendirmektedir. Bunu da düşük maliyetler ile gerçekleştirmektedir.

Yılbaşı kampanyaları için SMS pazarlamasına ağırlık verecek olan e-ticaret firmalarının göz önünde bulundurması gereken bazı noktalar vardır. Bu noktalar şunlardır:

 • Tüketicilere gönderilen SMS’lerde abartılı cümleler kurulmamalıdır.
 • Kampanya amacı ‘şimdi göz at, hemen sepetine ekle, indirim fırsatını yakala, hemen satın al’ gibi call to action yani tüketicileri harekete geçirecek cümleler kullanılmalıdır.
 • Yılbaşı kampanyalarını daha etkili kılmak için özel landing pageler hazırlanmalıdır.
 • SMS pazarlamasında kullanılacak linkler kısaltılmalıdır. Böylelikle karakter sınırı aşılmadan kolay analiz edilen linkler oluşturulmalıdır.

Sizler de bu önemli noktaları göz önünde bulundurarak yılbaşı kampanyalarınızı hedef kitlenize pazarlayabilir ve onları harekete geçirerek satışlarınızı arttırabilirsiniz.

Sosyal Medya Reklamlarından Yararlanın

Günden güne artan sosyal medya kullanımı, e-ticaret firmalarının hedef kitlelerine ulaşmasını kolaylaştırırken onlara satışlarını da arttırma imkanı sunmaktadır. Özellikle de Yılbaşı gibi özel günlerde kampanyalar düzenleyerek sosyal medya reklamlarından yararlanan firmaların pek çok avantaja sahip olmasına olanak sağlamaktadır. Fakat yılbaşı kampanyalarında sosyal medya reklamlarından yararlanan e-ticaret firmalarının bazı hususları yerine getirmesi gereklidir. Bu hususlar şunlardır:

 • Sosyal medya reklamları ile hedefler belirlenmelidir. Bunlar etkileşim kazanmak, satış arttırmak, web siteye ziyaretçi çekmek gibi hedefler olabilmektedir.
 • Belirlenen hedeflere ulaşabilmek için ürün, hizmet ve kampanyaların duyurulacağı hedef kitle analiz edilmelidir.
 • Sosyal medya platformlarının görsel ve video ölçülerine göre reklam görselleri hazırlanmalıdır.
 • Reklam metinlerinde tüketicilere harekete geçirecek ifadelere yer verilmelidir.
 • Doğru bir reklam bütçesi ayrılmalıdır.

Sizler de bu hususları yerine getirerek yılbaşı kampanyalarınız için sosyal medya platformlarında reklam verebilirsiniz. Böylelikle hem hedef kitlenize ulaşabilir hem de satışlarınızı arttırabilirsiniz.

Google Adwords Reklamları Verin

Yılbaşında tüketiciler hem kendilerine hem de sevdiklerine hediye almak için ürün arayışına girmektedir. Bu ürün arayışlarını da genellikle Google arama motoru üzerinden gerçekleştirmektedir. Yılbaşı kampanya döneminde Google Adwords reklamları veren e-ticaret firmaları, ürün arayışında olan tüketicilere ulaşabilmektedir.

E-ticaret firmaları Google Adwords reklamları verirken;

 • Anahtar kelime analizi yapmalıdır.
 • Yılbaşı kampanya dönemine yönelik doğru anahtar kelimeler seçmelidir.
 • Etkileyici bir reklam kurgusu oluşturmalıdır.
 • Hedef kitle belirlemelidir.
 • Doğru bir reklam bütçesi belirlenmelidir.

Sizler de Google Adwords reklamları vererek ürün ve hizmetlerinizi görünür hale getirebilirsiniz. Böylelikle satış oranlarınızı büyük ölçüde arttırabilirsiniz.