Youtube Anahtar Kelimeleriyle Video Görüntüleme Nasıl Artırılır?

Youtube, dünyanın ikinci en büyük arama motoru olarak bilinmektedir. Youtube, video içeriklerinin bulunduğu bir sosyal medya alanıdır. Marka bilinirliliklerini artırmak isteyen markalar, bu platformu kullanmayı tercih ederek marka bilinirliliklerini artırabilmektedir. Yotube’da belirli bir izlenme süresini ve abone sayısını aşabilen marka üreticileri bu alandan gelir elde edebilmektedir.

Youtube sayesinde marka bilinirliliği yaratabilmek için yalnızca içeriklerin çok iyi olması yeterli değildir aynı zamanda izlenme süresinin, görüntülenme süresinin ve abone sayısının da oldukça yüksek olması gerekmektedir. Özellikle de Youtube’dan gelir elde etmek isteyenlerin önem vermeleri gereken en önemli konu organik büyüme olarak bilinmektedir. Bunun nedeni de Youtube’un, reklamlardan alınan izlemeleri gelir elde etme sürecine dâhil etmiyor olmasıdır.

Daha fazla kişiye ulaşmak ya da Youtube kanalını büyütmek isteyen işletmelerin ve kişilerin bazı taktikler ve reklam çalışmaları uygulamaları gerekmektedir. Youtube kanalını özellikle organik biçimde büyütmeyi hedefleyen dikkat etmeleri gereken en önemli unsur ise SEO çalışmalarıdır.

Youtube SEO çalışma süreçlerinde video açıklamalarından kartlara, bitiş ekranlarından anahtar kelimelere kadar olan her konu oldukça önemlidir. Ancak SEO çalışmaları yapmayı tercih eden kişiler genel olarak başlıklara, görsellere ve anahtar kelimelere önem vermektedir.

Youtube anahtar kelimelerle video görüntülemelerini artırmak isteyenlerin dikkat etmeleri gereken önemli detaylar yer almaktadır.

Anahtar Kelime Ne Demektir?

Anahtar kelime, internet üzerinden bir konuyla ilgili araştırma yapmak isteyenlerin arama sorgulamaları sırasında kullanmış oldukları kelimelerin tümüne verilen addır. Mesela;

  • E- ihracat
  • E-ihracat nasıl yapılır
  • E-ihracat nedir

Benzeri sorgulamaların her biri anahtar kelimelerdir. SEO çalışmalarında anahtar kelimeler short tail ve long tail olarak ikiye ayrılır.

Short tail anahtar kelimeler, kısa arama sorguları olarak bilinmektedir. Long tail anahtar kelimeler ise daha uzun arama sorgularında kullanılmakta olan genel addır. Short tail ve lond tail keywordler youtube anahtar kelimeleri için oldukça önemlidir.

Anahtar Kelime Seçimi Yapmak

Youtube kanal anahtar kelimelerine veya youtube videolarına ekleme yapılmak istendiğinde anahtar kelimelerin seçimine özellikle dikkat edilmesi gerekmektedir. Seçilecek olan anahtar kelimelerin kanal ve videolar ile yakından ilgili olması gerekmektedir. Anahtar kelimelerin alakalı olmadığı durumlarda verim almak zorlaşabilmektedir.

Youtube kanal anahtar kelimeleri ile ilgili araştırmalar yapılırken kişiler genellikle Ahrefs, Semrush, Keywordtool gibi araçları tercih ederek anahtar kelimelerin hacmine göre seçim yapabilmektedir. Bu şekilde en doğru anahtar kelime seçebilen işletmeler ve kişiler kanallarına yarar sağlayabilmektedir.

Youtube Kanal Anahtar Kelimeleri

Youtube kanal anahtar kelimeleri, youtube kullanıcılarına kendi alanları ve diğer alanlar hakkında , ilgi alanları,paylaşılan içeriklerin hangi konuları kapsadığı, sektör hakkında bilgi vermekte olan anahtar kelimelerdir.

Bu anahtar kelimeler ile sorgulama yapan kişilere videolar ve kanal daha çok gösterileceğinden tüm kanallar için oldukça önem taşımaktadır.

Youtube Kanal Anahtar Kelime Seçimi

Youtube Studio tercih edilerek özelleştirme ekranına gelinerek Youtube kanalına belirli anahtar kelimeler eklenebilmektedir. Ancak bu anahtar kelimeler eklenirken dikkat edilmesi gereken bazı unsurlar yer almaktadır. İlk olarak youtube kanal anahtar kelime seçerken işletmeler ve kişiler bulundukları alan ile alakalı olan anahtar kelimelere yönelmelidir. Mesela erkek giyim ürünleri satmakta olan bir mağazanın youtube kanalına anahtar kelime eklemek istediğinde erkek giyim, erkek aksesuar benzerinde satmakta olduğu hizmet ve ürünlerle alakalı anahtar kelimeleri tercih etmesi gerekmektedir. Ayrıca youtube kanal anahtar kelimeleri belirlenmeye çalışılırken hediye önerileri, kombin önerileri, kombin gibi alanla alakalı anahtar kelimelerde kanal anahtar kelimelerinin içine eklenebilmektedir.

Aynı zamanda anahtar kelime seçimleri yapılırken analiz araçlarının kullanılmasına özellikle dikkat edilmesi gerekmektedir. Analiz araçları yol gösterici niteliklere sahiptir.

Video Anahtar Kelime Ne Demektir?

Youtube video anahtar kelimeleri, youtube algoritmasının sizi daha iyi anlayabilecek olduğu ve aynı zamanda içerikleri sınıflandırabilecek kelimelere verilen addır.  Bu nedenle video başlıklarında anahtar kelimelerin en doğru şekilde kullanılması gerekmektedir.