Youtube için Kanal Tanıtım Videosu Nasıl Hazırlanmalıdır?

Youtube’a katılan kullanıcıların öncelik olarak kanal tanıtım videosu yayınlamaları oldukça önemlidir. Bu noktada Youtube kanal tanıtım videosu, kanalınızı yeni gören ve sayfanızı ziyaret eden kişilere içerikleriniz ve markanızla ilgili bilgilendirmelerde bulunmanızı sağlar. Bunlarla birlikte Youtube’da ne gibi içerikler üreteceğiniz, kullanıcılara neler sunabileceğiniz ve yeni gelen ziyaretçilere kanalınıza abone olmak için bir neden sunabileceğiniz hakkında tanıtım videosu oluşturmanızı sağlar.

Youtube kanal tanıtım videosu hazırlamadan önce bazı püf noktaları bilmeniz de fayda vardır. Püf noktalara göre hareket ettiğinizde geri dönüşüm ve etkileşimlerinizi nasıl arttırabileceğinizi göreceksiniz. Bu rehberimizde kanal tanıtım videosu hakkında püf noktaları ele aldık.

Yeni ziyaretçilere yönelik içerikler hazırlamayı unutmayın

Youtube hesabınıza yeni gelen ziyaretçilere ve abonelere özel farklı video gösterimi hazırlayabiliyorsunuz. Abonelerinize en son yayınladığınız videolarınızı gösterebileceğiniz gibi buna ek olarak yeni gelen ziyaretçilerinize de tanıtım videonuzu gösterebilirsiniz. Böylelikle de hesabınıza henüz abone olmamış kullanıcılara da kanalınızı tanıtarak kanalınıza abone olmalarını sağlayabilirsiniz.

Kanalınızda video içeriklerinizi hazırlama aşamasında da yeni ziyaretçilere hitap ettiğinizi unutmamalısınız. Daha önce sizi tanıma imkanı olmamış ya da Youtube kanalınızda neler yaptığınızı bilmeyen kullanıcılar için bir içerik hazırlamanız daha doğru bir yaklaşım olacaktır.

Sözlü ifadeler yerine eylemlerinizi tercih edin

Kanal tanıtım videosu hazırlama sürecinde, bir metin aracılığıyla kullanıcılara ne yaptığınızı anlatmak yerine, ürünlerinizi ve hizmetlerinizi çeşitli eylemlerle gösterebilirsiniz. Örneğin görsellere yer vermeniz bu noktada etkili olacaktır.

Tanıtım videolarının asıl amacı ne yaptığınızı doğrudan kullanıcılara aktarmaktır. Bu nedenle de sözlü olarak ne anlattığınız kullanıcılara pek bir şey ifade etmez. Onun yerine kısa geçişlerle birkaç saniye de olsa ziyaretçilere ne yaptığınızı ve hangi içeriklere yer vereceğinizi göstermeyi tercih etmelisiniz.

Marka imajınızı öne çıkarın

Marka imajınızı öne çıkarmanız tanıtım videolarında oldukça etkilidir. Marka imajınızı öne çıkarırken kurumsal ya da daha samimi bir dil kullanabilirsiniz. Bu noktada önemli olan şirket kültürünüzü ve marka imajınızı bu videolarda tüketicilere yansıtmaktır.

Marka imajınızı ortaya koymanız, tüketicilerle daha iyi iletişim kurmanızı sağlarken tüketicilerin de size karşı yaklaşımlarını etkileyecektir. Kurumsal bir dil dahi kullansanız samimi olmanız ve marka imajınızı ön plana çıkarmanız alacağınız değerlendirmeler açısından oldukça önemlidir. Ayrıca e-ticaret için e-ticaret paketleri kullanarak e-ticaret sitesi yapabilirsiniz.

Kullanıcılara doğrudan hitap ederek onları etkileyin

Youtube kanal tanıtım videolarının kişisel bir yaklaşımla hazırlanması oldukça önemlidir. Bu noktada kişisel bir dil kullanarak kullanıcıların tek başına olduğunu düşünmeniz ve ona doğrudan hitap etmeniz onu etkilemenize yardımcı olacaktır. Doğrudan hitap etmeniz videoyu daha çok kişiselleştireceği için izleyici de kendini daha özel hissedecektir.

Kısa bir video hazırlayın

Tanıtım videoları genellikle kısa olduğu için kanal tanıtım videolarının da kısa olmasına özen göstermelisiniz. Tanıtım videolarının izleyicilerin çok fazla vaktini almamaları ve onları sıkmamaları adına maksimum 1 dakika olmasına dikkat etmelisiniz. Bu 1 dakika içerisinde kişiliğinizden, ürün ve hizmetlerinizden ve Youtube kanalınızda hangi içeriklere yer vereceğinizden bahsedebilirsiniz.

İzleyicileri harekete geçirin

Youtube kanal tanıtım videosu hazırladığınız bu süreçte videonun içerisindeki izleyiciyi belli bir eyleme geçirmeye yönlendirmeniz oldukça etkili olacaktır. Özellikle kanalınıza abone olmaya yönlendirecek eyleme çağrı ifade ve butonlarını da bu videolarınıza eklemenizde yarar vardır. Aksi takdirde potansiyel bir geri dönüşümü ve etkileşimi kaçırmanız mümkündür.

Kanalınıza abone olmak için onlara bir neden verin

Youtube kanal tanıtım videonuzu izleyen abonelerinize ve sayfanızı ziyaret eden kullanıcılara sayfanızı takip etmeleri için bir neden verin. Bu nedenden tanıyım videonuzda bahsedebilirsiniz. Örneğin onlara neler sunabileceğinizi ve ne gibi içerikler gösterebileceğinizi bir neden olarak belirtmeniz kanalınıza abone olmak için oldukça etkili olacaktır.

Belli zaman aralıklarıyla bu videoyu güncelleyin

6 ayda bir ya da hesabınızın büyüme hızı oranınıza göre her yıl bu videoları güncelleyebilirsiniz. Böylelikle izleyicilere hesabınız ve markanızla ilgili en güncel bilgileri sunmuş olacaksınız.