Son yıllarda özellikle salgın hastalıkla mücadele döneminde artan, internet ortamından gelir sağlamak amacıyla ticarete atılan insanların en çok tercih ettikleri platformlardan birisi de Youtube’dur. Giderek artan kitlesi sayesinde daha da çok öneme sahip olmuştur. Marka sahipleri, istedikleri hedef kitlesine ulaşmak ve marka bilinirliklerini öne çıkarabilmek adına zaman zaman Youtube aracılığıyla canlı yayın açmakta ve etkinlikler düzenlemektedir. Canlı yayın açabilmek için şartları bulunan Youtube, mobil cihazlardan açılan canlı yayınlar için 1000 abone isterken bilgisayar ortamından açılan canlı yayınlar 1000 abone şartı istemiyor.

E-ticarette Etkili Youtube Canlı Yayını

İnternet üzerinden etkili para kazanmak artık daha kolay. Hem canlı yayın esnasında yapılan reklam gösterimi hem de sohbet kısmındaki diyaloglar ile gelir elde edilebilmektedir. Youtube ortamında yapılan canlı yayınlarda abone sayısının yanı sıra bu yayında ürünlerin tanıtımını yaparak firmaların ilk canlı yayınlarının etkinleştirilmesi bir günlük bir süreyi bulabiliyor. Müşterilerin deneyimlerini arttırabilmek ve canlı yayınlardaki satışları hareketlendirebilmek isteyen e-ticaret firmalarının yayınlarda etkisini gösteriyor olması gerekir. Youtube içerik üretiminden sorumlu videoları barındıran bir site olup dikkat dağıtıcı pek çok unsurlara ev sahipliği yapmaktadır. Youtube’da etkili canlı yayınlar için belli başlı ipuçlarından yararlabilirsiniz. İlk olarak konsept içeriğini belirleyerek başlayın. Abonelerin ilgi alanlarına hitap etmesini göz önünde bulundurun. Böylelikle hedef kitlenize erişmek daha da kolay olacaktır.

Ekipman Seçiminize Dikkat

Profesyonel olarak yürüttüğünüz canlı yayınlarınızda ekipman seçimini doğru yapmanız gerekir. Telefon, kamera, ses kayıt cihazları vb. gibi araç-gereçler önemli olduğundan bunları tedarik etmeye özen gösterin.

Canlı Yayın Hakkında Kısa Bilgi

Canlı yayınınıza başlamadan önce akış sıranızı, hangi konulara değineceğinizi ve nasıl ele alacağınızı gözden geçirmeniz canlı yayınınızı daha akıcı kılar. Sizlerde etkili canlı yapmak istiyorsanız bu verilen hususlara önem vermelisiniz.

Canlı Yayına Konuk Daveti

Açacağınız canlı yayın konusundan hareketle seçeceğiniz konuklar, canlı yayınınıza hareketlilik ve tanınabilirlik katacağından hızlı yol almanıza sebep olur. Daha çok uzman kişileri tercih etmek bu sebeple daha önemlidir.

Youtube Videolarınıza Etkileyicilik Katın                                   

Kutu Açılım Videolarının E-ticaretteki Önemi

E-ticaret videolarında kutu açılımı birçok avantaj sağlamaktadır. E-ticaret sitenizde alışveriş yapan kişiler tarafından çekilen video türleridir. Paketleme sürecine önem verdiğiniz zaman başka kişilerin dikkatini çekmeyi başarabilir ve başka kişiler üzerinden tanıtım yapma hakkına sahip olabilirsiniz. Bu tür videolar müşterileriniz tarafından çekileceği için e-ticaret sitenizin reklam masraflarında azalma yaşayabilirsiniz. Çünkü ürününüze yönelik tanıtımlar ile izleyicileri bilgilendirmektedir. Bu sayede diğer insanların güvenlerini kolayca kazanabilir ve markasal bilinirliğinizde artış yaşayabilirsiniz. Rakipleriniz arasından kolayca sıyrılabilir aynı zamanda da sadık müşteriler elde edebilirsiniz.

Canlı Yayın Satışlarındaki Avantajlar

Satış biçimlerinden en popüler olanı canlı yayın ortamından ticaret yapımı birçok avantajı beraberinde getirir. Müşteri deneyiminde artışa ve daha fazla kişiye daha kısa sürede erişebilmeyi sağlar. Müşteriler satılmakta olan ürünlere üç boyutlu bakabilme imkanından yararlanır.  Böylelikle iade oranlarında ciddi azalma yaşanmakta ve müşteri memnuniyetleri giderek artış yaşamaktadır. Klasik alışverişteki sabit maliyetlerden arınmış olması tüketicilerin daha uygun fiyatlarla sahip olabilme şansını yaratıyor.  Aynı zamanda tüketiciyle yakından ilgi kurulması ile birçok soru işaretlerine cevap aramayı kolaylaştırıyor.

E-Ticarete Damgasını Vurmuş Youtube İçerikleri

Youtube son zamanlarda genç kesime hitap eden içeriklere ağırlık vermektedir. Bunun yanı sıra orta yaş izleyici kitlelerde azımsanamayacak kadar fazladır. En çok izlenen videolar arasında çocuk videoları yer almaktadır. Aileleri çocukları ile beraber içerik üretmektedir ve kazançlarını bu yolla sağlamaktadır. Pandemi döneminde e-ticaretin Youtube etkisindeki öneminin artması ile çoğu kişiler bu sektöre yönelmiştir. Ciddi kazanç elde eden kişiler olduğu bilinmektedir. Videoların izlenme oranları ile elde edilen kazançlar arasında paralel bir bağlantı söz konusudur.