E-ticaret ile yurtdışında yaşayan kişilere ürün ve hizmet satmak isteyen firmaların, satış yapacakları ülkede yaşayan tüketicilere ulaşabilmeleri gereklidir. Bunun için de firmalar dijital pazarlama çalışmalarından yararlanarak farklı reklam stratejileri geliştirmelidir. E-ticaret firmalarının farklı reklam stratejileri sayesinde tüketicilere ulaşabilmeleri, marka bilinirliklerini ve satışlarını arttırabilmeleri mümkündür. Biz de bu yazımızda yurtdışına satış yapacak olan e-ticaret firmaları için önemli reklam stratejilerinden bahsedeceğiz. Sizler de yazımızdan yararlanarak reklam çalışmaları için kullanabileceğiniz önemli stratejileri öğrenebilir ve firmanızın yurtdışı satışlarını arttırabilirsiniz.

İçerik Pazarlamasına Ağırlık Verin

Yurtdışına satış yapacak olan e-ticaret firmalarının reklam çalışmalarında kullanabileceği stratejilerden biri içerik pazarlamasıdır. İçerik pazarlaması, firmaların hedef kitlelerinde yer alan kişilere ulaşmak için içerik üretimi yapıp bu içerikleri sosyal medya ya da web sitelerinin blog bölümleri aracılığıyla pazarlamasına verilen addır. E-ihracat firmalarının içerik pazarlaması sayesinde hedef kitlelerine ulaşabilmeleri, marka bilinirliklerini ve ürün satışlarını arttırabilmeleri mümkündür. Bu nedenle firmaların içerik pazarlamasına ağırlık vermeleri gereklidir.

Bir gün içerisinde milyonlarca kişi;

 • Fotoğrafçılığın püf noktaları
 • Kombin önerileri
 • Evde mum nasıl yapılır

Gibi konularda araştırmalar yapmaktadır. Bu noktada e-ihracat firmalarının tüketicilerin araştırmalarına yönelik içerikler üretmesi gereklidir. İçerik üretiminde ise kullanılacak anahtar kelimelere, Ahrefs, Semrush gibi anahtar kelime analiz araçları üzerinden ulaşmalıdır. Sizler de e-ticaret ile yurtdışında yaşayan tüketicilere satış yapmayı planlıyorsanız içerik pazarlamasına ağırlık vermelisiniz. Böylelikle onlara hem markanızı hem de ürünlerinizi tanıtarak satışlarınızı arttırabilirsiniz.

E-posta Pazarlamasına Önem Verin

E-ticaret ile yurtdışına ürün satışı yapacak olan firmaların e-posta pazarlamasına önem vermesi gereklidir. E-posta pazarlaması; firmaların ürün, hizmet ve kampanyalarını hedef kitlelerine tanıtmak için onlara e-posta göndermesine verilen isimdir. Genellikle yurtdışına satış yapan firmalar e-posta pazarlamasıyla daha önce sitelerinden alışveriş yapan veya e-posta adresi bulunan kişilere ulaşabilmektedir.

E-posta pazarlamasında firmaların hedeflerine ulaşabilmesi oldukça kolaydır. Bu nedenle yurtdışına satış yapacak olan pek çok e-ticaret firması içerik pazarlamasından yararlanmaktadır. Bu noktada kişiselleştirilmiş pazarlama stratejileri geliştirerek ve e-posta şablonları kullanarak müşterilerinin marka sadakatini kolaylıkla arttırabilmektedir. Böylelikle de hedefledikleri satış oranlarına ulaşabilmektedir.

Google Adwords Reklamları Verin

Önemli reklam stratejileri arasında yer alan Google Adwords, hem yurtiçine hem de yurtdışına satış yapacak olan e-ticaret firmalarının kullanması gereken pazarlama stratejisidir. Çünkü ihtiyacı olan veya beğendiği bir ürün satın almak isteyen tüketiciler ürün araştırmalarını genellikle Google üzerinden gerçekleştirmektedir. Bu nedenle ihracat yapacak olan e-ticaret firmalarının Google Adwords reklamları vermesi gereklidir. Böylelikle web sitelerini Google’da ön plana çıkarabilmeleri mümkündür.

E-ihracat firmalarının Google Adwords ile verebileceği reklam modelleri şunlardır:

 • Arama ağı reklamları
 • Remarketing reklamları
 • Google alışveriş reklamları
 • Uygulama reklamları
 • Görüntülü arama ağı reklamları

Sizler de e-ihracat firmanız için bu tür reklam modellerinden bir ya da birkaçını kullanarak Google Adwords reklamları verebilirsiniz. Böylelikle hedef kitlenizde yer alan kişilere daha kolay bir şekilde ulaşabilir ve firmanızın satışlarını arttırabilirsiniz.

Sosyal Medya Platformlarında Reklam Verin

Her e-ihracat firmasının kullanması gereken dijital pazarlama yöntemlerinden bir diğeri de sosyal medya reklamlarıdır. Çünkü günümüzde sosyal medya kullanımı her geçen gün katlanarak artmaktadır. Dolayısıyla da Facebook, Instagram, Twitter ve Youtube gibi sosyal medya platformlarında reklam veren firmaların hedef kitlelerine ulaşabilmeleri ve onlara satış yapma fırsatını yakalayabilmeleri mümkündür. Fakat yurtdışına satış yapmak için sosyal medya platformlarında reklam verecek olan e-ticaret firmalarının bazı hususları yerine getirmesi gereklidir. Bu hususlar şunlardır:

 • Firmaların öncelikle olarak hedef kitle analizi yapması gereklidir. Bu analiz sayesinde hangi sosyal medya platformunda reklam çalışmaları yapılabileceği belirlenmelidir.
 • Belirlenen sosyal medya platformlarında reklam verebilmek için düzenli bir şekilde gönderi paylaşımı yapılmalıdır.
 • Gönderi metinlerine ve görsellerine özen göstermelidir.

Sizler de bu hususları yerine getirebilir ve yurtdışı satışlarınızı hızlı bir şekilde arttırabilirsiniz.