Z Kuşağının E-ticaretteki Yeri ve Önemi

Her geçen gün değişen sosyal yaşam olgusu, toplumu oluşturan kişileri farklı gruplara ayırmıştır. Bu gruplar kuşak ya da jenerasyon olarak tanımlanmıştır. Z kuşağı da bunlardan biridir. Günümüzün çocukları, ergenleri ve gençleri Z kuşağına dahil olmaktadır. Z kuşağı, teknolojik gelişmelerin daha hızlı ve yoğun yaşandığı bir döneme denk geldiği için e-ticaretteki önemli bir yere sahiptir. Peki, Z kuşağının e-ticaretteki önemi nedir? E-ticaret firmaları Z kuşağının ilgisini çekmek için neler yapabilmektedir? Gelin bu sorulara ve daha fazlasına yazımız üzerinden cevap bulalım.

Z Kuşağı E-ticaret Firmaları İçin Neden Önemlidir?

Yaş aralığı 4-20 arasında değişen Z kuşağı, yaşlarından dolayı henüz iş hayatına atılmamakta ve üretime çok fazla katkı sağlamamaktadır. Genellikle online alışveriş kültürüne sahip tüketici profilli bireyleri içerisinde barındırmaktadır. Bu nedenle e-ticaret firmaları için oldukça önemlidir.

Z kuşağında popülarite terimi önem kazanırken ürün ve hizmetlerin tüketim ömrü de bir hayli kısalmaktadır. Dolayısıyla da iki alışveriş günü arasında geçen zaman da oldukça azdır. Tekrar eden alışveriş sayısının artışta olması, e-ticaret için büyük bir önem taşımaktadır. E-ticaret firmaları her an satın almaya hazır bir hedef kitleye sahip olmaktadır.

Z Kuşağının E-ticarete Yatkınlığı Nedir?

E-ticaret firmalarının hedef kitlesinin büyük çoğunluğunu Z ile Y kuşağı oluşturmaktadır. Özellikle Z kuşağı, diğer jenerasyonlardan keskin bir şekilde ayrılmaktadır. Çünkü Z kuşağı sadece müşteri değil aynı zamanda girişimcileri de içerisinde barındırmaktadır.

Z kuşağı gelişen teknolojiye oldukça hakimdir. E-ticaretin pek çok ürün ve hizmetinden yararlanmaktadır. Netflix, Spotify, Youtube Premium gibi uygulamalarda ücretli abonelikler satın almaktadırlar. Buna ek olarak Z kuşağı mobil oyunlar ve e-spor gibi hizmetlerden de faydalanmaktadır. Böylelikle e-ticarete büyük bir katkı sağlamaktadır.

Z Kuşağının E-ticaret Firmalarından Beklentileri Nelerdir?

E-ticaretin sunduğu imkanlar Z kuşağına oldukça cazip geldiği için iyi bir ilişkileri olduğunu söylemek mümkündür. Fakat yine de bu jenerasyonun beklentilerini önem vermek gereklidir. Z kuşağının e-ticaret firmalarından beklentileri şunlardır:

 • Siparişi hazırlama ve kargolama hızı,
 • Geniş bir ürün yelpazesi,
 • Müşteri memnuniyeti,
 • Yenilik,
 • Seçim özgürlüğü,
 • Popülarite

Gibi unsurlardır. Değişen teknolojiye ayak uydurabilen ve her şeyin alternatifine ulaşabilen Z kuşağı, aradığını e-ticarette bulabilmektedir. Sizler de e-ticaret firması olarak Z kuşağının beklentilerini göz önünde bulundurup satışlarınızı ve marka bilinirliklerinizi arttırabilirsiniz.

Z Kuşağının İlgisini Çekebilecek Hususlar Nelerdir?

Hedef kitle olarak Z kuşağını tercih eden e-ticaret firmalarının, bu kitleye yönelik çalışmalar yapması gereklidir. Bu noktada klasik ve geleneksel yöntemlerin yerine farklı çalışmalara yönelmek doğru bir yaklaşımdır. Bunun için öncelikli olarak iletişim diline dikkat edilmelidir. Onlara geleneksel pazarlamacılık anlayışıyla hitap etmek olumsuz sonuçlara neden olabilmektedir. Bu nedenle e-ticaret firmaları Z kuşağı ile sosyal medya aracılığıyla iletişim kurmalıdır.

E-ticaret firmalarının Z kuşağının ilgisini çekebilmek için yerine getirmesi gereken hususlardan biri sınırları aşmaktır. Bu noktada iletişim dilini yazılı veya sözlü diye sınırlandırmak yanlış bir tutumdur. Sözlü ve yazılı iletişim dillerini bir arada kullanarak daha geniş bir kitleye ulaşabilmek mümkündür.

E-ticaret Firmalarının Z Kuşağına Yönelik Pazarlama Stratejileri Nelerdir?

E-ticaret firmalarının her duruma uyum sağlayabilmesi ve Z kuşağının gelişen teknolojiye ayak uydurabilmesi farklı stratejilerin ortaya konulmasına olanak sağlamaktadır. E-ticaret firmaları Z kuşağına yönelik pazarlama stratejileri oluştururken bazı hususları göz önünde bulundurmalıdır. Firmalar Z kuşağına doğrudan reklam ve pazarlama stratejileriyle yaklaşmak yerine çağdaş bir dille yaklaşmayı tercih etmelidir. Aynı zamanda e-ticaret firmalarının;

 • Birden fazla sosyal medya platformunda yer almak,
 • Kişiselleştirilmiş deneyimler sunmak,
 • Instagram’ın tüm özelliklerinin takipçisi olmak,
 • Çeşitli reklam kanallarından yararlanmak,
 • Görsel ağırlıklı bir dil tercih etmek

Gibi pazarlama stratejileri uygulaması gereklidir. Sizler de Z kuşağına yönelik pazarlama stratejiler oluşturarak onların dikkatini çekebilir ve daha fazla verim elde edebilirsiniz. Dolayısıyla da başarılı işlere imza atabilirsiniz.