Zalando’da Nasıl Satış Yapılabilir?

E-ihracat veya e-ticaret yöntemiyle internet üzerinden hizmet ve ürün satışı yapmak isteyen işletmelerin tercih edecekleri pek çok yöntem yer almaktadır. E-ihracat veya e-ticaret sitesi kurabilmenin yanında pek çok işletme e-ihracat veya e-ticaret pazar yeri alanlarında satış yapmayı uygun görmektedir. Bu şekilde hazır müşteri kitlelerine de ulaşabilen markalar kolay bir biçimde satış yapma imkânına da sahip olabilmektedir.

Zalando, eBay, Aliexpress ve Amazon gibi Online alışveriş siteleri markaların mağaza açıp ürün satışlarını gerçekleştirebildikleri alanlar arasında en bilinenleridir. Özellikle son zamanlarda adından çokça söz ettirmekte olan Zalando’da e-ticaret yapmak isteyenlerin mağaza açabileceği alanlardan biri olarak bilinmektedir.

Zalando Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Zalando, Robert Gentz ve David Schnedier tarafından 2008 senesinde kurulmuş olan bir e-ticaret alanıdır. Zalando, internet üzerinden alışveriş yapılabilen bir site olarak bilinmektedir. Zalando’nun merkezi Almanya’nın Berlin şehrinde bulunmakta olup, bu alanda isteyen tüm markalar bir mağaza açarak hizmet ve ürün satışlarını gerçekleştirebilmektedir.

Zalando pek çok yan kuruluşu bünyesinde bulundurmakta olup, markaların Almanya pazarları ile birlikte çeşitli Avrupa ülkelerinde de satış yapabilmelerine olanak sağlamaktadır. Ayrıca bu alan üzerinden satışlarını gerçekleştirmekte olanlar markalarını uluslararası markaların boyutlarına taşıyabilirken Zalando’nun hazır müşteri kitlesi sayesinde kolaylıkla satış yapabilme fırsatını da elde edebilmektedir.

Zalando’da Satış Yapmanın Ne Gibi Avantajları Bulunmaktadır?

Son dönemlerde pek çok işletmenin ve kişilerin Zalando’da satış yapmak istemesinin başlıca sebeplerinden biri bu alanda satış yapmanın sağlamış olduğu avantajlardır. Bu alanda satış yapmak isteyen işletme ve kişilerin yararlanabilecekleri avantajlardan bazıları şunlardır:

 • Zalando, Almanya kökenli bir e-ticaret pazaryeri alanı olduğundan bu alan üzerinden satış yapmak isteyen işletmeler ve kişiler Almanya pazarına oldukça kolay biçimde ulaşmaktadır.
 • Zalando’da satış yapılabilecek olan pek çok değişik kategori yer almaktadır. Böylece ürün satışı gerçekleştirmek isteyen markaların pek çok ürünü Zalando’da satmasına yardımcı olabilmektedir.
 • Almanya’nın en yaygın pazaryeri alanlarından biri olan Zalando, Alman halkının güvenini kazanabilmeyi başarmıştır.
 • E-ticaret yöntemiyle internet üzerinden alışveriş yapmak Almanya’da oldukça yaygındır. Bu nedenle Zalando’da satış gerçekleştirmek markaların oldukça geniş hedef kitlelerine ulaşabilmesini sağlamaya yardımcı olmaktadır.
 • Zalando’da ürün satışı yapmakta olan işletmeler kampanyalara katılıp ürün satışlarını artırmaktadır.
 • Zalando, işletmeleri desteklemekte olan bir alan olduğundan genellikle markayı ön plana çıkarabilmeyi kolaylaştırmaktadır.

Zalando’da satış yapmayı tercih etmenin e-ticaret firmalarına sağlamış olduğu avantajlardan bazılarıdır. Bu avantajlardan yararlanabilmeyi isteyen işletmeler ve kişiler bu alanda bir mağaza açtıktan sonra hizmet ve ürünlerini yükleyerek Almanya’da satışlarını yapmaya başlayabilmektedir.

 Zalando’da Satış Yapmanın Ne Gibi Dezavantajları Bulunmaktadır?

Zalando’da satış yapmanın pek çok avantajı olduğu gibi bazı durumlarda Zalando’da satış yapmanın dezavantajlı durumları da bulunmaktadır. Bu dezavantajlardan bazıları;

 • Zalando’da satış yapmayı isteyen markalar Almanya’da hizmet vereceğinden, ülke pazarını ve ülkeyi oldukça iyi bir şekilde tanımaları gerekmektedir.
 • Müşteri desteği ile alakalı konularda profesyonel anlamda hizmet vermeyi isteyenlerin Zalando’da satış yapabilmeleri için Almancayı bilmeleri gerekmektedir.
 • Zalando’da satış yapmakta olan pek çok marka bulunduğundan satıcılar arasında rekabete neden olabilmektedir.
 • Zalando’da satış yapmayı isteyen firmaların operasyonel süreçleri profesyonel biçimde yürütebilmeleri gerekmektedir. Aksi durumda markaların hizmet ve ürün satışı yapacak oldukları mağazaların puanları olumsuz etkilenecektir.

Zalando’da Satış Nasıl Yapılır?

Zalando’da satış yapılabilmesi için ilk önce Zalando ortaklık programına katılmak gereklidir. 49 milyonun üzerinde müşteri kitlesine sahip olan bu alanda satış yapmayı istemekte olan markaların mağaza açma süreçlerini Zalando Partners üzerinden yürütmeleri gerekmektedir. ilk olarak;

 • Zalando ortak programına girilmesi gerekir.
 • Ortak programa giriş yapıldıktan sonra Zalando satıcı başvuru formunun doldurulması gerekmektedir.
 • Bilgiler eksiksiz olarak doldurulduktan sonra satıcı başvurusu yapılması gerekmektedir.
 • Yapılan başvurular Zalando tarafından değerlendirilerek mağaza açma süreçleri hakkında başvuru sahiplerine bilgi verilmektedir.